Τεράστιο διπλό για την ΕΝΠ με την υπογραφή του Ονησίφορου Ρουσιά! Ο Κύπριος έκρινε την αναμέτρηση ενάντια στην ΑΕΛ για τη 2η αγωνιστική στο Τσίρειο με γκολ του στο 73για το 1-0. Ο αρχηγός των βυσσινί έκανε το σουτ από πλάγια θέση και η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Μουριέλ που φέρει ευθύνη.
Σε μεγάλη βραδιά για τους φιλοξενούμενους και ο τερματοφύλακας Κόστιτς που έκανε πολλές και σωτήριες επεμβάσεις κρατώντας την ΑΕΛ μακριά από το να σκοράρει.
Κάπως έτσι, η ΕΝΠ πήρε τους πρώτους της τρεις βαθμούς, ενώ οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού μετρούν δύο ήττες σε ισάριθμα ματς.
Στο 90+6′ το VAR έλεγξε φάση για πέναλτι της ΑΕΛ, αλλά δεν βρήκε κάτι το… μεμπτό.

ΑΕΛ (Σίλας): Μουριέλ, Παντελή (69′ Φραντζής), Τεϊσέιρα, Μπάστο, Ντα Σίλβα, Ζντραβκόφσκι (46′ Παπαφώτης), Τσιμπόλα, Κοντινέλα (60′ Σις),  Κάσα (69′ Ανδρέου),  Μιραλάς, Τσέποβιτς (60′ Μπεραχίνο).
Στον πάγκο: Φερνάντες, Μακρής, Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Μιλιντσεάνου, Ζαμπού.

ΕΝΠ (Σατσιάς): Κόστιτς,  Κοτσώνης, Έχμαν, Χριστοφή, Κωνσταντίνου (85′ Κολωνιάς), Ντα Σίλβα, Κατσιάρης (70′ Μαυρουδής), Βιούκσεβιτς, Μέιρα (70′ Λουσέρο), Ρουσιάς (85′ Μιχαΐλοβιτς), Λαμί (62′ Βουτσένοβιτς).
Στον πάγκο: Παναγιώτου, Κοσμάς, Φλουρής, Μότης, Πρωτοπαπάς, Λέβι, Γαβριήλ.

ΣΚΟΡΕΡ: – / Ρουσιάς (73′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κοντινέλα, Ζντραβκόφσκι, Τσιμπόλα, Μιραλάς / Μέιρα, Βούκσεβιτς, Χριστοφή, Μαυρουδής, Έχμαν.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.
9′ Γύρισμα του Κάσα, η μπάλα κοντράρει και μπλόκαρε σταθερά ο Κόστιτς.
11′ Κίτρινη στον Κοντινέλα. Οι της ΕΝΠ διαμαρτυρήθηκαν για κάτι κόκκινη κάρτα γιατί βρήκε τον ποδοσφαιριστή των βυσσινί στο πρόσωπα.
13′ Κίτρινη στον Μέιρα.
14′ Κίτρινη στον Βούκσεβιτς.
16′ Τρομερή απόκρουση του Κόστιτς που έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Τσέποβιτς.
17′ Φάουλ του Βούκσεβιτς για κίτρινη κάρτα, αλλά του χαρίστηκε ο ρεφ, διότι θα τον απέβαλλε.
19′ Σουτ του Μέιρα, πάνω από τα δοκάρια.
25′ Κεφαλιά από τον Τσέποβιτς, λίγο έξω.
40′ Σωτήρια επέμβαση του Έχμαν που έδιωξε μπροστά από τον Τσέποβιτς που ήταν έτοιμος να σκοράρει.
41′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέιρα, στην αγκαλιά του Μουριέλ.
42′ Κίτρινη στον Ζντραβκόφσκι.
44′ Γύρισμα του Ρουσιά πέρασε απ’ όλους και έδιωξε η άμυνα των γηπεδούχων.
45′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

ΣΧΟΛΙΟ: Η ΑΕΛ… μπήκε με το πόδι στον γκάζι, ανέλαβε από νωρίς τα ηνία του ματς και έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τον Τσέποβιτς να ανοίξει το σκορ. Πρώτα ο Κόστιτς του είπε «όχι» στο 16’, ενώ στο 25 η κεφαλιά του Σέρβου φορ πέρασε λίγο έξω. Στο 40 ο Έχμαν γλίτωσε εκ νέου την ΕΝΠ αφού έδιωξε μπροστά από τον Τσέποβιτς που ήταν έτοιμος να σκοράρει.
Κάπως έτσι, η ΑΕΛ δεν κατάφερε να εξαργυρώσει την υπεροχή της με ένα γκολ και το… άγονο 0-0 οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ:

Αλλαγή για την ΑΕΛ. Παπαφώτης αντί Ζντραβκόφσκι.
ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
49′ Κίτρινη στον Τσιμπόλα.
52′ Διπλή μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Κοντινέλα για την ΑΕΛ. Σε πρώτη φάση ο Κόστιτς απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ του Ιταλού ενώ μετά, η κεφαλιά του κατέληξε στα χέρια του κήπερ των φιλοξενουμένων.
53′ Ο Ρουσίας έδωσε στον Λαμί ο οποίος από κοντά έκανε το πλασέ αλλά ο Μουριέλ πρόλαβε και έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.
55′ Κίτρινη στον Χριστοφή.
60′ Σις και Μπεραχίνο μέσα, έξω Κοντινέλα και  Τσέποβιτς. Οι δύο πρώτοι κάνουν ντεμπούτο με την ΑΕΛ.
62′ Βουτσένοβιτς στη θέση του Λαμί.
64′ Ο Τεϊσέιρα έκανε καθοριστική παρέμβαση πριν πλασάρει ο Ντα Σίλβα.
66′ Σουτ του Μιραλάς, διώχνει και πάλι ο Κόστιτς.
69′ Ανδρέου και Φραντζής αντί των Κάσα και Παντελή.
70′ Μαυρουδής και Λουσέρο αντί των Κατσιάρη και Μέιρα.
73′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Ρουσιάς με σουτ από πλάγια θέση ανοίγει το σκορ. Φέρει ευθύνη ο Μουριέλ. Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR για οφσάιντ.
79′ Κίτρινη στον Μαυρουδή.
82′ Κίτρινη στον Μιραλάς.
84′ Σουτ του Μιραλάς, πάνω από την εστία.
85′ Μιχαΐλοβιτς και Κολωνιάς αντικαθιστούν τους Ρουσιά και Κωνσταντίνου.
90′ Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+1′ Κίτρινη στον Έχμαν.
90+1′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιραλάς, λίγο πάνω από το δοκάρι.
90+3′ Πλασέ του Ανδρέου, λίγο έξω.
90+6′ Έντονες διαμαρτυρίες από την ΑΕΛ που ζητάει πέναλτι. Η φάση ελέγχεται από το VAR. «Παίζεται» από το VAR, κανένα πέναλτι.