Το τρένο του Χοσέ Λουίς Όλτρα δεν κάνει στάση.
Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα και από το «Αμμόχωστος» επικρατώντας 2-0 της Νέας Σαλαμίνας, ήταν η 8η σερί νίκη, πάτησε κορυφή και περιμένει να δει που θα την βγάλει η 16η αγωνιστική και αν θα αναδειχθεί πρωταθλήτρια χειμώνα.
Μέσα σε ένα 3λπετο καθάρισε η ΑΕΚ.
Στο 34’ ο Ρομό που λίγο νωρίτερα μπήκε στο παιχνίδι άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, ενώ στο 39’ ο Άλτμαν με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 2-0.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Μιγκελίτο, Τσίκο (65′ Κλίμοβιτς), Καρλίτος, Ντορεγκαράι (46′ Φλοριάν), Μαργκάσα (46′ Κατσικάς), Φιάκας (76′ Νικολάου), Φελίπε (65′ Φράγκος), Ντιακίτε
Στον πάγκο: Καλανίδης, Ντάτκοβιτς, Κουμουρής, Λέουκο, Βίκτωρος.

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς, Κάσας, Λουίς Γκουστάβο (86′ Σανχούρχο), Τρισκόφσκι (80′ Μάμας), Φαράζ (86′ Γκιούρτσο), Λόπες (36′ Ρομό), Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Πονς, Άλτμαν (80′ Ροσάλες)
Στον πάγκο: Γκόρντιτς. Γκονζάλεθ, Ολατούντζι, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Μπέιτς,  Ασάντε.

Παρατηρητής: Καραϊσκάκης Μιχάλης

5′
Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Φαράζ άδειασε δύο αντιπάλους, από πλάγια έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μελίσσα.
10′ Καλό σουτ του Φαράζ έξω.
12′ Κίτρινη κάρτα στον Ντορεγκαράι για φάουλ στον Λουίς Γκουστάβο. Συμπλήρωσε τρεις κάρτες και χάνει ένα από τα επόμενα δύο παιχνίδια.
19′ Σουτ του Λουίς Γκουστάβο μέσα από την περιοχή, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
26′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Στην θέση του Λόπες πέρασε ο Ρομό.
34′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ. Ο Γκαρσία βρήκε τον τρόπο από αριστερά και μπροστά από δύο αντιπάλους, ο Ρομό έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
35′ Ζήτησε πέναλτι η Νέα Σαλαμίνα σε μαρκάρισμα του Γκαρσία στον Φελίπε. Εξετάστηκε η φάση από το VAR και δεν υποδείχθηκε καμιά παράβαση.
39′ ΓΚΟΛ. 0-2. Πετυχαίνει δεύτερο γκολ η ΑΕΚ. Η μπάλα έσκασε μπροστά από τον Άλτμαν στο ύψος της περιοχής της Νέας Σαλαμίνας, ο Ισραηλινός έπιασε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
45′
Δυνατό σουτ του Τρισκόφσκι, απέκρουσε ο Μελίσσας.
Τέλος α’ ημιχρόνου.

Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′
Δύο αλλαγές για τη Νέα Σαλαμίνα. Μέσα Φλοριάν και Κατσικάς, έξω Ντορεγκαράι και Μαργκάσα.
50′ Κεφαλιά του Τρισκόφσκι από κοντά, η μπάλα έφυγε έξω.
72′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Άλτμαν μπήκε από θέση μέσα δεξιά, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
73′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Εντελώς μόνος ο Ρομό μπροστά από τον Μελίσσα, έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
89′ Σουτ του Φλοριάν πάνω από τα δοκάρια.