Μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Νέα Σαλαμίνα η οποία διένυσε την διαδρομή κόλαση-παράδεισος και έφυγε με διπλό από το «Στέλιος Κυριακίδης» 2-1 επί του Ακρίτα.
Η χρυσή αλλαγή του Σάββα Πουρσαϊτίδη Τιάγκο είχε τη λύση στο 90ο λεπτό.
Βρέθηκε στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα,
Νωρίτερα ο Ελ Τζεμιλί άνοιξε το σκορ για τον Ακρίτα στο 32’ για να ισοφαρίσει ο Ντιακιτέ στο 81’.
Ο Ακρίτας έχασε πέναλτι με τον Άμπραχαμ στο 56.
Με τη νίκη της αυτή η Νέα Σαλαμίνα έπιασε την Ομόνοια στην βαθμολογία αλλά υπερτερεί στην ισοβαθμία και… πάτησε 6άδα.

ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Κόρατς, Ντραμέ, Κονέ, Άμπραχαμ, Αμπντουσαλάμοφ, Ελ Τζεμιλί, Γαβριήλ, Σέχιτς, Καραγιάννης, Αραούχο (71′ Εράσο).
Στον πάγκο: Καστελάνι, Ονόνι, Πογκέν, Σουλέιμάνι, Λίμα, Ντουμπόφ, Εράσαο, Δημοσθένους, Ραμίρες, Βάσου

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελισσάς,  Σεργίου, Άδωνη, Τσίκο, Μάντζεκ, Κλίμοβιτς (59′ Τιάγκο), Καρλίτος (46′ Μαργκάσα), Ντορεγκαράι, Οφόρι, Φελίπε (59′ Μιγκελίτο), Ντιακιτέ
Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Κουμουρής, Λιπόμπε, Νικολάου, Λέουκο, Βίκτωρος, Φιάκας,

Έναρξη αγώνα.
5′
Ευκαιρία για τον Ακρίτα. Πήρε την μπάλα ο Αμπντουσαλάμοφ, πέρασε την κάθετη στον Γαβριήλ, αυτός άνοιξε λίγο περισσότερο την μπάλα, με αποτέλεσμα να βγει ο Μελισσάς να διώξει, να χτυπήσει στον Γαβριήλ η μπάλα και να περάσει έξω.
10′
Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Από καλή θέση ο Ντορεγκαράι έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
11′ Νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενος, πίεσαν ψηλά οι ερυθρόλευκοι, έκλεψε ο Τσίκο, έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε έξω
25′ Κεφαλιά του Ντορεγκαράι έξω.
32′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ο Τζεμιλί  με καρφωτή κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους.
40′ Ψηλοκρεμαστό σουτ του Σέχιτς, η μπάλα στο δοκάρι του Μελισσά.
Τέλος α’ ημιχρόνου.
Έναρξη β’ ημιχρόνου.

52′ Κερδίζει πέναλτι ο Ακρίτας για χτύπημα στο Μάντζεκ στον Αραζούχο
53′ Ο Άμπραχαμ ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Μελισσάς έπεσε σωστά και απέκρουσε την μπάλα.
54′ Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Τσίκο Μπανζά μπήκε μόνος από θέση μέσα αριστερά αλλά το σουτ του έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
69′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ακρίτα. Το πλασέ του Σέχιτς έφυγε ελάχιστα έξω.
78′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει η Νέα Σαλαμίνα με γκολ του Ντιακιτέ.
89′ ΓΚΟΛ. 1-2. Παίρνει προβάδισμα η Νέα Σαλαμίνα με κοντινό πλασέ του Τιάγκο.