Με γκολ του Ασινιόν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Ρεν έφυγε με σημαντικό διπλό από την «Αρένα».
Σε ένα ιστορικό παιχνίδι για την ομάδα της Λάρνακας, ήρθε η ήττα με 2-1 από τους Γάλλους και έφερε τεράστια απογοήτευση με τον τρόπο που ήρθε αυτή.
Εκεί που φαινόταν ότι οι δύο ομάδες θα τελείωναν το παιχνίδι στο ισόπαλο 1-1, ήρθε η χρυσή αλλαγή του Ζενεσιό, ο Ασινιόν και με μια κίνηση αλά καράτε… σκότωσε την ΑΕΚ.
Η Ρεν… πάγωσε την «Αρένα» με το γκολ του Τεατέ στο 28ο λεπτό αλλά η ΑΕΚ δεν πανικοβλήθηκε.
Πριν καλά, καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των Γάλλων, ο Φαράζ είδε τον Σανχούρχο στην αντίπαλη περιοχή και ο Ισπανός σαν… αλεπού με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.
Ήταν ένα παιχνίδι το οποίο θα μπορούσε να έπαιρνε η ΑΕΚ όπως και το χάσει.
Οι δύο ομάδες είχαν τα δικά τους καλά διαστήματα, τις δικές τους ευκαιρίες και σε μια από αυτές στην τελευταία φάση του αγώνα η Ρεν σκόραρε και πανηγύρισε σημαντικό διπλό.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ροσάλες (46′ Χριστοφόρου), Μιλίτσεβις, Τόμοβιτς, Γκαρσία, Λουίς Γκουστάβο, Σανχούρχο, Φαράζ (90+2 Ναούμ), Άλτμαν (63′ Γκιούρτσο), Τρισκόφσκι (79′ Πονς), Ολατούντζι (79′ Λόπες)
Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Γκονζάλεθ,  Εγγλέζου, Χριστοφόρου, , Ανδρέου,  Μάμας

ΡΕΝ: Μανταντά, Τραορέ, Ροντόν, Τεάτ, Μέλινγκ (57′ Τεριέ), Τάιτ, Σανταμαρία, Μέγερ (83′ Ασινόν), Σουλεμάνα, Τρουφέ, Αμπλίν (57′ Μπουριγκό)
Στον πάγκο: Αλεμντάρ, Σαλίν, Τεριέ,  Γου, Ντουέ, Φρανσουά

ΓΚΟΛ: 33′ Σανχούρχο-29′ Τεατέ, 90+4′ Ασισνιόν
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χριστοφόρου/Σανταμαρία
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 4.103
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γκιόργκι Κρουασβίλι (Γεωργία)
Α’ ΒΟΗΘΟΣ: Λεβάν Βαραμασβίλι (Γεωργία)
Β’ ΒΟΗΘΟΣ: Ζάζα Πίπια (Γεωργία)
ΤΕΤΑΡΤΟΣ: Νταβίντ Χαροτονασβίλι (Γεωργία)
VAR: Μπέντζαμιν Μπραντ (Γεωργία)
ΑVAR: Μάρκο Αχμούλερ (Γεωργία)

Περίπου 5.000 φίλαθλοι βρίσκονται στις κερκίδες.
Δείτε το βίντεο του balla με την είσοδο των δύο ομάδων στο γήπεδο και την εντυπωσιακή υποδοχή από τους φίλους της ΑΕΚ:

4′ Κακή εκτίμηση της μπάλας από τον Πόριτς, προς στιγμήν του έφυγε η μπάλα αλλά με  δεύτερη προσπάθεια μάζεψε την μπάλα μπροστά από τον Τρουφέ.
5′ Απειλούν εκ νέου οι Γάλλοι. Καλό διαγώνιο σουτ του Αμπλίν, σε ετοιμότητα ο Πίριτς έπεσε και απέκρουσε την μπάλα.
9′ Απείλησε η ΑΕΚ. Ο Γκαρσία έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Ολατούντζι προσπάθησε για την κεφαλιά αλλά τον πρόλαβε ο Τεάτ και έδιωξε σε κόρνερ.
10′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Φαράζ έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Άλτμαν έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έσκασε μπροστά από τον τερματοφύλακα και έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
12′ Μακρινό σουτ του Μιλίτσεβιτς, η μπάλα έφυγε έξω.
15′ Ευκαιρία για την Ρεν. Ο Σουλεμάνα έκανε το συρτό σουτ εκτός περιοχής, έπεσε ο Πίριτς και με δυσκολία απέκρουσε σε κόρνερ.
16′ Τεράστια ευκαιρία για την Ρεν. Ο Τεατέ στο δεύτερο δοκάρι μόνος αιφνιδιάστηκε και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και έξω.
20′ Απειλεί η ΑΕΚ. Λάθος της άμυνας των Γάλλων, έκλεψε ο Τρισκόφσκι ο οποίος έκανε το σουτ υπό πίεση με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Μανταντά.
29′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η Ρεν. Ο Τεατέ έπιασε το δυνατό σουτ από μακριά, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Πίριτς και κατέληξε στα δίχτυα.

33′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει η ΑΕΚ. Ο Ροσάλες έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Σανχούρχο με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

39′ Προκύπτει πρόβλημα με τον Ροσάλες στην ΑΕΚ και ζήτησε αλλαγή. Ο Όλτρα ετοιμάζει τον Χριστοφόρου.
*Βγάζει το ημίχρονο ο Ροσάλες.
Τέλος α’ ημιχρόνου…
Έναρξη β’ ημιχρόνου…
46′
Μια αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Χριστοφόρου στην θέση του Ροσάλες.
51′ Απόκρουση του Πίριτς σε κόρνερ.
63‘ Αλλαγή για  την ΑΕΚ. Στην θέση του Άλτμαν πέρασε ο Γκιούρτσο.
69′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Φαράζ… χόρεψε την άμυνα της Ρεν αλλά από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
79′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Πονς στην θέση του Τρισκόφσκι και ο Λόπες στην θέση του Ολατούντζι.
Κόπηκαν 4.103 εισιτήρια.
90+4′ ΓΚΟΛ. 1-2. Παίρνει εκ νέου προβάδισμα η Ρεν. Ο Ασινιόν με κίνηση… αλά καράτε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.