Σ’ ένα ματς με πολύ ένταση, νεύρα και πολλά λάθη απ’ τον ρεφ, Κωνσταντίνο Φωτίου, Ανόρθωση και Ολυμπιακός έμειναν στην ισοπαλία 1-1. Το γκολ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Ουάρντα στο 58’ και ενώ πριν είχε αποβληθεί με 2η κίτρινη κάρτα ο Αντωνιάδης στο 55’ με τις επαναληπτικές προβολές να μην δείχνουν κάτι το αντικανονικό του αμυντικού της Κυρίας.
Αντίθετα στο 49’ δεν δόθηκε πέναλτι στον Ολυμπιακό σε μαρκάρισμα του Κορέια πάνω στον Κυριάκου. Το VAR έστειλε τον διαιτητή να δει ξανά τη φάση, όμως επέμεινε στην απόφαση του και λανθασμένα δεν έδειξε την άσπρη βούλα. Στο 70′ ο Φωτίου λανθασμένα έδωσε πέναλτι σε χέρι του Μπάρτι αφού ήταν εκτός περιοχής και τον διόρθωσε το VAR.
Εν τέλει η ισοφάριση ήρθε για τον Ολυμπιακό με… κεραυνό του Κα στο 73′, με το γκολ να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Ανόρθωση (Μουνιόθ): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν (80′ Κορρέα), Μπαϊσίνιο (80′ Γουαρίς), Αντωνιάδης, Κορέια, Αρτυματάς, Σάμπο, Κίκο (46′ Φερέιρα), Ουάρντα, Χριστοφή (46′ Ιωάννου), Νινγκά (46′ Χρυσοστόμου).
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Ράντονιτς, Παρούρης, Αντωνίου.

Ολυμπιακός (Σεργίδης): Μολ, Μπάρτι, Μουκτάρης, Ιωάννου, Λιασίδης (66′ Χέντριγκς), Κυριάκου, Γκεριέ, Νάνι (71′ Κα), Ψύχας, Δόσης, Κορομά (90+3′ Μάρκοβιτς).
Στον πάγκο: Τσαρλς, Πισίηας, Σάλι, Πουέρτας, Χριστοδούλου, Πεχλιβάνης, Σλόγκαρ, Ζευκής, Χατζημιτσής.

Στο όριο καρτών: Κορέια, Αντωνίου, Σάμπο, Ιωάννου, Νινγκά (2), Ουάρντα (5)/ Μπάρντι, Κα, Ψύχας, Σλόγκαρ, Ντεσιρέ (2).

ΣΚΟΡΕΡ: Ουάρντα (58′) / Κα (73’)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σάμπο (3), Κορέια (3), Ουάρντα (6η) / Ιωάννου.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.
10′ Εξαιρετική ομαδική ενέργεια για την Ανόρθωση, το σουτ του Ουάρντα όμως, αποκρούστηκε από τον Μολ.
11′ Σέντρα στην περιοχή του Ολυμπιακού ο Ουάρντα για λίγο δεν προλαβαίνει να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.
22′ Πάσα στον Ουάρντα που έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα κόντραρε και αιφνιδίασε τον Κορέια που το κοντρόλ του δεν ήταν καλό και έφυγε έξω.
28′ Κίτρινη στον Σάμπο.
32′ Ψαλιδάκι από τον Σάμπο, η μπάλα κοντράρει και πάει κόρνερ.
44′ Σουτ του Αρτυματά, ο Μολ διώχνει σε κόρνερ.
45′ Κίτρινη στον Κορέια.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

Φερέιρα, Ιωάννου, Χρυσοστόμου μέσα, Χριστοφή, Νινγκά, Κίκο εκτός.
ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
49′ Ο Κορέια υπέπεσε σε παράβαση-πέναλτι πάνω στον Βαγγέλη Κυριάκου και ο ρεφ Φωτίου κλήθηκε από το VAR να δει τη φάση, αλλά επέμεινε στην απόφαση του και έδειξε να συνεχιστεί το ματς κάτω από έντοντες διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων.
51′ Kίτρινη στον Αντωνιάδη.
55′ Με 10 παίκτες η Ανόρθωση μετά από δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Αντωνιάδη από τον ρεφ Κωνσταντίνο Φωτίου σε μια φάση που οι επαναληπτικές προβολές δεν δείχνουν κάτι το αντικανονικό από τον Κύπριο αμυντικό στον Κορομά.
58′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Ουάρντα με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Κορέια ανοίγει το σκορ. Κίτρινη στον Αιγύπτιο για τον πανηγυρισμό του.
70′ Ο Μπάρτι έκανε χέρι, ο Φωτίου σφύριξε πέναλτι, όμως μετά από παρέμβαση του VAR η παράβαση δόθηκε εκτός περιοχής.
66′ Ο Χέντρικς αντικαθιστά τον Λιασίδη.
71′ Κα αντί Νάνι.
73′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Κα με έναν κεραυνό εκτός περιοχής ισοφαρίζει. Το γκολ ελέγχθηκε και από το VAR.
80′ Κορρέα και Γουαρίς αντί των Αμπαρτζουμιάν και Μπαϊσίνιο.
83′ Κίτρινη στον Ιωάννου.
90′ Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+3′ Μάρκοβιτς μέσα, Κορομά έξω.