Οι Μέμφις Γκρίζλις έμειναν ζωντανοί στη σειρά με τους Λέικερς, αφού έκαναν… περίπατο στο game 5 (116-99), μειώνοντας σε 3-2.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι με τους Λέικερς να βάζουν δύσκολα στους Γκρίζλις, που είχαν όμως σε εξαιρετική κατάσταση τον Τζα Μοράντ και τον Ντέσμοντ Μπέιν, που «διέλυσαν» την άμυνα των «Λιμνάνθρωπων».

Οι Γκρίζλις έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο στο +14 (38-24), με τους Λέικερς να απαντούν στη δεύτερη περίοδο, μειώνοντας σε μονοψήφια διαφορά στο ημίχρονο (61-52). Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Γκρίζλις, ωστόσο ανέβασαν την διαφορά στο +18 (94-76), καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς, αφού στη τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο φτάνοντας στη νίκη και στη μείωση της σειρά σε 3-2. Ο Ντέσμοντ Μπέιν (33π, 10ρ, 5ασ) και ο Τζα Μοράντ (31π, 10ρ, 7ασ), ηγήθηκαν για τους Γκρίζλις, με τον Άντονι Ντέιβις (31π, 19ρ) και τον Λεμπρόν Τζέιμς (15π, 10ρ, 5ασ), να ξεχωρίζουν για τους Λέικερς.