Σαρωτική η Πάφος FC, πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας της Καρμιώτισσας με 4-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης», αποδίδοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο.
Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ ήταν καλύτερη και δίκαια έφτασε στη νίκη. Προηγήθηκε με 1-0 μόλις στο 12’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαλακάρι (το οποίο υπέδειξε το VAR), ακυρώθηκε το γκολ του Τάνκοβιτς επτά λεπτά αργότερα ως οφσάιντ του Ζάιρο που έδωσε την πάσα, με την Καρμιώτισσα να χάνει τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 45+1’, όταν ο Ντούρις από την άσπρη βούλα βρήκε το δοκάρι.
Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τάνκοβιτς δεν τον μιμήθηκε και με πέναλτι έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων για την παφιακή ομάδα και ουσιαστικά το γκολ του Κανέ στο 55’ (το οποίο επικυρώθηκε από το VAR πέντε λεπτά αργότερα!) τελείωσε τα πάντα στο παιχνίδι, με τον Σεμέδο στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα, με το γκολ να επικυρώνεται από το VAR αφού αρχικά είχε υποδεχθεί σε θέση οφσάιντ!

ΠΑΦΟΣ FC: Αντός, Κβίντα, Κανέ (90+1′ Δημητρίου), Ικοκό (67′ Χότσκο), Ζουνίνιο, Ντράγκομιρ, Μπάιριτς, Σεμέδο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (90+1′ Αλ Γκαντιούι), Ζάιρο (79′ Χέσταντ).
Στον πάγκο: Παρέδες, Φίλιπ, Παλάσιος, Κβαραμπάτζε, Χότσκο, Αλ Χαντιούι, Δημητρίου, Χέσταντ, Φυλακτού, Μιχαήλ, Ζοάο Πέδρο, Ενρίκε.
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Νόμπλοχ, Σελούτστκα, Τζανακάκης (46′ Γκραντινάρου), Μαλόν, Χούμποτσαν, Μεντιμόρετς, Χουσμπάουερ (58′ Ελ Αλουχί), Κάλτσας (58′ Ζελάγια), Μπεν Σαλάμ, Ντούμπια (73′ Κουλιμπαλί), Ντούρις (85′ Χατζηβασίλης).
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Ντε Νόιερ, Ποντσάφσκι, Κουλιμπαλί, Ελ Αλουχί, Γκραντινάρου, Χατζηβασίλης, Αγγελή, Μήτσο, Χρίστου, Οικονομίδης, Ζελάγια.

Έναρξη αγώνα.
9’ Ζητάει πέναλτι η Πάφος FC για ανατροπή του Σεμέδο από τον Τζανακάκη, «παίζεται» από τον διαιτητή.
10’ Ελέγχεται η φάση από το VAR. Ο διαιτητής πάει στο onfield-review να δει τη φάση.
11’ Πέναλτι για την Πάφος FC η απόφαση του ρεφ. Σωστή απόφαση, ο Σεμέδο παίζει πρώτος την μπάλα και ο Τζανακάκης τον ανατρέπει.
12’ 1-0 Η ΠΑΦΟΣ FC! Ο Βαλακάρι είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα και δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του!
Σέντρα από τον Ζάιρο, ο αφύλακτος Τάνκοβιτς με κεφαλιά εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
19’ Σέντρα από τον Ζάιρο, ο αφύλακτος Τάνκοβιτς με κεφαλιά εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! Ελέγχεται το γκολ από το VAR, τελικά ακυρώνεται για οφσάιντ του Ζάιρο!
21’ Κίτρινη στον Ντούρις για δυνατό φάουλ στον Μπάιριτς.
28’ Κίτρινη στον Μπεν Σαλάμ για φάουλ στον Κανέ.
33’ Κίτρινη στον Καλτσά για φάουλ σε αντίπαλο.
42’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ντράγκομιρ, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Νόμποχ.
45’ Πέναλτι για την Καρμιώτισσα για χέρι του Βαλακάρι! Σωστή η απόφαση του διαιτητή.
45+1’ Ο Ντούρις εκτελεί, η μπάλα βρίσκει στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μαλόν με κεφαλιά έστειλε την μπάλα έξω!
45+2’ Σουτ του Βαλακάρι στο ύψος της περιοχής, μόλις έξω!
45+3’ Πέναλτι για την Πάφος FC για ανατροπή του Σεμέδο από τον Τζανακάκη! Ο διαιτητής έκρινε ότι η επαφή των δύο παικτών ήταν ικανή για υπόδειξη της παράβασης.
45+5’ 2-0 η ΠΑΦΟΣ FC! Ο Τάνκοβιτς αυτή τη φορά αναλαμβάνει την εκτέλεση και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΣΧΟΛΙΟ: Καλύτερη η Πάφος FC, δίκαια βρίσκεται μπροστά στο σκορ. Η Καρμιώτισσα ήταν ακίνδυνη επιθετικά αλλά είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις, όμως αντί αυτού, αφού ο Ντούρις έχασε το πέναλτι δέχθηκε το  δεύτερο γκολ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο!

46’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Γκραντινάρου στη θέση του Τζανακάκη.
51’ Σουτ του Ντράγκομιρ, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Νόμπλοχ.
55’ 3-0 Η ΠΑΦΟΣ FC! Ο Κανέ με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
** Εξετάζεται η φάση από το VAR για πιθανό οφσάιντ του Μπάιριτς!
58’ Αλλαγές για την Καρμιώτισσα. Ζελάγια και Ελ Αλουχί αντί των Χουσμπάουερ και Καλτσά.
** Μετά από διακοπή 5 λεπτών (!), αποφασίστηκε ότι το γκολ μετράει!
62’ Κίτρινη στον Ντράγκομιρ.
67’ Αλλαγή για την Πάφος FC. Ο Χότσκο αντί του Ικοκό.
70’ Ο Ζάιρο περνάει και τον Νόμπλοχ, κάνει το πλασέ από πλάγια θέση όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων!
72’ Καρφωτή κεφαλιά του Ζάιρο, απέκρουσε ο Νόμπλοχ!
73’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Κουλιμπαλί αντί του Ντούμπια.
79’ Αλλαγή για την Πάφος FC. Ο Χέσταντ αντί του Ζάιρο.
80’ Σουτ του Σεμέδο, μόλις έξω!
85’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Χατζηβασίλης αντί του Ντούρις.
90+1’ Αλλαγές για την Πάφος FC. Αλ Γκαντιούι και Δημητρίου αντί Κανέ και Βαλακάρι.
90+3’ 4-0 Η ΠΑΦΟΣ FC! Ο Σεμέδο σκοράρει αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ, ωστόσο τελικά μετράει μετά από απόφαση του VAR!