Αν η αθλητική Κύπρος ονειρευόταν να αναδειχθεί κάποτε Παγκόσμια Πρωταθλήτρια… η σκοποβολή έκανε κι αυτό το όνειρο πραγματικότητα! Στους φετινούς Παγκόσμιους Αγώνες κόμπακ που έγινα στο Κέιπ Τάουν της Νότιας Αφρικής, υπό την αιγίδα της Διεθνούς Ομοσπονδίας FITASC, η εθνική μας ομάδα με τους Λεύκιο Μιλτιάδους, Κύπρο Κυπριανού και Νεόφυτο Σιαλή, με συνολικό αποτέλεσμα 584/600, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και ανακηρύχτηκε Παγκόσμια Πρωταθλήτρια για το 2022. Δεύτερη κατετάγη η ομάδα της Ισπανίας με το ίδιο αποτέλεσμα, αλλά με χειρότερη τελευταία πούλα και τρίτη η Ιταλία με 580/600. Οι Κύπριοι και Έλληνες ομογενείς καθώς και άλλοι φίλοι της κυπριακής ομάδας που βρέθηκαν στο σκοπευτήριο του Κέιπ Τάουν, πανηγύρισαν έντονα την ομαδική νίκη της Κύπρου, συναισθηματικά φορτισμένοι από την ανάκρουση του εθνικού μας ύμνου και την έπαρση της σημαίας μας στον ψηλότερο ιστό της διοργάνωσης.
Στην ατομική κατάταξη, ο πρωταθλητής μας Λεύκιος Μιλτιάδους με 196/200 τερμάτισε στην τέταρτη θέση, ενώ οι άλλοι δυο διεθνείς μας Κύπρος Κυπριανού και Νεόφυτος Σιαλής ισοβάθμησαν στην όγδοη θέση με 194/200. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ιταλός Νταβίτε Κασπαρίνι με 198/200, το αργυρό ο Ούγγρος Αντράς Ζερταχέλι, μετά από αγώνα μπαράζ με τον Ισπανό Τζέσους Ντελκάδο Γκράσια ο οποίος περιορίστηκε στο χάλκινο μετάλλιο. Οι δυο αθλητές είχαν ισοβαθμήσει με 197/200.