Η Μόντσα κέρδισε την Έμπολι με 2-1, έφτασε τους 32 πόντους και θα εξαντλήσει ως το τέλος τις πιθανότητες που έχει για ευρωπαϊκή έξοδο. Χωρίς νίκη για 6ο σερί ματς η Έμπολι που δεν δείχνει πάντως να κινδυνεύει.

Στο 11ο λεπτό ο Άκπα Άκπρο έκανε φοβερή ενέργεια, ο Ντι Γκρεγκόριο απέκρουσε το σουτ του Καπούτο και στην επαναφορά ο Σατριάνο σκόραρε με κεφαλιά αλλά το γκολ ακυρώθηκε ενώ στο 19’ ακυρώθηκε και το γκολ του Τσιουρία. Ωστόσο από τα replays φάνηκε πως η μπάλα βρήκε στον Λουπέρτο πριν καταλήξει στον Τσιουρία και το γκολ μέτρησε κανονικά με τη Μόντσα να κάνει το 1-0.

Στο 22’ η Μόντσα άγγιξε 2ο γκολ αλλά το σουτ του Αουγούστο πέρασε μόλις άουτ όπως και η κεφαλιά του Ισμαΐλι στο 24’ ενώ στο  30’ το σουτ του Πετάνια κόντραρε σε σώματα και πέρασε κι αυτό έξω. Στο 44ο λεπτό ο Μπιριντέλι σούταρε από δεξιά αλλά ο Περιζάν είπε όχι

Η Έμπολι μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 51ο λεπτό ο Σατριάνο με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 1-1. Στο 63ο λεπτό ο Ντι Γκρεγκόριο είπε όχι σε σουτ του Μαρίν ενώ στο 67’ μετά από κόρνερ ο Ίτσο με κεφαλιά έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Μόντσα.

ΜΟΝΤΣΑ: Ντι Γκρεγκόριο, Καλντιρόλα, Πάμπλο Μαρί, Ίτσο, Μπιριντέλι (71’ Κολπάνι), Κάρλος Αουγούστο (65’ Καρμπόνι), Σένσι (64’ Ματσίν), Πεσίνα, Καπράρι (82’ Βαλότι), Πετάνια (82’ Γκίτκιερ), Τσιουρία

ΕΜΠΟΛΙ: Περιζάν, Στοϊανοβιτς, Λουπέρτο, Ισμαΐλι, Άκπα Άκπρο (87’ Βινιάτο), Μαρίν, Παρίζι (87’ Κακάτσε), Μπαντινέλι (71’ Φατσίνι), Μπαλντάντσι (71’ Πιάτσα), Καπούτο (80’ Πίκολι), Σατριάνο