ΦΕΝΕΡ 107-77 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Πιο κάτω δεν έχει… (ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ)

Με ένα δεκάλεπτο μπάσκετ ήταν αδύνατον για τον Παναθηναϊκό να διεκδικήσει κάτι καλό στην Κωνσταντινούπολη. Αν και έδειξε ότι έχει τη δυνατότητα να φανεί ανταγωνιστικός απέναντι στην πρωτοπόρο της Euroleague, στη συνέχεια ήρθαν τα πάνω-κάτω.
Η άμυνα πήγε… περίπατο και από τη στιγμή που το παθητικό «έγραψε» 33 πόντους στην 2η περίοδο, έχασε κάθε επαφή με το σκορ. Ο Ντουέιν Μπέικον ήταν ο… μοναδικός κούκος των «πρασίνων» και φυσικά δεν μπορούσε να φέρει την άνοιξη στην ομάδα του από τη στιγμή που δεν είχε τη συμπαράσταση των συμπαικτών του.
Το ματς
«Τι είχες Γιάννη μου, τι είχα πάντα» ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τον Παναθηναϊκό. Για ακόμη ένα ματς μπήκε στο παρκέ χωρίς καμία συγκέντρωση στην άμυνα, κάτι που η Φενέρμπαχτσε φρόντισε να εκμεταλλευτεί και να προηγηθεί αρχικά με 7-0 ενώ στη συνέχεια πήρε και διαφορά 8 πόντων (13-5) με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών.
Ο Νέιτ Γουόλτερς κρατούσε επιθετικά τους «πράσινους» έχοντας πετύχει και τους επτά πρώτους πόντους του Παναθηναϊκού, ενώ από τη στιγμή που ανέβασε την ένταση στην άμυνα, η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει στην ελληνική πλευράΜπέικον και Γουίλιαμς είχαν αναλάβει δράση και με αντεπίθεση διαρκείας το «τριφύλλι» πραγματοποίησε επιμέρους 19-7 και προηγήθηκε με +4 πόντους (20-24) λίγο πριν από το τέλος της 1ης περιόδου (22-25). Ο Παναθηναϊκός είχε 5/9 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ασίστ και 2 λάθη σε αυτό το διάστημα, ενώ αντίστοιχα η Φενέρμπαχτσε είχε μετρήσει 6/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 7 τελικές πάσες και 4 λάθη.
Αντίθετα ό,τι με κόπο είχε «χτίσει» ο Παναθηναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς, το… γκρέμισε με χαρακτηριστική ευκολία στην 2η περίοδο. Παρότι έδειχνε να έχει το μομέντουμ στο ματς, στη συνέχεια έριξε μια κλωτσιά και έχυσε την καρδάρα με το γάλα. Η Φενέρ άσκησε πίεση στα γκαρντ των «πρασίνων», έκοψε την όποια δημιουργία και τις εύκολες πάσες στο «ζωγραφιστό», έκλεψε μπάλες και βρήκε την ευκαιρία να πραγματοποιήσει σερί 13-0 με αποτέλεσμα να γυρίσει… τούμπα το παιχνίδι και να προηγηθεί με +10 πόντους (35-25) στα μέσα του β’ δεκαλέπτου.
Ο Πάρις Λι δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του ματς, ο Πονίτκα ήταν πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό, ο Γκριγκόνις ήταν ωσεί «παρών» στο ματς και μόνο οι Μπέικον-Γουόλτερς δεν μπορούσαν να βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά. Η Φενέρ εκμεταλλεύτηκε την καλή εκκίνηση στην 2η περίοδο και μπόρεσε να στείλει τον δείκτη του σκορ στο +15 (55-40) με τη λήξη του ημιχρόνου. Στο β’ δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν τραγικός στην άμυνα καθώς δέχθηκε 33 πόντους!
Όσον αφορά την στατιστική του πρώτου μισού του ματς, οι «πράσινοι» είχαν 0/5 τρίποντα στο β’ δεκάλεπτο, όπως επίσης και 5/13 δίποντα. Με 5/18 εντός παιδιάς ήταν δύσκολο να… «κοντράρει» τα αντίστοιχα 10/12 δίποντα της Φενέρ στο ίδιο διάστημα και τα 4/6 τρίποντα. Δηλαδή 14/18 εντός παιδιάς! Και εδώ φαίνεται πώς άνοιξε η ψαλίδα της διαφοράς.
Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου καθώς η διαφορά έφτασε και στο +19 για τη Φενέρμπαχτσε (62-43) στο 23′. Ουσιαστικά οι «πράσινοι» έδειχναν να είχαν παραδώσει το πνεύμα τους μετά το κάκιστο δεύτερο δεκάλεπτο. Η άμυνα ήταν… αεράμυνα ενώ στην επίθεση τα σουτ έβρισκαν σίδερο, ειδικά έξω από τη γραμμή των 6.75 μέτρων. Ο Ντουέιν Μπέικον ήταν ο μοναδικός παίκτης του Παναθηναϊκού που αποτελούσε αξιόπιστη λύση και αυτό χάρη στο παιχνίδι απομόνωσης, με το οποίο κέρδιζε το ένα φάουλ μετά το άλλο. Από εκεί και πέρα έλειψαν εκ νέου οι συνεργασίες, κάτι που δυσκόλευε ακόμα περισσότερο τις προσπάθειες για να μειώσει την διαφορά.
Αντί να μειώνεται η διαφορά από τον Παναθηναϊκό ολοένα και έπαιρνε μεγάλες διαστάσεις καθώς βρέθηκε και στο -24 (75-51) δύο λεπτά πριν από το τέλος της 3ης περιόδου, καθώς δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στο γρήγορο τέμπο που είχε επιβάλλει η Φενέρ στο ματς. Ουσιαστικά φαινόταν ξεκάθαρα ότι το «τριφύλλι» είχε παραδώσει σώμα και πνεύμα μετά το κακό διάστημα της 2ης περιόδου.
Από εκεί και πέρα το ματς αποτέλεσε τυπική διαδικασία. Το μόνο που προσπάθησαν να κάνουν οι «πράσινοι» ήταν να μην ανοίξει ακόμα περισσότερο η «ψαλίδα» της διαφοράς η οποία είχε φτάσει και στο +28 για λογαριασμό της τουρκικής ομάδας (96-68 στο 36′).
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Ντιφαλά, Κόρτες

