Με πρωταγωνιστή τον Σάνθετ η Μπιλμπάο νίκησε με 4-1 την Κάντιθ και πλησίασε τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Εκπληκτικό το πρώτο μέρος. Οι Βάσκοι άνοιξαν το σκορ στο 11’ με ωραίο σουτ του Σάνθετ μέσα από την περιοχή. Η Κάντιθ απάντησε στο 25’ με κοντινό πλασέ του Εσκαλάντε. Στο 34’ όμως ο Σάνθετ «ξαναχτύπησε» και έγραψε το 2-1. Δέκα λεπτά μετά ο Μουνιαΐν με εντυπωσιακή κεφαλιά πέτυχε το τρίτο γκολ της Μπιλμπάο. Στο 52’ ο Ουνάι έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Ερνάντεθ. Πέντε λεπτά μετά οι Βάσκοι έμειναν με δέκα καθώς ο Γιούρι Μπερτσίτσε είδε δεύτερη κίτρινη. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η Μπιλμπάο πέτυχε και τέταρτο γκολ. Ο Σάνθετ στο 74’ πέτυχε το 4-1 και παράλληλα έκανε χατ τρικ.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Σιμόν, Ντε Μάρκος, Βίβιαν, Άλβαρεθ, Μπερτσίτσε, Βέσγα, Σάνθετ (84’Γκουρουθέτα), Ν.Γουίλιαμς (84’Κάπα), Μουνιαΐν (84’Μαρσίγιο), Μπερνεγκέρ (60’Λέκουε), Ραούλ Γκαρθία (75’Ντάνι Γκαρθία).

ΚΑΝΤΙΘ: Λεντέσμα, Εσπίνο, Εμπαγέ, Ερνάντεθ, Καρσελέν, Οκάμπο (70’Γκουαρδιόλα), Εσκαλάντε, Φάλι (60’Λοθάνο), Μπονγκοντά (70’Σομπρίνο), Μαρτί (70’Ράμος), Άλεξ.