H Oμόνοια αρνήθηκε να χάσει παραμονές Χριστουγέννων στη Δερύνεια. Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής, τελευταίας του 2022, οι «πράσινοι» βρέθηκαν να χάνουν 0-2 από την εκπληκτική ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη αλλά κατόρθωσαν να κερδίσουν με 2-3 σε 131’ και έμειναν στην κορυφή με 22 βαθμούς δυο περισσότερους από το ΑΠΟΕΛ και δυο αγώνες λιγότερους. Πλέον η προσοχή των «τριφυλλοφόρων» στρέφεται στην προετοιμασία για τον αγώνα με την Maccbi Tel Aviv στις 12 Ιανουαρίου 2023 στο Tel Aviv για τους «8» του Cev Challenge Cup.
Η Αναγέννηση Δερύνειας έφθασε κοντά σε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, αλλά δεν τα κατάφερε. Ωστόσο με το βαθμό είναι στην πρώτη τετράδα με το τέλος του 2022.
Η ομάδα της Δερύνειας προηγήθηκε 18-15 στο πρώτο σετ και το ολοκλήρωσε με 25-21 σε 25’ γράφοντας το 1-0. Στο δεύτερο σετ η Αναγέννηση ξέφυγε 23-19 και κατόρθωσε να κερδίσει 25-21 σε 27’ αυξάνοντας το υπέρ της σκορ σε 2-0.
Η Ομόνοια αντέδρασε και έφερε τα κάτω – πάνω. Στο τρίτο σετ η ομάδα του Σάββα Σάββα έκανε έλεγξε το παιχνίδι και είχε το σταθερό προβάδισμα για να κερδίσει 25-21 σε 39’ μειώνοντας σε 2-1 σετ.
Η μείωση του σκορ βοήθησε την ομάδα του Σάββα Σάββα που έκανε εκπληκτικό παιχνίδι στο τέταρτο σετ και αφού ξέφυγε 12-20 τέλειωσε το σετ με 14-25 σε 23’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι.
Στο τάί – μπρέικ η Ομόνοια στα τελικά στάδια δημιούργησε μια μικρή διαφορά ασφαλείας 09-12 για να κερδίσει 11-15 σε 17’ εξασφαλίζοντας τη νίκη.

ΓΗΠΕΔΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. –ΟΜΟΝΟΙΑ 2-3  (25-21, 25-21, 21-25, 14-25, 11-15)

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ):Sinhayeuski, Καραγιάννης, Antonic, Leontiev, Κυπριανού, Brammwell – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Aλλαγές: Στέκας, Σιαπάνης, Nurettin, Μπέης.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Πετρακκίδης, Antipkin, Quiherme, Αλεξίου, Eλευθερίου, Dvoranen  – Λιμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Μαυρομμάτης,.

Διαιτητές: Ανδρέας Κωνσταντινίδης – Δημήτρης Κουκούνης.