Έστω και με ανατροπή στην… παράταση, η Μπενφίκα νίκησε 2-1 τη Βιζέλα στο «Ντα Λουζ» για την πέμπτη αγωνιστική της Primeira Liga και διατήρησε το απόλυτο στην κορυφή της βαθμολογίας, περιμένοντας τι θα κάνουν οι Μπράγκα και Πόρτο το Σαββατοκύριακο.
Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν κοντά στις τελευταίες θέσεις.
Οι «αετοί» βρέθηκαν να χάνουν στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Οσμαγιτς στο 20’, όμως βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα στο τελευταίο τέταρτο να «γυρίσουν» την κατάσταση με τα γκολ των Νέρες στο 76’ και το πέναλτι του Ζοάο Μάριο στο 90’ +11’, ενώ αποβλήθηκαν οι Γκονσάλο Ράμος στο 90’+3 και ο σκόρερ του δεύτερου γκολ για τον τρόπο που το πανηγύρισε.
Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, η Σπόρτινγκ νίκησε 2-0 στην έδρα της Εστορίλ και βρέθηκε στο -8 από την «αιώνια» αντίπαλο, αφήνοντας τους γηπεδούχους οριακά στην πρώτη πεντάδα.
Για τα «λιοντάρια», σκόραραν οι Τζούστε στο 13’ και Εντουαρντς στο 24′. Ντεμπούτο για τον Σωτήρη Αλεξανδρόπουλο, που μπήκε στο 88′ της αναμέτρησης.