Δυνατό το μπάσιμο της Μπέτις στο 2023, καθώς μετά την τεσσάρα πρόκρισης στην Ίμπιθα για το Κύπελλο Ισπανίας, οι Σεβιγιάνοι επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα και στο πρωτάθλημα, νικώντας 2-1 τη Ράγιο Βαγεκάνο εκτός έδρας.

Οι «βερδιμπλάνκος» μπήκαν από νωρίς στη θέση του οδηγού, καθώς μόλις στο 7’ το αυτογκόλ του Μπαλιού τους έδωσε το προβάδισμα.

Η απάντηση από πλευράς γηπεδούχων ήρθε 13 λεπτά αργότερα, με τον Καμέγιο να ισοφαρίζει με κοντινή προσπάθεια μετά από ασταθή επέμβαση του Σίλβα σε μακρινό σουτ.

Τελικά, η Μπέτις κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα πριν το ημίχρονο, με τον Ενρίκε να σκοράρει με υπέροχη προσπάθεια και σουτ στο 40’, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Η Μπέτις σκαρφάλωσε έτσι στην 4η θέση της βαθμολογίας της La Liga, με τους ηττημένους από την άλλη να χάνουν στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά μετά από τρεις μήνες ακριβώς!