Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανάλυση το ματς της Εθνικής μας με τη Νορβηγία στο στάδιο «Ullevaal» στο Όσλο, για την 4η αγωνιστική του 1ου προκριματικού ομίλου του EURO 2024. Πολύ απλά, η αντίπαλός μας ήταν πολύ ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, η διαφορά ποιότητας και κλάσης ήταν εμφανέστατη και μοιραία υποκύψαμε στην ανωτερότητά της, χάνοντας με 3-1. Το σκορ θα μπορούσε να ήταν και μεγαλύτερο, αν ο Ζόελ Μολ δεν πραγματοποιούσε κάποιες σωτήριες αποκρούσεις. Ο Σολμπάκεν άνοιξε το σκορ στο 12’, ο Χάαλαντ τα άλλα δύο γκολ (στο 56’ με πέναλτι και στο 60’), ενώ ο Κάστανος μείωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων…
ΝΟΡΒΗΓΙΑ: Νίλαντ, Στράντμπεργκ, Έστιγκαρντ, Μέλινγκ, Ράιερσον (59′ Βενμπαγκόμο), Μπεργκ (74′ Θόρστβεντ), Άουρσνες (87΄Βέλντε), Έντεγκααρντ, Σέρλοθ, Σολμπάκεν (59′ Μπέργκε), Χάαλαντ (87′ Φιν).
Στον πάγκο: Ντίνγκελαντ, Σέλβικ, Γκρέγκερσεν, Άιερ, Βέλντε, Μπέργκε, Ελιουνούσι, Θόρστβεντ, Ντελί, Φιν, Βεμπανγκόμο, Λάρσεν.
ΚΥΠΡΟΣ: Μολ, Λαΐφης, Γκόγκιτς, Ιωάννου, Κορέια, Αντωνίου (61′ Ανδρέου), Κούσουλος (90+2′ Σατσιάς), Χαραλάμπους (61′ Τζιωνής), Πηλέας (61′ Λοΐζου), Κάστανος, Πίττας (70′ Χριστοφή).
Στον πάγκο: Παναγή, Δημητρίου, Μιχαήλ, Κορρέα, Αντωνιάδης, Χριστοφή, Λοΐζου, Ηλία, Ανδρέου, Σεργίου, Σατσιάς, Τζιωνής.

Έναρξη αγώνα.
4’ Κεφαλιά από τον Στράντμπεργκ, έξω.
9’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νορβηγία. Πλασέ του Μπεργκ εντός περιοχής, έσωσε ο Μολ.
10’ Νέα μεγάλη φάση για τους Νορβηγούς. Σουτ από τον Μέλινγκ μετά από λάθος του Γκόγκιτς, η μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια στην αγκαλιά του Μολ.
12’ 1-0: Η Νορβηγία ανοίγει το σκορ με δυνατό σουτ του αφύλακτου Σολμπάκεν εντός περιοχής.
22’ Καλή φάση για τη Νορβηγία. Πλασέ του Έντεγκαρντ στην περιοχή, μόλις έξω.
31’ Σουτ από τον Πηλέα, απέκρουσε ο Νίλαντ. Πρώτη τελική για την Εθνική.
32’ Βολέ του Χάαλαντ στην περιοχή, μεγάλη επέμβαση του Μολ. Υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Νορβηγός αλλά ήταν καλυμμένος.
37’ Κίτρινη ο Πίττας για προβολή στον Νίλαντ.
43’ Νέα μεγάλη φάση για τη Νορβηγία, με τον Μολ να αποσοβεί τον κίνδυνο σε τετ α τετ με τον Άουρσνες. Υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ-λανθασμένα-ο Νορβηγός…
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

51’ Κεφαλιά από τον Σέρλοθ στην περιοχή, μόλις έξω.
55’ Πέναλτι για τη Νορβηγία για χέρι του Νικόλα Ιωάννου.
56’ 2-0: Ο Χάαλαντ είναι εύστοχος από το σημείο του πέναλτι και διπλασιάζει τα γκολ των Νορβηγών.
60’ 3-0: Σκοράρει ξανά η Νορβηγία με πλασέ του Χάαλαντ στην περιοχή…
68’ Νέα επέμβαση του Μολ μετά από κόντρα της μπάλας στην πλάτη του Ιωάννου, διώχνοντας σε κόρνερ.
69’ Πλασέ του Βεμπανγκόμο, έξω.
72’ Σουτ του Κούσουλου, κόντραρε η μπάλα, κόρνερ.
88′ Κίτρινη στον Φιν.
90+3’ 3-1: Μειώνει η Εθνική με πλασέ του Κάστανου στην περιοχή.