Μεγάλο «διπλό» για την Πάφος FC που… καλπάζει προς τον τίτλο! Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ, επικράτησε με 3-1 στο Τσίρειο για την 10η αγωνιστική επί της ΑΕΛ και συνεχίζει αήττητη και μόνη στην κορυφή!
Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίκτυα από την άσπρη βούλα. Στο 24’ ο Σάντος βρήκε με αγκωνιά τον Καραμπάτζε εντός περιοχής, το VAR έστειλε τον ρεφ στο μόνιτορ του γηπέδου για να δει τη φάση και ο Πορτογάλος, έδωσε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τάνκοβιτς ο οποίος στο 27’ δεν αστόχησε και έγραψε το 1-0.
Η ομάδα του Μπεργκ, σαφώς ανεβασμένη μετά το γκολ, πέτυχε και 2ο τέρμα. Ο Σεμέδο στο 45+2’ έφυγε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, βγήκε απέναντι από τον Μουριέλ, πλάσαρε στο δοκάρι, αλλά στην επαναφορά πέτυχε το 2-0. Το γκολ είχε αρχικά ακυρωθεί ως οφσάιντ, όμως μετά από έλεγχο του VAR μέτρησε κανονικά.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να μειώσουν νωρίς στο β’ ημίχρονο. Συγκεκριμένα στο 51’ ο Τσιμπόλα με τρομερή εκτέλεση φάουλ, έβαλε ξανά την ομάδα του στο «κόλπο» πετυχαίνοντας το 2-1.
Παρόλα αυτά, οι γαλάζιοι επανάφεραν τη διαφορά των δύο γκολ στο 67’. Σε εκείνο το λεπτό ο Φραντζής έκανε το λάθος, ο Σεμέδο έκλεψε, επιχείρησε τη σέντρα και ο Τεϊσέιρα στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε άθελα του την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του για το τελικό 3-1.
Κάπως έτσι η Πάφος FC ανέβηκε στους 26 βαθμούς και παρέμεινε στην 1η θέση, ενώ η ΑΕΛ έμεινε… στάσιμη στους 14.

ΑΕΛ (Γιανέφσκι): Μουριέλ, Σάντος (79′ Μιραλάς), Τεϊσέιρα, Μπιλοβάρ Ντζάλμα (19′ Φραντζής), Μεντόγεβιτς, Τσιμπόλα, Παπαφώτης (46′ Κατσανίκλιτς), Κάσα (46′ Σις), Μακρής, Μπεραχίνο (85′ Τσέποβιτς).
Στον πάγκο: Φερνάντες, Μπάστο, Ζντραβκόφσκι, Πάβλοβιτς, Νεοφύτου, Κοντινέλα.

Πάφος FC (Μπεργκ): Άντος, Ικόκο, Μπάιριτς, Παλάσιος, Ζουνίνιο, Χότσκο, Κανέ, Καραμπάτζε (29′ Αμπντουραχίμι- 89’Αλ Γκαντιουί), Ναμ (89′ Βαλακάρι), Τάνκοβιτς, Σεμέδο.
Στον πάγκο: Ολαθάμπαλ, Δημητρίου, Χέσταντ, Μιχαήλ, Ζοάο Πέδρο, Ταβάρες, Πελάτζιο.

ΣΚΟΡΕΡ: Τσιμπόλα (51′) / Τάνκοβιτς (27′), Σεμέδο (45+2′), Τεϊσέιρα (αυτ. 67′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σάντος (3η), Τσιμπόλα, Κατσανίκλιτς / Κανέ (3η).

ΖΩΝΤΑΝΑ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
9′ Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Σεμέδο έκανε το πλασέ, ο Μούριελ απόκρουσε και στη συνέχεια το σουτ του Ικόκο έφυγε παράλληλα από την εστία.
19′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ. Φραντζής στη θέση του Ντζάλμα.
25′ Πέναλτι για την Πάφος FC! Ο Μπρούνο βρήκε με αγκωνιά τον Καραμπάτζε, το VAR κάλεσε τον Πορτογάλο ρεφ στο on field review και έδειξε το σημείο του πέναλτι. Κίτρινη στον Σάντος.
27′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Τάνκοβιτς εκτελεί και ανοίγει το σκορ!

29′ Αναγκαστική αλλαγή και για την Πάφος FC. Αμπντουραχίμι στη θέση του Καραμπάτζε.
42′ Kίτρινη στον Τσιμπόλα.
45′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+2′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Σεμέδο έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ, πλάσερε τον Μουριέλ η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι, όμως στην επαναφορά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Το γκολ αρχικά δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ, όμως έπειτα από έλεγχο του VAR κατοχυρώθηκε κανονικά.

Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Κατσανίκλιτς και Σις εντός, Παπαφώτης και Κάσα εκτός.
49′ Σέντρα του Κατσανίκλιτς, η μπάλα περνάει απ’ όλους και πάει στην αγκαλιά του Άντος.
51′ ΓΚΟΛ 1-2. Τρομερή εκτέλεση φάουλ του Τσιμπόλα που μειώνει.

61′ Κίτρινη στον Κανέ.
67′ ΓΚΟΛ 1-3. Ο Φραντζής έκανε το λάθος, ο Σεμέδο έκλεψε, έκανε και τη σέντρα, με τον Τεϊσέιρα στην προσπάθεια του να διώξει να στέλνει την μπάλα άθελα του στα δίκτυα της ομάδας του.
69′ Κίτρινη στον Κατσανίκλιτς.
74′ Σωτήρια επέμβαση του Μουριέλ σε πλασέ του Σεμέδο.
76′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κατσανίκλιτς, πάνω από τα δοκάρια.
76′ Πλασέ του Ναμ, λίγο έξω.
79′ Μιραλάς στη θέση του Σάντος.
85′ Ο Τσέποβιτς αντικαθιστά τον Μπεραχίνο.
89′ Αλ Γκαντιουί και Βαλακάρι μέσα, Αμπντουραχίμι και Ναμ εκτός.
90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.