Ο Μπρούνο άνοιξε το σκορ στο ΓΣΠ, ο Κακουλλής διασφάλισε η νίκη και η Ομόνοια, έβαλε τέλος στο σερί ων αποτυχημένων αποτελεσμάτων με τις τρεις ήττες που προηγήθηκαν.
Σπουδαία από κάθε άποψη νίκη στο ντεμπούτο του Φερέρα στο πρωτάθλημα, ενώ η Ανόρθωση αν πρέπει να μέμφεται κάποιο για τη νέα ήττα σε ντέρμπι, είναι μόνο τον εαυτό της αφού χάθηκαν καταπληκτικές ευκαιρίες με αποκορύφωμα εκείνη του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στο 71’  και ενώ το σκορ ήταν στο 1-0 για να φύγει με βαθμολογικό όφελος από το ΓΣΠ.
Το τελικό σύριγμα του Ιταλού ρεφ Λίβιο Μαρινέλι, βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη νίκη με 2-0 και τους φιλοξενούμενους να διερωτώνται…πως κατάφεραν να φύγουν από το ΓΣΠ χωρίς βαθμό!

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Γιούστε, Μπρούνο (89′ Χούπερ), Κασάμα, Λοίζου (89′ Παναγιώτου), Παπουλής (67′ Μπεζούς), Κίτσος, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ (76′ Κακουλλής), Κούσουλος (67′ Χαραλάμπους), Μίλετιτς
Στον πάγκο: Παναγή, Μάταβς, Μπάρκερ, Ζαχαρίου, Λανγκ, Ντίσκερουντ, Παναγιώτου,  Κυριακίδης, Χούπερ

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Μπαισίνιο, Κορέιρα, Χριστοδουλόπουλος (76′ Χρυσοστόμου), Αντωνίου (46′ Φερέιρα), Κίκο, Σαμπό (67′ Χριστοφή), Νινγκά (67′ Ράντονιτς), Χαρογιάν, Πάντσεον (76′ Ιωάννου), Ουάρντα

H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ…
Μικρή καθυστέρηση στην έναρξη λόγω ρίψης καπνογόνων.
3′
Ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Κίτσος έδωσε στον Παπουλή στην περιοχή, αυτός άδειασε τον Μπαϊσίνιο, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
5′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ωραία συνεργασία Νινγκά, Χριστοδουλόπουλου και Ουάρντα, ο τελευταίος ελεύθερος από θέση μέσα δεξιά στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
Περίπου 8 χιλιάδες φίλαθλοι βρίσκονται στις κερκίδες. Οι 2.200 από αυτούς είναι φίλοι της Ανόρθωσης.
14′
Ωραία κίνηση του Χαρογιάν από δεξιά, έκανε την σέντρα αλλά δεν βρέθηκε συμπαίκτης του να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
20′ Μακρινό σουτ του Κούσουλου, η μπάλα έφυγε ψηλά έξω.
21′ Απειλεί η Ομόνοια. Ο Ανσαριφάρντ από καλή θέση έπιασε το σουτ αλλά ο Λόρια πραγματοποίησε δύσκολη απόκρουση και κράτησε το μηδέν.
28′ Δυνατό σουτ του Λέζιακς, η μπάλα έφυγε έξω.
37′ Σέντρα του Λέζιακς, η μπάλα πέρασε από όλους για να διώξει την τελευταία στιγμή ο Μπαϊσίνιο.
43′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Ομόνοια. Ο Παπουλής έβγαλε μόνο τον Μπρούνο ο οποίος απέναντι στον Λόρια ήταν ψύχραιμος και με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τέλος α’ ημιχρόνου.
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου:

Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Στην θέση του Αντωνίου πέρασε ο Φερέιρα.
49′ Σουτ του Πάντσεον έξω.
62′ Κεφαλιά του Μπαϊσίνιο έξω.
64′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Φερέιρα στο τετ-α-τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ουζόχο.
71′ Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Φερέιρα εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της Ομόνοιας, έδωσε έτοιμο γκολ στον Χριστοδουλόπουλο ο οποίος σε κενή εστία έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
73′ Ο Ανσαριφάρντ πέρασε και τον Λόρια αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ του πήγε παράλληλα με την εστία.
74′ Ο Μπαϊσίνιο σταμάτησε την μπάλα στην γραμμή μετά την προσπάθεια του Ανσαριφάρντ.
80′ Νέα τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Χριστοφή έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Ράντονιτς έβαλε την προβολή αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία.
86′ ΓΚΟΛ. 2-0. Ο Κακουλλής πήρε την μπάλα στην περιοχή, άντεξε την πίεση και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.