Ένας Άρης από τα…αστέρια, συνέτριψε την Μπάτε με 6-2 στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ» στον πρώτο αγώνα για τον Β’ Προκριματικό Γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ και βρίσκεται και με τα δύο πόδια στην επόμενη φάση, που σημαίνει εξασφάλιση ομίλων στο Conference League!
Η ομάδα της Λεμεσού ήταν πολύ ανώτερη της αντιπάλου της κι αν ήταν πιο προσεκτική στην άμυνα, θα μπορούσε να πάρει και μεγαλύτερο σκορ! Στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε με 3-0, με γκολ του Γκομίς (17’), του Μπένγκτσον (32’) και αυτογκόλ του Μπανέ (39’).
Η Μπάτε μείωσε στο 48’ με τον Κοντσεβόι, ο Άρης ξανά με τον Γκομίς πήρε αέρα τριών τερμάτων στο 60’, με τους Λευκορώσους να μειώνουν εκ νέου στο 65’ με τον Κχαντάρκεβιτς. Ο Άρης ωστόσο έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του, με τον Μοντνόρ στο 83’ και τον Στεπίνσκι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι, να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα!

ΑΡΗΣ: Βανά Άλβες, Μπρόρσον, Μουσούντα, Γιαγκό, Καζού, Στρούσκι, Νίκολιτς (46′ Σόκε), Μαγιαμπέλα (87′ Σανέ), Μπένγκτσον (46′ Στεπίνσκι), Μπαμπίκα (80′ Μοντνόρ), Γκομίς (80′ Σπόλιαριτς).
Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Σανέ, Σόκε, Μοντνόρ, Ουρόσεβιτς.
ΜΠΑΤΕ: Κούντραβετς, Μπανέ (85′ Βολκόφ), Κχαντάρκεβιτς (70′ Ποντστρέλοφ), Νετσιάεφ, Ζιμόχ, Μποτσιάροφ, Γκρόμικο, Γκρετσίκο (85΄Ισλάμοβιτς), Κοντσεβόι, Μάλκεβιτς, Αντιλέφσκι (70′ Μαρτίνοφ).
Στον πάγκο: Ντεργκάτσιεφ, Κόβρουκ, Μαρτίνοφ, Βασίλεβιτς, Σέστιουκ, Ποντστρέλοφ, Βολκόφ, Ισλάμοβιτς, Λάπτεφ.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκρετσίκο, Ισλάμοβιτς
ΣΚΟΡΕΡ: 17′ Γκομίς (πέν.), 32′ Μπένγκτσον, 39′ Μπανέ (αυτογκόλ), 60′ Γκομίς, 83′ Μοντνόρ, 90+1′ Στεπίνσκι (πέν.) / 48′ Κοντσεβόι, 65′ Κχαντάρκεβιτς

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
3’ Γυριστό σουτ του Μπένγκτσον εντός περιοχής, έξω! Πρώτη φάση στο ματς για τον Άρη!
6’ Σουτ του Μπένγκτσον, απέκρουσε ο Κούντραβετς.
12’ Σουτ του Κοντσεβόι, έξω. Απειλεί η Μπάτε.
15’ Πέναλτι για τον Άρη σε ανατροπή του Μπαμπίκα στην περιοχή!
17’ 1-0: Ο Γκομίς ευστοχεί από την άσπρη βούλα και δίνει το προβάδισμα στον Άρη!
22’ Πλασέ του Μπαμπίκα στην περιοχή, έσωσε ο Κούντραβετς! Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη!
25’ Νέα ευκαιρία για τον Άρη! Σέντρα του Γιαγκό, ο Μπένγκτσον από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!
32’ 2-0: Ο Μπένγκτσον με δυνατό πλασέ εντός περιοχής στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!
35’ Πλασέ του Αντλέφσκι, έσωσε ο Μουσούντα διώχνοντας σε κόρνερ.
39’ 3-0: Σέντρα του Γκομίς, ο Μπανέ στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 7-1 (5-0)
ΚΟΡΝΕΡ: 0-3
ΚΑΤΟΧΗ: 52-48%

46’ Αλλαγές για τον Άρη. Στεπίνσκι και Σόκε αντί Μπένγκτσον και Νίκολιτς.
48’ 3-1: Μειώνει η Μπάτε με πλασέ του Κοντσεβόι στην περιοχή.
52’ Κεφαλιά του Γκομίς, έδιωξε σε κόρνερ ο Κούντραβετς.
55’ Σουτ του Στρούσκι, διώχνει ξανά σε κόρνερ ο Κούντραβετς.
60’ 4-1: Με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Γκομίς δίνει ξανά…αέρα τριών τερμάτων στον Άρη!
65’ 4-2: Μετά από κόρνερ, ο Κχαντάρκεβιτς με κεφαλιά μειώνει εκ νέου στο σκορ!
69’ Σουτ του Στεπίνσκι, έξω.
70’ Αλλαγές για την Μπάτε. Οι Μαρτίνοφ και Ποντσρέλοφ αντί Αντιλέφσκι και Κχαντάρκεβιτς.
73’ Σουτ του Στεπίνσκι, μόλις έξω!
80’ Αλλαγές για τον Άρη. Σπόλιαριτς και Μοντνόρ αντί Μπαμίκα και Γκομίς.
83’ 5-2: Με δυνατό σουτ στην περιοχή, ο Μοντνόρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
85’ Αλλαγές για την Μπάτε. Ισλάμοβιτς και Βολκόφ αντί Γκρέτσικο και Μπανέ.
87’ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Σανέ στη θέση του Μαγιαμπέλα.
90’ Πέναλτι για τον Άρη σε ανατροπή του Γιαγκό!
90+1’ 6-2: Ο Στεπίνσκι είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα!