Σε εξέλιξη βρίσκεται το γειτονικό ντέρμπι μεταξύ του Ακρίτα και της Πάφος FC στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta. Τηλεοπτική μετάδοση από Cytavision Sports 1.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
7′
Φάση διαρκείας στην περιοχή του Ακρίτα, ο Τάνκοβιτς έκανε την κεφαλιά με τον Περντρέου να αποκρούει.
12′  Σουτ του Βαλακάρι, ο Τάνκοβιτς έκανε την προβολή, με την μπάλα να περνά ψηλά έξω.
25′ Μακρινό σουτ του Τάνκοβιτς, η μπάλα βρήκε στον Σαραβάνια και πέρασε κόρνερ.
28′  Διαγώνιο σουτ του Ζουνίνιο, απέκρουσε ο Περντρέου.
30′  ΓΚΟΛ 0-1 Παράλληλη μπαλιά του Ζουνίνιο στον Ζάιρο, αυτός έκανε ένα κακό πλασέ, το οποίο μετατράπηκε σε ασίστ στον Τάνκοβιτς που σκόραρε με κοντινή προβολή.
43′
Παράλληλη μπαλιά του Ζάιρο στον Σεμέδο, ο οποίος βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση, όμως δεν βρήκε όπως θα ήθελε την μπάλα.
ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
53′
Μακρινό σουτ του Πική, απέκρουσε εύκολα ο Άντος.
56′  Σουτ του Ζάιρο μέσα από την περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.
62′
Αντεπίθεση για την Πάφος FC, ο Ζουνίνιο έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά έξω.
64′  ΓΚΟΛ 0-2 Φάουλ του Τάνκοβιτς, κεφαλιά του Ζάιρο στα δίχτυα.
68
‘ Ο Σεμέδο μπήκε απειλητικά στην περιοχή, έκανε το σουτ με τον Κόρατς να διώχνει σε κόρνερ.
77′  Ο Ραμίρες σκοράρει, όμως το γκολ δεν μετρά λόγω οφ σάιντ. Σωστή η υπόδειξη.
87′  ΓΚΟΛ 0-3 Σουτ του Ντράγκομιρ από το ύψος της περιοχής στα δίχτυα.
90′
Ο Χέσταντ έφυγε πίσω από την άμυνα του Ακρίτα, έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά έξω.
90′ +2 Απευθείας κόκκινη στον Κόρατς για φάουλ  στον Ναμέ, ο οποίος έβγαινε σε τετ α τετ με τον Περντρέου.
90’+3 ΓΚΟΛ 0-4 Εκτέλεση φάουλ του Ναμέ στα δίχτυα.
ΤΕΛΟΣ

ΑΚΡΙΤΑΣ (Νταβίντ Μπαντία): Περντρέου, Κόρατς, Κονέ, Αμπντουραχίμι (85′  Πεδρίνιο), Άμπραχαμ, Εράσο (66′  Καρπίνια), Δημοσθένους (46′  Τζεμιλί), Σέχιτς (46′  Πογκέν), Σαραβάνια, Καραγιάννης, Πικής (66′  Ραμίρες)
Στον πάγκο: Καστελάνι, Ονόντι, Καραμόκο, Σέτι, Μπερνάρντι, Φουριέλ, Αλεκσέεφ, Βάσου
ΠΑΦΟΣ FC (Χένινγκ Μπεργκ): Άντος, Ικόκο (90’+1 Χότσκο), Μπάιριτς, Κβίντα, Ζουνίνιο, Ντράγκομιρ, Κανέ, Σεμέδο (81′  Χέσταντ), Τάνκοβιτς (90’+1 Καραμπάτζε), Βαλακάρι (66′  Ναμέ), Ζάιρο (81′  Αλ Γκαντιουί)
Στον πάγκο: Ολαθάμπαλ, Μάχροβιτς, Παλάσιος, Καραμπάτζε, Δημητρίου, Φυλακτού, Μιχαήλ, Πελάτζιο

ΣΚΟΡΕΡ: 30′  Τάνκοβιτς, 64΄ Ζάιρο, 87′  Ντράγκομιρ, 90’+3 Ναμέ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σέχιτς, Κόρατς, Άμπραχαμ / Ζουνίνιο
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Κόρατς
ΓΗΠΕΔΟ: «Στέλιος Κυριακίδης»