Σε ένα παιχνίδι με την έλλειψη κινήτρου να είναι εμφανέστατη η Ανόρθωση κατάφερε στην 3η της επίσκεψη στο «Άλφα Μέγα» να φύγει με τους τρείς βαθμούς επικρατώντας της ΑΕΛ με 2-0. Χάρη σε δύο γκολ, από ένα σε κάθε ημίχρονο με τον Γκερέρο στο τέλος του πρώτου έπειτα από σέντρα του Αντωνίου και του Φερέιρα στην επανάληψη η «κυρία» διαμόρφωσε το τελικό σκορ.
Σέ ένα πρώτο ημίχρονο που εύκολα θα ξεχαστεί από όλους η Ανόρθωση στην μοναδική ουσιαστικά φάση στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο σκόραρε με τον συνήθη ύποπτο Γκερέρο κάνοντας το 0-1 σκορ με τοι οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η ομάδα του Γιανέφσκι με το μυαλό εμφανώς στον επαναληπτικό του Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό ήθελε να αντιδράσει αλλά δεν μπορούσε. Αντίθετα η Ανόρθωση μπήκε δυναμικά και ευτύχισε να σκοράρει ένα δεύτερο φανταστικό γκολ με τον Φερέιρα βάζοντας τέλος από νωρίς στο ματς! Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε τον αγώνα η ΑΕΛ λόγο τραυματισμού του Τσιμπόλα και αφού ο Γιανέφσκι είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του. Με αυτή την νίκη η Ανόρθωση ανέβηκε στους 43 βαθμούς, στους 39 παρέμεινε η ΑΕΛ που έχει φυσικά στόχο την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.

ΑΕΛ (Γιανέφσκι): Ολιβέιρα, Φραντζής, Κάσα (64′ Ρομό ) , Μπεραχίνο, Παπαφώτης (64′ Μεντόσεβιτς ), Παντελή, Τσιμπόλα, Μεντόζα (46′ Τσέρνιχ), Μπιλοβάρ, Κοντινέλα (46′ Ανδρέου), Ντέγοεστ (46′ Φιλίποβιτς).

Ανόρθωση (Μιχαΐλοβιτς): Κεραυνός, Μπαϊσίνιο, Αρτυματάς, Κορέια, Τεχέρα, Φερέιρα (67′ Χριστοφή), Γκερέρο (89′ Χρυσοστόμου), Παρούτης, Αντωνίου (89′ Αργυρού ), Ιωάννου (89′ Σάμπο), Μραζ.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
8΄ Πρώτη φάση για την ΑΕΛ με κεφαλιά του Κοντινέλα η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
27′ Δεν έχει ρυθμό το παιχνίδι.
30΄Τέταρτο κόρνερ για την Ανόρθωση χωρίς όμως αποτέλεσμα!
39′ Γκολ για την Ανόρθωση ξανά με τον Γκερέρο. Σέντρα από τον Αντωνίου η κεφαλιά από τον Ισπανό και 0-1.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου!
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου
46′ Ο Γιανέφσκι βάζει στο ματς Φιλίποβιτς, Τσέρνιχ και Ανδρέου ​αντί Ντέγοεστ, Μεντόζα, Κοντινέλα.
53′ Από κοντά ο Παρούτης η προβολή και κόρνερ για την Ανόρθωση.
56′ Γκολ για την Ανόρθωση με φοβερή ατομική ενέργεια από τον Φερέιρα και 0-2!
63′ Πρώτη φάση για την ΑΕΛ στον δεύτερο ημίχρονο αλλά σε φάση διαρκείας το σουτ του Κάσας δεν είχε τύχη.
64′ Ο Μεντόγεβιτς στη θέση του Παπαφώτη και ο Ρόμο στη θέση του Κάσα. Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Γιανέφσκι.
70′ Κάρτα στον Κορέια για την Ανόρθωση
75′ Δεν θα συνεχίσει ο Τσιμπόλα, με 10 οι γηπεδούχοι για την συνέχεια αφού εξάντλησε τις αλλαγές ο Γιανέφσκι.
78΄Κοντά σε τρίτο γκολ η Ανόρθωση, απέκρουσε όμως ο Ολιβέιρα το σουτ του Γκερέρο.
85′ Πέντε λεπτά ακόμα για το τέλος του αγώνα.
86′ Μεγάλη απόκρουση από τον Κεραυνό έπειτα από σουτ του Ανδρέου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κορέια
ΣΚΟΡΕΡ: Γκερέρο 39΄, Φερέιρα 56′