Πρώτη νίκη σε ντέρμπι για τον Απόλλωνα με τον Κωνσταντίνο Μακρίδη στον πάγκο και άνοδος στην 5η θέση της βαθμολογίας.
Ο Απόλλωνας επικράτησε 3-0 της Ανόρθωσης στο ΑΛΦΑΜΕΓΑ Stadium, άφησε πίσω του την Ομόνοια, ενώ έθεσε οριστικά νοκ-άουτ και την Κυρία όσον αφορά την υπόθεση α’ γκρουπ.
Πίττας, Χέντι και Ζράντι πέτυχαν τα γκολ της μεγάλης νίκη των γαλάζιων, σε ένα παιχνίδι έντονα συναισθηματικά φορτισμένο λόγω και της απώλεια του αιώνιου φροντιστή Χαμπή Ευριπίδου.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Βουκασίν, Πίττας (90′ Νταμπό), Σπόλιαριτς, Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Μαυρίας (25′ Φιλιώτης), Σαχάρ, Γιόστεν (68′ Ντιγκινί), Ουάρντα (90′ Ίλιεφ), Χέντι (68′ Ζράντι).
Στον πάγκο: Πεϊσότο, Δημητρίου, Αρτυματάς,  Μαλεκκίδης, Παναγιώτου

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αντωνιάδης (78′ Μπαισίνιο), Κορέια, Τεχέρα, Αμπαρτζουμιάν (78′ Αντωνίου), Σαμπό, Νινγκά (46′ Γουαρίς), Χαρογιάν, Πάντσεον (62′ Φερέιρα), Κορρέα, Χριστοφή

Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος

6′ Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Το σουτ του Γιόστεν σταμάτησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Σαχάρ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
9′ Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Κόρνερ του Γιόστεν από δεξιά, κεφαλιά ο Χέντι, η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.
11′ Πετυχαίνει γκολ η Ανόρθωση με τον Αμπαρτζουμιάν αλλά ακυρώνεται για οφσάιντ.
26′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ο Πίττας με πλασέ μέσα στην περιοχή, νίκησε τον Λόρια και άνοιξε το σκορ.
30′
Ο Λόρια αποκρούει το σουτ του Πίττα.
40′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Από καλή θέση εντός περιοχής ο Γιόστεν έστειλε την μπάλα λίγο έξω.
Τέλος α’ ημιχρόνου.
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου.

Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′
Ο Χέντι από καλή θέση στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα χτύπησε σε σώματα και κατέληξε στα χέρια του Λόρια.
48′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Η κεφαλιά του Γουαρίς από κοντά έφυγε έξω.
55′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιόστεν λίγο έξω.
57′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Φάουλ του Πάντσεον, αιφνιδιάστηκε ο Γιοβάνοβιτς και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στο έδαφος. Οι ποδοσφαιριστές της Ανόρθωσης ζήτησαν γκολ υποστηρίζοντας ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή.
60′ Σουτ του Σαχάρ στα χέρια του Λόρια.
62′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Πίττας μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
63′ Κερδίζει πέναλτι η Ανόρθωση για χέρι του Χαρογιάν.
64′ ΓΚΟΛ. 2-0. Ο Χέντι από το σημείο του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
70′ Μ
εγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Πίττας δεν μπόρεσε στο τετ α τετ να νικήσει τον Λόρια.
89′ ΓΚΟΛ. 3-0. Ο Ζράντι σταμάτησε ωραία την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, ελευθερώθηκε και με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.