Ανοικτούς λογαριασμούς άφησαν Πάφος FC και Ομόνοια.
Οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1 σε έναν εξαιρετικό πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου και το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό θα κριθεί στις 16 Απριλίου στο ΓΣΠ.
Η Ομόνοια με γκολ του Λοίζου στο 5ο λεπτό κρατούσε τη νίκη μέχρι το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, σημείο στο οποίο ο Ζάιρο με κεφαλιά ισοφάρισε και…μετατρέπει τη ρεβάνς σε ματσάρα.
Η Ομόνοια από το 82ο λεπτό αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Μπεζούς.

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Κβίντα, Χότσκο, Ζάιρο, Ικόκο, Δημητρίου, Αμντουραχίμι (77′ Μπετανκόρ), Τάνκοβιτς (85′ Ντράγκομιρ), Βαλακάρι (85′ Μπρούνο), Ναμ (46′ Κανέ), Μπάιριτς
Στον πάγκο: Άντος, Μάχροβιτς, Παλάσιος, Κανέ, Μπετανκόρ, Χέσταντ, Μιχαήλ, Μπρούνο, Ντράγκομιρ, Ταβάρες, Πελάτζιο

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Λοίζου (70′ Κίτσος), Λέζιακς, Ανσαριφάρντ (87′ Μίλετιτς), Μπασιρού, Σράντι (61′ Ζαχαρίου), Παναγιώτου, Κούσουλος, Κακουλλής (70′ Μπεζούς)
Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Κασάμα, Παπουλής, Κίτσος, Ζαχαρίου, Λανγκ, Μίλετιτς, Βενιζέλου, Σάββα, Κυριακίδης, Μπεζούς.

ΣΚΟΡΕΡ: 90+2′ Ζάιρο/5′ Λοίζου
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ναμ, Κβίντα, Ντράγκομιρ/Ανσαριφάρντ, Κούσουλος (2η)
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Μπεζούς
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 6.070 (5.127 στην πλευρά της Πάφος FC και 923 στην πλευρά της Ομόνοιας)

Έναρξη αγώνα.
3′ Πετυχαίνει γκολ η Ομόνοια αλλά ακυρώνεται. Ο Λέζιακς έπιασε το σουτ, παρενέβη στη φάση ο Κακουλλής ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.
5′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η Ομόνοια. Ο Νικόλας Παναγιώτου έκλεψε από τον Ζάιρο, η μπάλα έφτασε στον Μπασιρού ο οποίος έβγαλε απίστευτη ασίστ στον Λοίζου ο οποίος με υποδειγματικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

11′
Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Αμπντουραχίμι έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Ζάιρο έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.
13′ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Λοίζου έδωσε στον Κακουλλή ο οποίος από θέση μέσα δεξιά στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
19′ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Ανσαριφάρντ βρήκε χώρο, κινήθηκε κάθετα. έπιασε ένα δυνατό σουτ αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω.
30′ Κίτρινη κάρτα στον Ανσαριφάρντ για δυνατό φάουλ στον Χότσκο.
31′ Απευθείας φάουλ του Τάνκοβιτς, η μπάλα έφυγε έξω.
32′ Επικίνδυνο γύρισμα του Αμπντουραχίμι έδιωξε ο Μάθιους.
32′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Ναμ έπιασε το δυνατό σουτ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καθώς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
36′ Κίτρινη κάρτα στον Ναμ για φάουλ στον Λοίζου σταματώντας υποσχόμενη επιθετική ενέργεια.
43′ Μακρινό σουτ του Βαλακάρι πάνω από τα δοκάρια.
ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Ήταν ένα παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό. Η Ομόνοια μπήκε πολύ καλύτερα, πέτυχε γκολ που ακυρώθηκε, σκόραρε ένα γκολ, είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Κακουλή, δοκάρι με τον Ανσαριφάρντ και γενικότερα πατούσε καλύτερα στο γήπεδο.
Η Πάφος FC ανέβασε στροφές μετά το ημίωρο, ανέλαβε τα ηνία του αγώνα, είχε δοκάρι και άλλες ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

46′ Αλλαγή για την Πάφος FC. Στην θέση του Ναμ πέρασε ο Κανέ.
48′ Απευθείας φάουλ του Βαλακάρι, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.
51′ Ωραία κίνηση και σουτ του Αμπντουραχίμι, η μπάλα έφυγε έξω.
52′ Τακουνάκι του Ζάιρο στον Βαλακάρι, ο Φινλανδός έπιασε το σουτ από καλή θέση αλλά ο Κούσουλος έβαλε το πόδι και η μπάλα έφυγε έξω.
53′ Σουτ του Ικόκο, απέκρουσε ο Βαλακάρι.
ΔΙΑΤΕΘΗΚΑΝ 6.070 ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ (5.127 στην πλευρά της Πάφος FC και 923 στην πλευρά της Ομόνοιας).
61′
Αλλαγή για την Ομόνοια. Στην θέση του Σράντι πέρασε ο Ζαχαρίου.
65′ Απειλεί η Πάφος FC. Ο Τάνκοβιτς έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
69′ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Λοίζου εκτέλεσε το φάουλ, ο Ζάιρο έκανε λανθασμένο διώξιμο, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι αλλά ο Δημητρίου πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ προτού ο Παναγιώτου στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
70′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα Μπεζούς και Κίτσος, έξω Λοίζου και Κακουλλής.
77′ Αλλαγή για την Πάφος FC. Στην θέση του Αμπντουραχίμι πέρασε ο Μπετανκόρ.
78′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Ικόκο κατέβασε στον Βαλακάρι ο οποίο από κοντά έκανε το πλασέ αλλά ο Μπασιρού έβαλε το πόδι και η μπάλα πήγε κόρνερ.
82′ Μένει με δέκα ποδοσφαιριστές η Ομόνοια. Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μπεζούς για δυνατό φάουλ στον Χότσκο.
90+2′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει η Πάφος FC. Ο Ικόκο έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Ζάιρο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.