Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 7ης αγωνιστικής της β’ βάσης του πρωταθλήματος της β’ κατηγορίας.
Πέγεια 2014 και Εθνικός έμειναν στο ισόπαλο 1-1.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 31′ με τον Ντόλεζαλ, με τον Εθνικό να ισοφαρίζει στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Γκοροπέβσεκ.

ΠΕΓΕΙΑ 2014: Μπελίκοβ, Μπεν-Κμαγιάλ, Ουεσλάτι, Μακρής, Ντόλεζαλ, Βλίτερ, Βελκόφ, Στεφάνου, Ντα Σίλβα, Κουμής, Γιαννούτσος
Στον πάγκο:  Καϊρίνος, Θεοδούλου, Μίλλερ, Φέλιξ, Γιοβάνοβιτς, Φερνάντες, Χαραλάμπους, Σάββα, Γεωργίου, Μιχαηλίδης, Βαν Βελζέν, Χρυσοστόμου

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Πέτρου, Γκοροπέβσεκ, Περατικός, Ομπάμα, Φαουστίνο, Κουντόμπιακ, Ιωάννου, Χαραλάμπους, Χριστοφή, Λεάο, Κούτσακος
Στον πάγκο: Καβαουλέσκι, Κέζος, Ηλία Κ., Βάντερ, Χαραλάμπους, Ηλία Α., Καλλένος, Κυπριανού, Κουσιάππα, Καλογήρου, Σαββίδης, Πάτρικ

Πρώτη τελική για την ομάδα της Πέγειας. Το σουτ του Ουεσλάτι απέκρουσε ο Πέτρου.
15′ Γέμισμα του Ντόλεζαλ, βγήκε με το κεφάλι και έδιωξε ο τερματοφύλακας του Εθνικού Κωνσταντίνος Πέτρου.
31′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Πέγεια 2014. Ο Ντόλεζαλ έφυγε πίσω από την άμυνα του Εθνικού και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πέτρου.
43΄
Ευκαιρία για τον Εθνικό. Σουτ του Χαραλάμπους από καλή θέση, απέκρουσε ο Μπελίκοβ.
60′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλβαρίνιο, ψηλά έξω.
71′  O Κoυντόμπιακ βρήκε εντός περιοχής τον αμαρκάριστο Ιωάννου, ο οποίος έκανε το πλασέ ωστόσο ο Μπιελικόφ απέκρουσε σε κόρνερ.
81′ Καλή φάση για την Πέγεια. Ο Βαν Βελζέν βρέθηκε μόνος αλλά ο Πέτρου απέκρουσε το πλασέ του.
90+4′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει ο Εθνικός με τον Γκοροπέβσεκ.