Ξεκίνημα με το δεξί, έκανε η Πετρολίνα ΑΕΚ, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της ΟΠΑΠ Basket League, για την αγωνιστική περίοδο 2022-2023. Στην αναμέτρηση που έγινε στην αίθουσα «Άκης Κλεάνθους» στην Πάφο, η ομάδα της Λάρνακας κέρδισε εύκολα την ομάδα του γηπεδούχου ΑΠΟΠ με 64-88.

Κορυφαίος της νικήτριας, ο Τζέσι Χαντ, που σημείωσε 19 πόντους (7/7 δίποντα, ενώ μάζεψε και 10 ριμπάουντ)

Η νικήτρια, πήρε από τα αρχικά χρονικά στάδια, ένα σαφές προβάδισμα και έτσι, στο 1ο 10λεπτο προηγήθηκε με 11-28. Η ομάδα της Λάρνακας συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά και κατά τη 2η περίοδο και έτσι, το προβάδισμα της διευρύνθηκε στους 32 πόντους, όταν έκλεισε το ημίχρονο, καθώς στα μισά του παιχνιδιού, το σκορ έγινε 23-55.

Όμοια η εικόνα και κατά την 3η περίοδο, με την ΑΕΚ να συνεχίσει να σκοράρει, παρά την αντίσταση των αντιπάλων της και αυτό, είχε σαν αποτέλεσμα, να προηγηθεί με 78-40. Κατά την τελευταία περίοδο, ο ΑΠΟΠ προσπάθησε να μειώσει κάπως τη σε βάρος του διαφορά, κάτι που κατάφερε μεν, αλλά στο τέλος η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με σκορ 64-88.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-28, 23-55, 40-78, 64-88.