Μεγάλη νίκη με ανατροπή για τον Απόλλωνα και άνοδος στην 5η θέση της βαθμολογίας.
Η ομάδα του Μπογντάν Αντόνε στο ντεμπούτο του, επικράτησε 3-1 του Ακρίτα στο Στέλιος Κυριακίδης και η ομάδα κρατά στα δικά της πόδια την υπόθεση 6άδα.
Ο Τόρες στο 21ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τον Ακρίτα και ο Απόλλωνας έδειξε να δυσκολέυεται.
Θα τους είπε αρκετά ο Αντόνε στα αποδυτήρια και μπήκαν στην επανάληψη και… καθάρισαν με πρωταγωνιστή τον Πίττα.
Ο Κύπριος επιθετικός έφερε το ματς στα ίσα στο 63′, ενώ στο 71′ ο Ντόνιο έκανε την ολική ανατροπή κάνοντας το 2-1. Το τελικό 3-1 το πέτυχε με δυνατό σουτ το Πίττας στο 83΄.

ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Φοφανά, Ελ Τζεμιλί (53′ Λόπες), Εράσο (84′ Ζουνίνιο), Κλεμέντε (74΄ Φαουριέλ), Μεντιμόρετς, Σέχιτς, Τόρες, Σαραβάνια, Καραγιάννης (74′ Ντραμέ), Πικής (53′ Άμπραχαμ)
Στον πάγκο: Καστελάνι, Ονόντι, Πογκέν, Ντραμέ, Κονέ, Άμπραχαμ, Αμπντουσαλάμοφ, Ζουνίνιο, Δημοσθένους, Φαουριέλ, Αραούχο, Λόπες

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Πειμπέρνς, Πίττας (90+1′ Αυγουστή), Σπόλιαριτς (58′ Ίλιεφ), Ρομπέρζ, Χαμάς, Χάμπος, Παναγιώτου, Ντόνιο (81′ Εκπολό), Ουάρντα (90+1′ Ρόμπινσον), Χέντι (90+1′ Νταμπό)
Στον πάγκο: Πεϊσότο, Δημητρίου, Εκπόλο, Αρτυματάς, Νταμπό, Ίλιεφ, Ντιγκινί, Αυγουστή, Ρόμπινσον

Παρατηρητής: Δημητρίου Ανδρέας

5′
Πρώτη τελική στο παιχνίδι για τον Ακρίτα. Ο Σέχιτς ελευθερώθηκε, έπιασε το σουτ αλλά ο Γιοβάνοβιτς σε ετοιμότητα μάζεψε την μπάλα.
13′ Κεφαλιά του Σπόλιαριτς αδύναμη, δεν ανησύχησε τον Περντρέου.
15‘ Απειλεί ο Απόλλωνας. Σέντρα του Ουάρντα από αριστερά, σουτ του Ντόνιο στη κίνηση αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
17′ Καλό σουτ του Πίττα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
20′ Κεφαλιά του Χέντι έξω.
21′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ ο Ακρίτας. Ο Τόρες βγήκε απέναντι από τον Γιοβάνοβιτς, ο Σέρβος απέκρουσε το πλασέ και σε δεύτερο χρόνο ο επιθετικός του Ακρίτα πλάσαρε στα δίχτυα.

23′
Μεγάλη ευκαιρία για τον Ακρίτα. Ο Πίττας έπιασε την κεφαλιά από κοντά αλλά ο Περντρέου απέκρουσε εντυπωσιακά.
46′
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
47′ Καλό σουτ του Ντόνιο, η μπάλα έφυγε έξω.
51′ Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Σπόλιαριτς έστρωσε στον Χέντι ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα έξω.
61′ Καλό σουτ του Ίλιεφ λίγο έξω.
63′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει ο Απόλλωνας. Ο Ουάρντα εκτέλεσε το φάουλ και ο Πίττας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

71′ ΓΚΟΛ. 1-2. Παίρνει προβάδισμα ο Απόλλωνας. Ο Ουάρντα έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Ντόνιο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

83′ ΓΚΟΛ. 1-3. Ο Πίττας πήρε την μπάλα ανάμεσα στα δύο στόπερ του Ακρίτα και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.