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-25, 55-40, 78-55, 107-77

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλεϊ 10 , Μπιρσέν, Χαζέρ 7, Γουίλμπεκιν 19 (3/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/1 βολή), Έντουαρντς 14 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίσρ), Μαχμούτογλου 9 (3) , Χέιζ-Ντέιβις 16 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Πιέρ 2, Τζεκίρι 6 , Γκούντουριτς8 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μπούκερ 7 (4 μπλοκ) , Καλάθης 9 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 6 (2) , Γουόλτερς 11 (4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Λι 2, Παπαγιάννης 12 (5/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ) , Γουίλιαμς 10 (2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ) , Γ. Καλαϊτζάκης 3 , Μπέικον 20 (2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/12 βολές, 5 ριμπάουντ) , Πονίτκα 7 (3/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές) , Γκριγκόνις, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 6

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 33/42 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 5/9 βολές, 37 ριμπάουντ ( 28 αμυντικά + 9 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη, 6 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 21/43 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 17/20 βολές, 27 ριμπάουντ ( 14 αμυντικά + 13 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 9η αγωνιστική η Φενέρμπαχτσε θα παίξει στην έδρα της Μονακό (22/11, 20:00), ενώ ο Παναθηναϊκός θα υποδεχτεί στο ΟΑΚΑ τη Βίρτους Μπολόνια (23/11, 21:00).

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Sponsored by Bank of Cyprus

Λύγισε τη Σπόρτινγκ και σήκωσε το Λιγκ Καπ η Πόρτο!

Μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες και τέσσερις χαμένους τελικούς,...

Βήμα τετράδας για Αταλάντα, βήματα προς τα κάτω η Σαμπντόρια! (ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ)

Όλο και πιο βαθιά στο κόλπο της τετράδας η Αταλάντα,...

Χόρεψε… σάμπα και προκρίθηκε η Γιουνάιτεντ!

Να περάσει ο επόμενος! Αν και ζορίστηκε στο πρώτο ημίχρονο...

ΟΛΗ η μεταγραφική κίνηση του Ιανουαρίου…

Ο... μεταγραφικός πυρετός του Ιανουαρίου ανεβαίνει κατακόρυφα για τις...

Το πανόραμα της 21ης αγωνιστικής… (ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ)

Η ΑΕΚ πήρε το μεγάλο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής,...

Ο Κόλο Μουανί κρατά την Μπάγερν χωρίς νίκη το 2023! (ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ)

Η Μπάγερν Μονάχου ψάχνει ακόμα τη πρώτη της νίκη,...

Όταν τα πράγματα είναι δύσκολα για την Τότεναμ, εμφανίζεται ο Σον!

Σε μία τοξική κατάσταση τη δεδομένη χρονική περίοδο στην...

«Θέλει Γκόντσβιλ Εκπολό ο Απόλλωνας…» (ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΟΥ)

Στην Σουηδία γράφουν για προχωρημένες επαφές του Απόλλωνα με...

Οι νέοι, η κλήρωση του Κυπέλλου και η Ομόνοια…

Η Ανόρθωση δεν δικαιούταν να πάρει περισσότερα από αυτά...

Το κορίτσι που κατέκτησε το Australian Open λατρεύει να… γδύνεται! (ΦΩΤΟΣ)

Αν και προέρχεται από μια «παγωμένη» χώρα όπως είναι...

Ο Μακρίδης είδε το ΑΠΟΕΛ, ο κόσμος περιμένει (ΤΗΝ 4η) μεταγραφή!

Ο Κωνσταντίνος Μακρίδης είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει τον...

