Έγινε ματσάρα για μία ώρα στο «Στέλιος Κυριακίδης» σε ένα παιχνίδι που στο τέλος μίλησε η ποιότητα.
Μπήκαν εφτά γκολ, με την Πάφος FC να επικρατεί 5-2 του Ακρίτα στην… γειτονική μάχη και να πιάνει το ΑΠΟΕΛ και την ΑΕΚ στην κορυφή (αναγράφεται 2η πίσω από το ΑΠΟΕΛ).
Στο φινάλε του α’ ημιχρόνου… τα είδαμε όλα.
Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ζάιρο ο οποίος όταν ανέλαβε δράση όλα πήραν τον δρόμο τους.
Η Πάφος FC είχε προηγηθεί νωρίς στο 16ο λεπτό με τακουνάκι του Κβίντα και μόλις ο Βαλακάρι έκανε το 2-0 στο 40’ όλοι είπαν ότι η σεμνή τελετή στην Πάφο έλαβε τέλος.
Κι’ όμως οι ποδοσφαιριστές του Ακρίτα είχαν αντίθετη άποψη.
Στο 43’ ο Ραμίρες μείωσε σε 2-1, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ελ Τζεμιλί έφερε το παιχνίδι στα ίσα.
Στην επανάληψη η Πάφος FC ξύπνησε, έβαλε πίεση, πέτυχε ένα γκολ που σωστά ακυρώθηκε με τον Παλάσιος στο 60’ αλλά στο 67’ το γκολ του Ζάιρο ήταν κανονικό και έγινε το 3-2. Λίγο αργότερα στο 85’ ο Ζάιρο με δεύτερο προσωπικό γκολ… καθάρισε τη νίκη κάνοντας το 4-2.
Το τελικό 5-2 ήρθε στο 90+3’ με τον Αλ Γκαντιουί.

ΠΑΦΟΣ FC: Αντός, Παλάσιος, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ (46′ Πελάζιο), Ζάιρο (86′ Αλ Γκαντιουί), Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς (90+4′ Χέσταντ), Βαλακάρι (86′ Αμπντουραχίμι), Ναμ (46′ Χότσκο)
Στον πάγκο: Ολαθάμπαλ, Καραμπάτζε, Χότσκο, Δημητρίου, Μιχαήλ, Ταβάρες, Πελάζιο.

ΑΚΡΙΤΑΣ: Καστελάνι, Κόρατς, Ντραμέ, Κονέ, Άμπραχαμ, Ζουνίνιο (71′ Πική), Ελ Τζεμιλί (71′ Δημοσθένους), Γαβριήλ, Σέχιτς, Ραμίρες, Καραγιάννης
Στον πάγκο: Περντρέου, Ονόντι, Παζάρος, Πάουγκειν, Σουλεϊμάν, Ντούμποφ, Βάσου

ΣΚΟΡΕΡ: 16′ Κβίντα, 40′ Βαλακάρι, 67′ Ζάιρο, 85′ Ζάιρο/ 43′ Ραμίρες, 45+1′ Ελ Τζεμιλί

Παρατηρητής: Δημητρίου Βασίλης

4′
Σουτ του Γαβριήλ έξω.
10′ Η Πάφος FC κρατά περισσότερο την μπάλα και προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό της. Σε μεγάλο βαθμό τα κατάφερε αλλά δεν βρήκε ευκαιρία μπροστά από την εστία του Καστελάνι.
16′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Πάφος FC. Ο Βαλακάρι εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Κβίντα ανενόχλητος στην καρδιά της περιοχής του Ακρίτα με τακουνάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

17′
Κίτρινη κάρτα στον Κανέ για δυνατό φάουλ στον Άμπραχαμ.
19′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ακρίτα. Ο Κονέ από μακριά έπιασε το σουτ, ο Άντος απέκρουσε δύσκολα και με την βοήθεια του δεξιού του δοκαριού η μπάλα έφυγε έξω.
22′ Σουτ του Ελ Τζεμιλί από μακριά, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Άντος.
25′ Σουτ του Σεμέδο στα χέρια του Καστελάνι.
29′ Ευκαιρία για τον Ακρίτα. Από κοντά ο Ραμίορες δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
32′ Ευκαιρία την Πάφος FC. Ο Βαλακία από καλή θέση έπιασε το σουτ αλλά ο Καστελάνι ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε την μπάλα.
35′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Το σουτ του Τάνκοβιτς κόντραρε, πέρασε πάνω από τον Καστελάνι αλλά σταμάτησε στο δεξί του δοκάρι.
40′ ΓΚΟΛ. 2-0. Πετυχαίνει και δεύτερο γκολ η Πάφος FC. Έκρυψαν την μπάλα οι ποδοσφαιριστές του Μπεργκ, ο Τάνκοβιτς έκανε την σέντρα και ο Βαλακάρι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

43′ ΓΚΟΛ. 2-1. Μειώνει ο Ακρίτας. Ο Γαβριήλ έπιασε το γυριστό σουτ, ο Άντος απέκρουσε ασταθώς και ο Ραμίρες από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

45+1′ ΓΚΟΛ΄. 2-2. Ισοφαρίζει ο Ακρίτας. Ο Ζουνίνιο έδωσε την ασίστ στον Ελ Τζεμίλί ο οποίος με ιδανικό τελείωμα έστειλε την κμπάλα στα δίχτυα.

Τέλος α’ ημιχρόνου
Έναρξη β’ ημιχρόνου.
45′
Διπλή αλλαγή για την Πάφος FC. Έξω Κανέ και Ναμ, μέσα Πελάζιο και Χότσκο.
51′ Επικίνδυνο γύρισμα του Σεμέδο, απέκρουσε ο Καστελάνι.
Διατέθηκαν στο παιχνίδι 2.289 εισιτήρια.
60′
Απευθείας φάουλ του Βαλακάρι, ασταθής απόκρουση στο Καστελάνι και από κοντά ο Παλάσιος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μετά τον έλεγχο από το VAR και την τοποθέτηση των γραμμών το γκολ ακυρώθηκε.
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.
67′ ΓΚΟΛ. 3-2. Σκοράρει η Πάφος FC. Κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα οι ποδοσφαιριστές του Μπεργκ, ο Βαλακάρι έδωσε έτοιμο γκολ στον Ζάιρο που πέτυχε το ενδέκατο του γκολ.
70′
Ευκαιρία για τον Ακρίτα. Από πολύ κοντά ο Ραμίρες δεν μπόρεσε να νικήσει τον Άντος.
85′ ΓΚΟΛ. 4-2. Η μπάλα έσκασε μπροστά στον Ζάιρο στην περιοχή του Ακρίτα και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
90+3′ ΓΚΟΛ. 5-2. Πέμπτο γκολ για την Πάφος FC με τον Αλ Γκαντιουί.