Στη δεύτερη φετινή της νίκη, έφθασε η Πετρολίνα ΑΕΚ, η οποία στο πρώτο παιχνίδι της Κυριακής για τη 2η αγωνιστική της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League, κέρδισε στο «Κίτιον», την Ανόρθωση με 76-52.

Κορυφαίος σε απόδοση για τη νικήτρια, ήταν ο Μπρίσον Γκρίσμαν που σημείωσε 14 πόντους (7/12 δίποντα, 14 ριμπάουντ).

Στην 1η περίοδο η ΑΕΚ προηγήθηκε με 20-12, αν και στην αρχή η Ανόρθωση προηγήθηκε με 4-0. Καλύτερη στη συνέχεια η γηπεδούχος, βρήκε λύσεις, κυρίως αμυντικές, κάτι που τη βοήθησε να πάρει το προβάδισμα και να φθάσει στο +1, όταν τελείωσε η 1η περίοδος.

Στα μισά της 2ης περιόδου, η διαφορά για την ΑΕΚ ανέβηκε στο +13, όταν το σκορ έγινε 30-17, αλλά μετά από λίγο, η Ανόρθωση την έριξε στους 7 (32-25). Η ομάδα της Λάρνακας, είχε το προβάδισμα όταν έληξε το ημίχρονο, με το σκορ να είναι 36-25.

Η Ανόρθωση έδειξε στοιχεία αντίδρασης στην αρχή της 3ης περιόδου και έτσι, κατάφερε να μειώσει σε 39-37, αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε με τη δική της σειρά και με 12-0 σερί προηγήθηκε με 51-37 στο 27` και ήταν μπροστά όταν έληξε η 3η περίοδος με 60-43, καθώς κατάφερε να ανεβάσει και άλλο τη διαφορά.

Στην 4η περίοδο, η ΑΕΚ διατήρησε τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας και μάλιστα, η τιμή της, ξεπέρασε τους 20 πόντους και έτσι, η ομάδα της Λάρνακας, κατάφερε να φθάσει στη δεύτερη συνεχόμενη της νίκη, κερδίζοντας το παιχνίδι με 76-52.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-12, 36-25, 60-43, 76-52.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Χριστοδούλου 2, Σιζόπουλος 11 (3), Τάις 11 (2), Χαντ 13 (1), Γκρίσμαν 14, Γεωργίου, Στυλιανού, Μανωλόπουλος, Κορωνίδης 6 (2), Παντελή 7 (1), Μαντοβάνης 12 (2).

Ανόρθωση (Βασίλης Χρυσαλάς): Γουέιτ 7 (1), Γουέσον 6, Μουόσα 17 (3), Μαυρομμάτης 4, Μπράτλεϊ 9, Ασωνίτης, Ελευθερίου 2, Κωνσταντίνου 2, Τομπάζος 3 (1), Βύρωνος, Χένρι 2.