Έγινε του VAR στο «Στέλιος Κυριακίδης». Σε ένα χορταστικό παιχνίδι που τα είχε όλα γκόλ, φάσεις, ακυρωθέν γκολ, αποβολές, η Πάφος FC πήρε σπουδαία νίκη με ανατροπή που την ανέβασε στην τέταρτη θέση με 2-1. Η Πάφος FC ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο και γενικά είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού σκοράροντας μάλιστα με τον Αμντουραχίμι στο 18΄γκολ το οποίο ακυρώθηκε έπειτα από παρέμβαση του VAR. Είκοσι λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Απόλλωνα να σκοράρει με τον Πίττα, γκολ το οποίο κατοχυρώθηκε έπειτα από έλεγχο στου VAR. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ από νωρίς και το έργο τους έγινε ευκολότερο μετά την αποβολή του Ίλιεφ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Αφού πρώτα ακυρώθηκε ένα ακόμα γκολ αυτή τη φορά του Παλάσιος ήρθαν δύο απανωτά «χτυπήματα» με Μπεσάρτ και Μπρούνο στο 84 και στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων αντίστοιχα χαρίζοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα της Πάφου. Με δέκα ποδοσφαιριστές τελείωσε τον αγώνας και η Πάφος FC καθώς αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις ο Μπρόυνο.

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Κανέ (46′ Χέσταντ), Μπεσάρτ, Ζουνίνιο (70′ Ταβάρες), Βαλακάρι, Ναμέ (60′ Μπρούνο), Μπαϊριτς, Πελάζιο (72′ Ζάιρο)
Απόλλωνας: Δημητρίου, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πίττας, Ίλιεφ, Χάμπος (37′ Σαχάρ), Ντιγκινί, Φιλιώτης, Ντόνιο (63′ Σπόλιαριτς), Μαυρίας, Κολ

LIVE H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
6′ Σέντρα σουτ του Πελάζιο, εύκολα μάζεψε ο Δημητρίου.
10′ Ζήτησε πέναλτι ο Απόλλωνας σε πτώση του Πίττα, στο μαρκάρισμα ο Παλάσιος. Τίποτα από διαιτητή και VAR.
17′ Μεγάλη φάση για την Πάφο με σουτ του Αμντουραχίμι να σώζει ο Δημητρίου.
18′ Φοβερό γκολ από τον Αμντουραχίμι και η Πάφος 1-0 τον Απόλλωνα. Ελέγχεται από το VAR για οφσάιντ. Ακυρώνεται το γκολ. Ήταν σε θέση οφσάιντ ο ποδοσφαιριστής της Πάφου.
35′ Σειρά του Απόλλωνα να σκοράρει με τον Πίττα αλλά το γκολ να ακυρωθεί. ‘Έπειτα από παρέμβαση του VAR το γκολ του Κύπριου επιθετικού μέτρησε κανονικά και 0-1 ο Απόλλωνας.

36′ Ο Χάμπος Κυριάκου τραυματίστηκε και θα αποχωρήσει, στη θέση του θα περάσει ο Σαχάρ.
42′ Πρώτη κάρτα στον αγώνα για τον Κανέ!
45+5′ Κίτρινη στον Ίλιεφ
Τέλος πρώτου ημιχρόνου!
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
51′ Σκόραρε ο Παλάσιος με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, υψωμένο το σημαιάκι του βοηθού για οφσάιντ.
57′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ίλιεφ και αποβολή. Με δέκα ο Απόλλωνας.
60′ Τεράστια ευκαιρία για την Πάφο, πλασέ του Χέσταντ. Κεφαλιά ο Μπεσάρτ από κοντά την έστειλε άουτ!
61′ Κίτρινη στο Δημητρίου για καθυστερήσεις.
63′ Ο Σπόλιαριτς αντί του Ντόνιο.
70′ Μέσα ο Ταβάρες, έξω ο Ζουνίνιο.
71′ Πτώση του Βαλακάρι στην περιοχή, συνεχίζεται ο αγώνας.
72′ Ο Ζάιρο στη θέση του Πελάζιο.
74′ Πολύ άστοχο σουτ ο Βαλακάρι.
84′ Σκόραρε ο Μπεσάρτ και 1-1 με το κεφάλι, έπειτα από παρέμβαση και του VAR.
90+5′ Το πρώτο γκολ του Μπρούνο με την φανέλα της Πάφου και 2-1!
90+10′ Κόκκινη στον Μπρούνο