Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο το πάλεψε αλλά ήταν άστοχος και έπεσε πάνω σε έναν εκπληκτικό Τζέισον Τέιτουμ, με τους Σέλτικς να μετατρέπουν το ντέρμπι της ανατολικής περιφέρειας σε… περίπατο (139-118).
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 35 λεπτά συμμετοχής, με 8/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 8/12 βολές, ενώ ο Τέιτουμ είχε 41 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Μπράουν να ακολουθεί με 29 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.
Οι «Κέλτες» μπήκαν αφηνιασμένοι στην αναμέτρηση και με show τριπόντων από Μπράουν-Τέιτουμ, έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 36-28, όμως στην δεύτερη περίοδο οι Μπακς έκαναν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν να ψαλιδίσουν την διαφορά στον πόντο στην λήξη του ημιχρόνου (62-61).
Στο τρίτο δωδεκάλεπτο ο Τζέισον Τέιτουμ έπιασε απόδοση… MVP και με 20 πόντους έκανε σμπαράλια την άμυνα των Μπακς, δίνοντας σαφές προβάδισμα νίκης στους Σέλτικς που με επί μέρους 38-25, ανέβασαν την διαφορά στο +14 (100-86), με τους «Κέλτες» να ολοκληρώνουν τον θρίαμβο τους στη τέταρτη περίοδο.
Oι Σέλτικς έφτασαν τις 24 νίκες στη σεζόν (24-10) και έκαναν ένα statement, όντας η κορυφαία ομάδα της ανατολικής περιφέρειας, απέναντι στους Μπακς που γνώρισαν την 11η ήττα τους (22-11).

Τα δωδεκάλεπτα: 36-28, 62-61, 100-86, 139-118