Τι να πει κανείς γι’ αυτό το παιχνίδι.
Ίσως να ήταν το καλύτερο τον τελευταίων χρόνων στο Κυπριακό πρωτάθλημα.
ΑΕΚ-Εθνικός 5-5, με τα 8 γκολ να μπαίνουν στο α’ ημίχρονο (4-4) , τα άλλα δύο στην επανάληψη και τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό αλλά να μένουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα
Ο Φραν Σολ πέτυχε τέσσερα γκολ για την ΑΕΚ (το άλλο ο Τρισκόφσκι), ενώ για τον Εθνικό πέτυχε τρία ο Μάριος Ηλία (τα άλλα δύο οι Νράζιτς και Λομοτέι).
Στο 90’ ακυρώθηκε γκολ της ΑΕΚ που πέτυχε ο Γκαρσία αλλά ο Σολ ο οποίος επηρέασε την φάση ήταν σε θέση οφσάιντ.

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς (46′ Μιλίτσεβιτς), Σολ, Τρισκόφσκι (85′ Καπτούμ), Φαράζ (85′ Κάσα), Γκαρσία, Πονς, Ρομπέρζ, Σάντσες, Γκιούρτσο (65′ Γκάμα), Μάμας (55′ Λέδες)
Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Κάσας, Λέδες, Λόπες, Μιλίτσεβιτς, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Καψής, Γκονζάλες, Τζιωρτζής

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μάρκοβιτς, Ντε Ιριόνδο, Περατικός, Λίπσκι (51′ Σπιρόφσκι), Πεχλιβάνης (51′ Ριστέφσκι),  Λομοτέι, Καμπρέρα, Μ.Ηλία (65′ Ιωάννου), Ντράζιτς (61′ Κ.Ηλία), Φιάκας, Ακσεντίεβιτς
Στον πάγκο: Μπογκαντίνοφ, Σταυρινού, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Κ.Ηλία, Γκόμες, Μπράντονιτς, Καλλένος, Νικολάου, Ιωάννου, Χριστοφή, Αγγελόπουλος

ΓΚΟΛ: 16′ Σολ, 27′ Σολ (π.), 30′ Τρισκόφσκι, 45′ Σολ, 72′ Σολ/4′ Μ.Ηλία (π.), 7′ Μ.Ηλία, 21′ Λίπσκι, 45+4 Μ.Ηλία, 86′ Λομοτέι.
Παρατηρητής: Δημητρίου Ανδρέας

1′ Ζήτησε πέναλτι ο Εθνικός σε μαρκάρισμα του Τόμοβιτς στον Νράζιτς.
Ο διαιτητής δεν το υπέδειξε, το έλεγξε το VAR, τον έστειλε στο on field review και αφού το είδε ξανά άλλαξε απόφαση.

4′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Μάριος Ηλία ευστόχησε από 11 βήματα και άνοιξε το σκορ για τον Εθνικό.

7′ ΓΚΟΛ. 0-2. Πετυχαίνει και δεύτερο γκολ ο Εθνικός. Ο Ντράζιτς εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά και ο Μάριος Ηλία με σουτ στη κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

11′ Το σουτ του Ντράζιτς έφυγε έξω.
15′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Η κεφαλιά του Λομοτέι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω.
16′ ΓΚΟΛ. 2-1. Μειώνει η ΑΕΚ. Ο Φαράζ έκανε την γλυκιά σέντρα από δεξιά και ο Σολ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

21′ ΓΚΟΛ. 1-3. Πετυχαίνει τρίτο γκολ ο Εθνικός. Ο Μάριος Ηλία ελευθερώθηκε ωραία, έκανε το γύρισμα και ο Λίπσκι από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

26′
Κερδίζει πέναλτι η ΑΕΚ για χέρι του Ντε Ιριόνδο.
27′ ΓΚΟΛ. 2-3. Ο Φραν Σολ ευστοχεί από 11 βήματα και μειώνει εκ νέου στο σκορ.

30′ ΓΚΟΛ. 3-3. Ισοφαρίζει η ΑΕΚ. Γύρισμα του Σάντσες και ο Τρισκόφσκι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

43′ Ακυρώνεται γκολ του Εθνικού με τον Μάριο Ηλία καθώς έγινε φάουλ στον Μάμα προτού η μπάλα φτάσει στον επιθετικό των φιλοξενούμενων.
45′ ΓΚΟΛ. 4-3. Γυρίζει το ματς η ΑΕΚ. Ο Φαράζ έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Σολ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
45+2′
Σουτ του Καμπρέρα, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Πίριτς.
45+4′ ΓΚΟΛ. 4-4. Ισοφαρίζει ο Εθνικός. Γύρισμα του Πεχλιβάνη και ο Μάριος Ηλία με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
ΕΝΑΡΞΗ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
47′
Γύρισμα του Φαράζ, σουτ του Γκιούρτσο στη κίνηση, απέκρουσε σε κόρνερ ο Μάρκοβιτς.
58′ Καλό σουτ του Λέδες πάνω από τα δοκάρια.
72′ ΓΚΟΛ. 5-4. Πέμπτο γκολ για την ΑΕΚ τέταρτο από τον Σολ με γυριστό σουτ.
86′ ΓΚΟΛ. 5-5. Ισοφαρίζει ο Εθνικός με τον Λομοτέι ο οποίος με πλασέ από κοντά και την βοήθεια της τύχης (χτύπησε στον Σάντσες η μπάλα) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
89′ Αποβάλλεται ο προπονητής του Εθνικού Άχνας μετά από λογομαχία με τον Κάσας.
90′ Ο Γκαρσία δίνει εκ νέου προβάδισμα στην ΑΕΚ με πλασέ μέσα από την περιοχή αλλά το γκολ ακυρώνεται γιατί ο Σολ ήταν σε θέση οφσάιντ.