Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Νέα Σαλαμίνα και Δόξα στο «Αμμόχωστος» για την  6η αγωνιστική του β’ γκρουπ με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται στο 1-1.
Το πρώτο μέρος θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα αφού δεν ήταν καθόλου καλό με την πρώτη φάση να έρχεται στο 44’ για τους γηπεδούχους με τον Κατσικά να πιάνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Σισκόφσκι.
Σε μόλις δύο λεπτά στην επανάληψη, η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη κατάφερε να κάνει ότι δεν έκανε το α’ ημίχρονο. Συγκεκριμένα στο 47’ ο Ντορεγκαράι μετά από τραγικό και ολέθριο λάθος του Αντενόν, με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ (1-0). Η απάντηση από το σύνολο του Κώστα Σακκά ήρθε με εντυπωσιακό τρόπο αφού ο Σαντίκ με ανάποδο ψαλίδι στο 68’ διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Στο 82’ ο Λέουκο έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, όμως το τέρμα του δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ του Μποτεάκ στην αρχή της φάσης. Με αυτό το βαθμό η Νέα Σαλαμίνα ανεβαίνει στους 47 βαθμούς ενώ η Δόξα στους 34.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Κίσας, Λέουκο, Ντιακιτέ, Κατσικάς, Οφόρι, Μάντζεκ (85′ Μαργκάσα), Καρλίτος (85′ Φελίπε), Κλίμοβιτς (73′ Φλοριάν), Κουμουρής (73′ Τιάγκο), Τσίκο (66′ Μποτεάκ), Ντορεγκαράι.
Στον πάγκο: Καλανίδης, Σεργίου, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Φράγκος, Νικολάου, Έντσον.

Δόξα (Σακκάς): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Αντενόν, Καραμανώλης, Κοβάσεβιτς, Τραϊτσέφσκι (89′ Ασαμόα), Ίλιτς (46′ Φαουάζ), Μπένι (46′ Μέσκα), Ασάντε (90+2′ Ογιάλα), Τρούγιτς (46′ Τιτζανί), Σαντίκ.
Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Κωνσταντίνου, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Ερέρα, Νάγκαρ.

Στο όριο καρτών: Μάντζεκ, Τσίκο (2) / Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Σαντίκ (2).

ΣΚΟΡΕΡ: Ντορεγκαράι (47′) / Σαντίκ (68′).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσίκο (3η), Μάντζεκ (3η), Ντιακιτέ / Τρούγιτς, Κοβάσεβιτς (3η), Φαουάζ.

H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
7′ Φαλτσαριστό πλασέ του Κλίμοβιτς, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
11′ Kίτρινη στον Τρούγιτς.
19′ Ο Καρλίτος δεν έπιασε σωστά το σουτ και χάθηκε η προϋπόθεση για τη Νέα Σαλαμίνα.
27′ Γύρισμα του Κουμουρή στον Κλίμοβιτς το πλασέ του οποίου πέρασε εκατοστά άουτ.
29′ Κίτρινη στον Κοβάσεβιτς.
30′ Διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους για πέναλτι αλλά η επαναληπτική προβολή δεν δείχνει κάτι το μεμπτό.
31′ Δυνατό συρτό σουτ του Μάντζεκ, πέφτει και μπλοκάρει ο Σισκόφσκι.
37′ Κίτρινη στον Τσίκο.
44′ Δοκάρι για τη Νέα Σαλαμίνα μετά από κεφαλιά του Κατσικά.
45′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

Τριπλή αλλαγή για τη Δόξα. Τιντζανί, Φαουάζ και Μέσκα εντός, Τρούγιτς, Ίλιτς και Μπένι εκτός.
47′ ΓΚΟΛ 1-0. Ολέθριο λάθος του Αντενόν στην άμυνα της Δόξας, ο Ντορεγκαράι το εκμεταλλεύτηκε και με προβολή άνοιξε το σκορ.

49′ Κίτρινη στον Φαουάζ.
52′ Κεφαλιά του Στυλιανού μόλις άουτ, αλλά η φάση είναι ως μη γενόμενη λόγω οφσάιντ.
55′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα. Ο Σαντίκ έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κίσσα.
62′ Πλασέ του Μέσκα άστοχο.
64′ Κίτρινη στον Μάντζεκ.
66′ Μποτάκ αντί Τσίκο.
68′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Σαντίκ με ανάποδο ψαλίδι ισοφαρίζει. Φοβερό τέρμα.

73′ Φλοριάν και Τιάγκο εντός, Κλίμοβιτς και Κουμουρής εκτός.
82′ Ο Λέουκο σκόραρε, όμως το γκολ του δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ του Μποτεάκ στην αρχή της φάσης.

85′ Μαργκάσα και Φελίπε στις θέσεις των Μάντζεκ και Καρλίτος.
86′ Κίτρινη στον Ντιακιτέ.
89′ Ασαμόα αντί Τραϊτσέφσκι.
90′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+2′ Ο Ογιάλα παίρνει τη θέση του Ασάντε.