«Κόλλησε» δεύτερη σερί νίκη και προκρίθηκε στην φάση των «16» του Κυπέλλου Coca-Cola η Ανόρθωση.
Η «Κυρία» επικράτησε 4-1 της ΠΑΕΕΚ στο Μακάρειο με έναν… σούπερ Φερέιρα.
Ο Πορτογάλος πέτυχε τρία γκολ, ενώ άλλο ένα πέτυχε ο Ράντονιτς με τους δύο να ανοίγουν λογαριασμό.
Στο 45’ άνοιξε το σκορ ο Πορτογάλος, ενώ στο 55’ έκανε το 2-0. Το 3-0 ήρθε από τον Ράντονιτς στο 67ο λεπτό, ενώ ο Φερέιρα επανήλθε αι έκανε το 4-0 στο 72’.
Το μόνο που κατάφερε η ΠΑΕΕΚ ήταν να μειώσει σε 4-1 με γκολ του Οκκαρίδη στο 80’.
Αντίπαλος της Ανόρθωσης στην φάση των «16» θα είναι η Ένωση Νέων Παραλιμνίου σε μονό αγώνα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».
Την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου θα ανακοινωθεί από την ΚΟΠ η ημερομηνία διεξαγωγής του Ανόρθωση-ΕΝΠ.

ΠΑΕΕΚ (Νικολάου): Ονησιφόρου, Λούβαρης, Οκκαρίδης, Μαλόκου (55′ Μοράις), Τσμοβς, Πασιαρδής (55′ Κουμής), Χρυσοστόμου, Οφορνάντου, Φαν Μπλερκ (80′ Τσολάκης), Αντωνίου (55′ Ηροδότου), Νικολεττίδης.
Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς,  Πηλαβάς,  Σόκοβιτς,  Μιχαήλ, Καράντωνας, Αντωνιάδης, Χαραλάμπους, Χατζηκωνσταντής.

Ανόρθωση (Μουνιόθ): Κεραυνός, Αντωνιάδης, Φερέιρα, Παρούτης, Γουαρίς (46′ Χριστοφή), Κίκο (46′ Κορέια), Νινγκά (46′ Ράντονιτς), Κορρέα, Ιωάννου (66′ Χριστοδουλόπουλος), Χρυσοστόμου (66′ Πάντσεον), Ουάρντα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ

3′ Καλή προϋπόθεση σε αντεπίθεση για την ΠΑΕΕΚ, ο Οκκαρίδης έκανε το γύρισμα αλλά ο Παρούτης πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα.
7′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Γουαρίς από ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά βρέθηκε ποδοσφαιριστής της ΠΑΕΕΚ α βάλει το πόδι και η μπάλα να φύγει πάνω από τα δοκάρια.
11′ Απειλεί η ΠΑΕΕΚ. Καλό σουτ του Λούβαρη, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
19′ Πλασέ του Αντωνιάδη έξω.
29′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα έξω.
32′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Φερέιρα έφυγε γρήγορα από δεξιά, έκανε την συρτή μπαλιά αλλά ο Νινγκά δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
34′ Ωραία κίνηση και σουτ από τον Μιχάλη Ιωάννου, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
39′ Σέντρα-συτ του Ουάρντα, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε έξω.
43′ Φάση για την ΠΑΕΕΚ. Σουτ του Χρυσοστόμου, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
45′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η Ανόρθωση. Εκτέλεση φάουλ του Κίκο και ο Φερέιρα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τέλος α’ ημιχρόνου.
Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′
Τριπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα Κορέια, Χριστοφή και Ράντονιτς αντί των Κίκο, Γουαρίς και Νινγκά.
55′ ΓΚΟΛ. 0-2. Πετυχαίνει και δεύτερο γκολ η Ανόρθωση. Ο Ουάρντα έδωσε την ασίστ στον Φερέιρα ο οποίος με υποδειγματικό πλασέ από πλάγια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

66′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα Πάντσεον και Χριστοδουλόπουλος, έξω Ιωάννου και Χρυσοστόμου.
67′ ΓΚΟΛ. 0-3. Κι’ άλλο γκολ για την Ανόρθωση. Ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε το φάουλ, απέκρουσε ασταθώς ο Ονησιφόρου και από κοντά ο Ράντονιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

72′ ΓΚΟΛ.0-4. Ο Φερέιρα μετά από νέα ασίστ του Ουάρντα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

78′ Δυνατό σουτ του Οκκαρίδη, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κεραυνός.
80′ ΓΚΟΛ. 1-4. Μειώνει η ΠΑΕΕΚ. Ο Οκκαρίδης κινήθηκε ωραία ανάμεσα στους δυο κεντρικούς αμυντικούς της Ανόρθωσης και με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυά του Κεραυνού.