Πάλι ο Μαρκίνιος αποδείχθηκε λυτρωτής για το ΑΠΟΕΛ.
Ο Βραζιλιάνος κέρδισε πέναλτι, το μετέτρεψε σε γκολ και οι «γαλαζοκίτρινοι» έφυγαν με δύσκολο αλλά σημαντικό διπλό από την Περιστερώνα κόντρα στην Δόξα.
Το ΑΠΟΕΛ επικράτησε 1-0 με το πέναλτι στο 33’, έκανε το πέντε στα πέντε με τον Μιλόγεβιτς στον πάγκο και πλησίασε εκ νέου στον έναν βαθμό από τον 2ο στην βαθμολογία Άρη και πέντε βαθμούς από την κορυφή στην οποία βρίσκεται η Πάφος FC.
Δεν ήταν εύκολο βράδι για την ομάδα του Μιλόγεβιτς η οποία ναι μεν άνοιξε νωρίς το σκορ αλλά δεν καθάρισε το παιχνίδι και μέχρι να πανηγυρίσει «καρδιοχτύπησε».
Η ουσία για το ΑΠΟΕΛ είναι μία, ότι έφυγε με διπλό  και πάει με τις όσο το δυνατόν καλύτερες προϋποθέσεις στην διακοπή.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Ίλιτς, Ιωσηφίδης, (46′ Τιτζανί), Σαντίκ, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς (76′ Ρονταλέγκα), Βαγιέχο, Στυλιανού (90+3′ Καρκμπό), Σόμπτζικ (55′ Φαουάζ)
Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Καραμανώλης, Σιαθάς, Φαουάζ, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Τραιτσέφσκι, Ναγκάρ, Μέσκα.

ΑΠΟΕΛ: Χριστοδούλου, Ντβάλι, Βιγιαφάνες (72′ Ντάλσιο), Κβιλιτάια, Τσεπάκ, (46′ Σατσιάς) Κρέσπο, Μαρκίνιος (72′ Εφραίμ), Γουίλερ, Σαρφό (90+3′ Μ.Ηλία), Κοσταντίνοφ, Δώνης (83′ Μπλούμ)
Στον πάγκο: Τσιλιγκίρης, Κίττος,  Νταουσβίλι, Μάγκλιτσα,  Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Ντογκαλά

Έναρξη αγώνα…
6′ Ο Γουίλερ κινήθηκε γρήγορα από αριστερά, έκανε την συρτή μπαλιά αλλά πρόλαβαν οι αμυντικοί της Δόξας να διώξουν σε κόρνερ μπροστά από τον Κβιλιτάια.
15′ Με την συμπλήρωση των πρώτων 15 λεπτών δεν προκύπτει κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από τις δύο εστίες.
23′ Ευκαιρία για την Δόξα. Από καλή θέση μέσα στην περιοχή ο Ίλιτς έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
25′ Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Βιγιαφάνες βγήκε απέναντι από τον Σισκόφσκι, έκανε το πλασέ αλλά απέκρουσε σωτήρια ο τερματοφύλακα της Δόξας.
31′ Κερδίζει πέναλτι το ΑΠΟΕΛ. Ο Μαρκίνιος κινήθηκε ωραία και ανατράπηκε από τον Μάριο Στυλιανού.
33′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ το ΑΠΟΕΛ. Ο Μαρκίνιος ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και νίκησε τον Σισκόφσκι.
40′
Ωραία κίνηση και σουτ του Μαρκίνιος έξω.
43′ Ευκαιρία για τοπ ΑΠΟΕΛ. Ο Σαρφό έδωσε την κάθετη πάσα στον Δώνη ο οποίος έκανε το σουτ για να κόψει ο Αντενόν.
Τέλος α’ ημιχρόνου.
ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.
46′
Ο Γιάννης Σατσιάς, είναι η πρώτη αλλαγή του ΑΠΟΕΛ. Πήρε τη θέση του Τσεπάκ, ο οποίος τραυματίστηκε πριν το τέλος του ημιχρόνου.
46′ Αλλαγή και για τη Δόξα. Ο Τιτζανί πήρε τη θέση του Ιωσηφίδη.
47′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Δώνης γύρισε την μπάλα από δεξιά αλλά το πλασέ του Κβιλιτάια έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
60′ Τεράστια ευκαιρία για την Δόξα. Ο Σαντίκ κατέβασε με το κεφάλι στον Μπένι ο οποίος από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα έξω.
69′ Άλλη μια εξαιρετική ενέργεια από τον Δώνη, έκανε το γύρισμα αλλά ο Κβιλιτάια δεν μπόρεσε να βάλει την προβολή.
72′ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα Εφραίμ και Ντάλσιο, έξω Μαρκίνιος και Βιγιαφάνες.
74′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Έκρυψαν την μπάλα οι ποδοσφαιριστές του Μιλόγεβιτς, ο Γουίλερ έδωσε στον Εφραίμ ο οποίος γύρτισε ολόκληρο το σώμα του, έκανε το σουτ από κοντά για να αποκρούσει εντυπωσιακά ο Σισκόφσκι σε κόρνερ.
83′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Έξω ο Δώνης, μέσα ο Εφραίμ.
88′ Ευκαιρία για την Δόξα. Ο Ντβάλι έδιωξε πριν η μπάλα φτάσει στον Σαντίκ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.