Η Βοσνία ξεκίνησε εξαιρετικά τις υποχρεώσεις της στο EuroBasket 2022, επικρατώντας με 95-85 της Ουγγαρίας, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον Β’ όμιλο της διοργάνωσης.

Οι Τζάναν Μούσα και Γιουσούφ Νούρκιτς είχαν από 19 πόντους για τους νικητές, με τον Τζον Ρόμπερσον να προσθέτει 18 πόντους.

Για τους μαχητικούς Ούγγρους, που πάλεψαν για σχεδόν 36 λεπτά πριν λυγίσουν, ο Σίλαρντ Μπένκε είχε 20 πόντους και ο Άνταμ Χάνγκα 16 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, μέχρι η Ουγγαρία να καταφέρει χάρη σε ένα ξέσπασμα να ξεφύγει με 13-20, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 17-23.

Οι Ούγγροι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στην δεύτερη περίοδο, συντηρώντας μία διαφορά 5-7 πόντων, μέχρι να έρθει η αντίδραση των Βόσνιων, που ισοφάρισαν σε 36-36. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τους Ούγγρους να καταφέρνουν τελικά να πάνε στα αποδυτήρια όντες μπροστά στο σκορ με 45-46.

Στην τρίτη περίοδο η Βοσνία πήρε σταδιακά τον έλεγχο και τελικά κατάφερε χάρη σε ένα σερί 10-0 να ξεφύγει με 70-59, ενώ έφτασε και στο +12 (73-61), πηγαίνοντας στην 4η περίοδο προηγούνμενη με 73-63.

Οι Ούγγροι έδειξαν ότι είναι σκληρά καρύδια και με αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο μείωσαν σε 76-73 και 80-78. Οι Βόσνιοι όμως απάντησαν τότε με ένα σερί 10-0, ξέφυγαν με 90-78 και “καθάρισαν” το παιχνίδι, παίρνοντας την παρθενική τους νίκη στην διοργάνωση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 45-46, 73-63, 95-85