ΚΡΕΜΟΝΕΖΕ 1-2 ΙΝΤΕΡ: Ο ασταμάτητος Μαρτίνες την οδηγεί στη 2η θέση!

Ο Λαουτάρο Μαρτίνες κάνει με την Ίντερ ό,τι δεν έκανε με...

ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-1 ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Όρθιος στους Ζωσιμάδες με γκολάρα του Τζοβάρα!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κρατούσε το υπέρ του προβάδισμα στο...

Με «κοστούμι» ΓΣΠ και αλλαγές, μπορεί…

Στην έδρα της, εκεί που δείχνει ότι τα καταφέρνει...

ΣΕΒΙΛΛΗ 3-0 ΕΛΤΣΕ: Συνήλθε απ’ τον αποκλεισμό και ξέσπασε!

Η Σεβίλλη προερχόταν απ' τον αποκλεισμό στο κύπελλο κόντρα στην Οσασούνα,...

ΒΟΛΟΣ 2-3 ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Διπλό με σπουδαία ανατροπή!

Στην κόντρα των δύο ομάδων που κουβαλούσαν αρκετά άσχημα...

Όταν μία ήττα σε υποχρεώνει να πιστέψεις στην ομάδα…

Καμία ήττα δεν δίνει κάτι και αυτό ισχύει στο...

Η χαρά του ΑΕΚΤΖΗ και η προσγείωση του κόουτς…

Δεν διαχώρισε διοργανώσεις ο προπονητής της ΑΕΚ Χοσέ Λουίς...

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Πήρε το ντέρμπι η Ουνιόν… (ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ)

Στο τοπικό ντέρμπι του Βερολίνου, η Ουνιόν νίκησε 2-0,...

«Έχουμε τους παίκτες για να υλοποιήσουμε τους στόχους μας»

Μετά την ισοπαλία με την Ανόρθωση, ο προπονητής της...

Να ξεπεράσει (ΠΑΛΙ) τις πολλές απουσίες…

Η ΑΕΛ πάει σε ένα ακόμη παιχνίδι με πολλές...

«Είναι δίκαιο το αποτέλεσμα…»

Δίκαιη χαρακτήρισε την ισοπαλία κόντρα στην Δόξα ο προπονητής...

ΔΟΞΑ 0-0 ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βρήκαν ευκαιρίες, δεν έβαλαν γκολ… (ΦΩΤΟΣ)

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση στην Περιστερώνα. Δόξα και Ανόρθωση...

ΣΑΚΚΑΣ-ΒΕΣΚΟ

Με κομμένη την ανάσα παρακολούθησαν την αναμέτρηση των ομάδων...

ΤΟ…ΕΒΓΑΛΕ

Φοβερή επινόηση και εξαιρετική απόκρουση του Λόρια στο 71’...

«Ψηλά το κεφάλι, την Παρασκευή όλοι ΓΣΠ»

Ανάρτηση  από το ΑΠΟΕΛ μετά την ήττα από την...

Εύκολα με… 100άρα ο Κεραυνός! (ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ)

Με νίκη για τον Κεραυνό, ολοκληρώθηκε το δεύτερο Σαββατιάτικο...

ΑΝΟΡΘΩΣΙΑΤΕΣ…

Βροντερό παρών στην Περιστερώνα από τους φίλους της «Κυρίας».

ΔΕΙΓΜΑ ΜΑΚΕΝΤΑ…

Θετικό το ντεμπούτο του Ιταλού. Έδειξε ότι θα βοηθήσει...

ΒΙΝΤΕΟ ΑΣΙΛ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: «Οι φάσεις στο 90’ και στο 90+2’, no comments»

Ανάρτηση οπό τον ΑΣΙΛ με παράπονα για την διαιτησία...

Έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε η Μπαρτσελόνα!

Η Μπαρτσελόνα παραλίγο να πέσει στην παγίδα της… κοντοχωριανής...

ΜΙΛΟΓΕΒΙΤΣ;

Αισιόδοξος και μετά την ήττα ο κόουτς του ΑΠΟΕΛ. ΔΙΑΒΑΣΤΕ...

ΔΕΝ ΔΕΧΤΗΚΕ…

Ο κόουτς της ΑΕΚ, δεν αποδέχτηκε τον τίτλο του...

«Όχι δεν είμαστε το φαβορί…»

Οι δηλώσεις του Χοσέ Λουίς Όλτρα μετά τη νίκη...

«Άλλαξαν νωρίς οι ισορροπίες, μπορούσαμε να το ανατρέψουμε»

Μετά την ήττα από την ΑΕΚ, ο εκπρόσωπος τύπου...

Το ντέρμπι σε αριθμούς: Το ΑΠΟΕΛ την κατοχή και τις περισσότερες τελικές, η ΑΕΚ τη νίκη… (ΠΙΝΑΚΑΣ)

Το ΑΠΟΕΛ είχε περισσότερη κατοχή μπάλας, έκανε περισσότερες τελικές...

«Είμαι ευχαριστημένος, είμαι αισιόδοξος για την ομάδα μου…»