Μία από τους σπουδαιότερες ευρωπαϊκές νίκες στην ιστορία του κυπριακού ποδοσφαίρου πέτυχε η ΑΕΚ, επικρατώντας της Ντιναμό Κιέβου στο «Cracovia Stadium» με 1-0, για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League!
Η γκολάρα του Γκιούρτσο στο 8’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκρινε την αναμέτρηση, με τον Όλτρα να στήνει άψογα την ομάδα του η οποία δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα στο ματς, παίρνοντας μία τεράστια νίκη που τη φέρνει ακόμη και στο κόλπο της πρόκρισης! Μια νέα χρυσή σελίδα στην ιστορία της, με άλλη μία μεγάλη εμφάνιση σε εκτός έδρας παιχνίδι για την ΑΕΚ που κράτησε ψηλά τη σημαία του κυπριακού ποδοσφαίρου στην Ευρώπη!

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ: Μπόικο, Ζαμπάρνι, Σιρότα, Κεντζιόρα (68′ Σιεπέλιεφ), Ντούμπιντσακ, Σίντορτσιουκ, Αντριέφσκι (68′ Καραβάεφ), Κομπάιεφ (84′ Βανάτ), Τσιγκάνκοφ, Γκάρμας (46′ Μπέσεντιν), Μπουγιάλσκι.
Στον πάγκο: Ινατένκο, Βιβτσιαρένκο, Μπούρντα, Σιεπέλιεφ, Πάρις, Βανάτ, Γιάτσικ, Καραβάεφ, Κραβτσιένκο, Τίμτσικ, Τσαρένκο, Μπέσεντιν.
ΑΕΚ: Πίριτς, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Χριστοφόρου, Γκαρσία, Μάμας (64′ Λέδες), Πονς (73′ Ναούμ), Γκιούρτσο (77′ Εγγλέζου), Άλτμαν, Τρισκόφσκι (64′ Σανχούρχο), Ολατούντζι (73′ Λόπες).
Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Γκονζάλεθ, Σανχούρχο, Λέδες, Φαράζ, Λόπες, Ροσάλες, Εγγλέζου, Ναούμ, Ανδρέου.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αντριέφσκι, Σίντορτσιουκ / Γκαρσία, Μάμας, Πονς
ΣΚΟΡΕΡ: 8′ Γκιούρτσο
Διαιτητής ο Δανός Γιάκομπ Κέλετ, με βοηθούς τους Λας Χούμελγκαρντ και Βίκτορ Σκίτε, με 4ο τον Σάντι Πούτρος. Στο VAR θα είναι ο Ολλανδός Γερούν Μάνσοτ και βοηθός του ο συμπατριώτης του Κλέι Ρούπερτι.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
8’ 0-1 H AEK! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο, η μπάλα στα δίχτυα! Εξαιρετικό γκολ από τον Ούγγρο!
18’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Το γύρισμα του Γκαρσία στην περιοχή, δεν μπόρεσε ο Τρισκόφσκι έκανε το σουτ αλλά έκοψε αντίπαλος αμυντικός!
29’ Στην πρώτη της ευκαιρία, η Ντιναμό σκοράρει με τον Ντούμπιντσακ. Εξετάζεται η φάση από το VAR για πιθανό οφσάιντ του σκόρερ και τελικά ακυρώνεται!
35’ Κίτρινη στον Αντριέφσκι για κράτημα του Γκιούρτσο.
36’ Εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο, σουτ του Τρισκόφσκι, έξω.
39’ Ευκαιρία για τη Ντιναμό Κιέβου. Η προβολή του Γκάρμας μετά από κόρνερ, έξω.
40’ Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Καλή ενέργεια από τον Άλτμαν, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο.
42’ Κίτρινη στον Άνχελ Γκαρσία για κράτημα αντιπάλου.
44’ Κίτρινη στον Μάμα.
45’ Σουτ του Σίντορτσουκ, απέκρουσε ο Πίριτς.
ΣΧΟΛΙΟ: Πολύ καλά στημένη η ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο, περιόρισε σημαντικά τη Ντιναμό Κιέβου και δεν της επέτρεψε να γίνει απειλητική, παρά την πίεση που δέχθηκε στα τελευταία λεπτά. Φοβερό το γκολ του Γκιούρτσο στο 8’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ που δίνει το προβάδισμα στην ομάδα της Λάρνακας!
46’ Αλλαγή για τη Ντιναμό Κιέβου. Ο Μπέσεντιν αντί του Γκάρμας.
52’ Σουτ από τον Ολατούντζι, κόντραρε η μπάλα και απέκρουσε ο Μπόικο.
57’ Καλό σουτ του Σιρότα, μόλις έξω.
63’ Κίτρινη κάρτα στον Πονς για φάουλ σε αντίπαλο.
64’ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Λέδες και Σανχούρχο στη θέση των Μάμα και Τρισκόφσκι.
68’ Διπλή αλλαγή για την Ντιναμό Κιέβου. Σιεπέλιεφ και Καραβάεφ και εντός, Κεντζιόρα και Αντριέφσκι εκτός.
73’ Νέα διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Ναούμ και Λόπες αντί Πονς και Ολατούντζι.
74’ Επικίνδυνη σέντρα στην περιοχή της ΑΕΚ, έδιωξε ο Μιλίτσεβιτς.
75’ Κίτρινη στον Σίντορτσιουκ για φάουλ στον Λέδες.
77’ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Εγγλέζου αντί του Γκιούρτσο.
83’ Κίτρινη κάρτα στον Πίριτς για καθυστερήσεις.
84’ Αλλαγή για τη Ντιναμό. Ο Βανάτ αντί του Κομπάιεφ.
89’ Κεφαλιά από τον Ναούμ, απέκρουσε ο Μπόικο.
** Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.