Η ΑΕΛ πέτυχε σημαντική νίκη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ  Α Γυναικών επικρατώντας στο Αθλητικό Κέντρο «ΝΙΚΟΣ ΣΟΛΩΜΟΝΙΔΗΣ» του Άρη Πολεμίου με 3-0. Η ΑΕΛ κέρδισε και ισοβαθμεί με τον Property Gallery Απόλλων με 11 βαθμούς  στη 2η θέση, (οι «γαλαζοκίτρινες» με ένα αγώνα παραπάνω), όμως ο Άρης κέρδισε τις εντυπώσεις πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.
Η ΑΕΛ μπήκε δυναμικά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 12-08, αλλά ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός και μείωσε στο -3 13-10. Η «βασίλισσα» ανέβηκε και κέρδισε το σετ 25-16 ανοίγοντας το σκορ.
Η ομάδα της Λεμεσού πήρε γερό προβάδισμα στο δεύτερο σετ με 07-02. Οι παίκτριες του Άρη ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να μειώσουν στο -3 11-08. Η ομάδα του Quanta ξέφυγε με 18-10 δείχνοντας ότι έλεγχε το σετ. Η ΑΕΛ επιβλήθηκε με 25-18 και προηγήθηκε 2-0 σετ. Ο Άρης έπαιξε αρκετά καλά και πίεσε τις «γαλαζοκίτρινες».
Η ομάδα του Πολεμίου πήρε προβάδισμα στο τρίτο σετ 03-04. Οι «πράσινες» ήταν εξαιρετικές, αλλά οι «γαλαζοκίτρινες» προηγήθηκαν 12-11. Οι παίκτριες του Quanta κέρδισαν τελικά με 25-20 δύσκολα το σετ και επικράτησαν με 3-0.