Τις όποιες πιθανότητες του για παραμονή στην κατηγορία έχασε ουσιαστικά στο «Στέλιος Κυριακίδης» ο Ολυμπιακός καθώς ο Ακρίτας με δύο τέρματα του Εράσο ένα σε κάθε ημίχρονο έβαλε τέλος στα όνειρα των μαυροπρασίνων. Για τον Ολυμπιακό ισοφάρισε προσωρινά ο Ντουρμισάι ενώ αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Ακρίτα.

Καλύτερος ο Ακρίτας στο πρώτο μέρος, καθώς έδειξε από την αρχή ότι ανεξάρτητα με την βαθμολογική του θέση ήθελε την νίκη.  Πέραν του γκολ με τον Εράσο στο 12 έπειτα από φάση διαρκείας, η ομάδα του Λακτιόνοφ βρέθηκε δύο φορές κοντά στο γκολ ωστόσο πότε ο Μόλ και πότε ο Έσελιγκ έσωσαν τους μαυροπράσινους που είχαν και αυτοί τις ευκαιρίες τους με Ενόχ και στο τέλος του ημιχρόνου με το δοκάρι του Έσελιγκ. Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να βρει το γκολ της ισοφάρισης στο 60 με τον Ντουρμισάι. Ωστόσο τον τελευταίο λόγο τον είχε ξανά ο Εράσο στο 69 ο οποίος  χάρισε την νίκη στην ομάδα του στο ντέρμπι ουραγών ελαχιστοποιώντας έτσι ακόμη περισσότερο τις όποιες πιθανότητες μπορεί να είχε η ομάδα του Τακτακαλά για παραμονή. Στους 20 βαθμούς ο Ακρίτας, παραμένει στους 23 ο Ολυμπιακός.

Ακρίτας (Λακτιόνοφ): Περντρέου, Κονέ (Κλεμντέ 89΄), Άμπραχαμ, Εράσο, Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Σέχιτς, Τόρες (Πίκης 84΄), Σαραβάνια, Καραγιάννης (Αραούχο 61′), Λόπες (Ντράμε 89΄)
Στον πάγκο: Καστεγιάνι, Ονόντι, Παουγκέν, Φοφανά, Ντουμπόφ, Δημοσθένους, Φαουριέλ, Λίμα

Ολυμπιακός (Τούτιτς): Μολ, Μουκτάρης (Μπάρντι 46′), Έσελινγκ, Πεχλιβάνης Νάνι (Χέντριξ 84΄), Γκόρουπετς, Ενόχ (Κορομά 46′), Καλίλι, Χαραλάμπους (Κα 46′), Αλσέους, Ντουρμισάι
Στον πάγκο:Τσαρλς, Λιασίδης, Σάλι, Χριστοδούλου, Δώσης, Σλόγκαρ, Ζευκή, Χατζημιτσής,

LIVE H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
7′ Πρώτη τελική για τον Ακρίτα με τον Μολ να αποκρούει από κοντά το σουτ του Βάσκο.
12′ ΓΚΟΛ ο Ακρίτας και 1-0 με σκορερ τον Εράσο! Σέντρα σουτ του Σέχιτς, μεγάλη απόκρουση αλλά ο Τόρες στην επαναφορά έκανε την πάσα στον Εράσο που νίκησε από κοντά τον Μόλ.

14′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ενόχ να μην μπορεί από κοντά να σκοράρει.
20′ Ο Γαβριήλ πέρασε τον Μολ, αλλά αντί για σουτ, έδωσε στον Εράσο, ο οποίος κόπηκε από τον Έσελιγκ.
40′ Τελείωμα του Καραγιάννη μέσα από την περιοχή η μπάλα πάει πάνω από τα δοκάρια.
45′ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Έσελιγκ.
Τέλος ημιχρόνου.
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου
Τρεις αλλαγές για τον Ολυμπιακό στο Β΄μέρος. Μπάρντι Κορομά και Κα μπαίνουν στο παιχνίδι αντί των Μουχτάρη, Ενόχ και Χαραλάμπους
46′ Πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου με τον Καραγιάννη να σουτάρει εκτός περιοχής η μπάλα έξω.
55′ Γκολ με τον Ντουρμισάι ο Ολυμπιακός έπειτα από όμορφη οργανωμένη προσπάθεια.

60΄Νέα φάση για τον Ολυμπιακό με τον Κά από κοντά να σουτάρει εκτός.
61΄Αραούχο στην θέση του Καραγιάννη, πρώτη αλλαγή για τον Ακρίτα
69΄ Γκολ για τον Ακρίτα. Φάση διαρκείας με μεγάλη επέμβαση και στην συνέχεια δοκάρι για τον Ακρίτα που καταλήγει σε γκολ με τον Εράσο.
75΄Τεράστια ευκαιρία για τον Ακρίτα με τον Μολ να αποσοβεί σίγουρο τέρμα.
78 Κάρτα στον Έσελιγκ, η δεύτερη για παίκτη του Ολυμπιακού.
84′ Χέντριξ αντί του Νάνι