Το ΑΠΟΕΛ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας του Ολυμπιακού στο ΓΣΠ με 2-0, σκοράροντας και τα δύο του γκολ στο πρώτο ημίχρονο βάζοντας από τότε τις βάσεις για να επανέλθει στις επιτυχίες μετά την ήττα από τον Άρη.
Δίκαιο το αποτέλεσμα, με τους «γαλαζοκίτρινους» να είναι καλύτεροι από τον αντίπαλό τους, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, βρίσκοντας το δρόμο προς τα δίχτυα στο 10’ με τον Σατσιά και στο 28’ με τον Κοσταντίνοφ.
Το ΑΠΟΕΛ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές νωρίς νωρίς στο β’ ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 51’, με τον Θεουλή να αποβάλλει με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Γουΐλερ μετά από παρέμβαση του VAR (Δημήτρης Σολωμού), ενώ αρχικά του υπέδειξε κίτρινη.
Ο Ολυμπιακός προσπάθησε στη συνέχεια να μειώσει στο σκορ, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε, ενώ και το ΑΠΟΕΛ είχε επίσης τις φάσεις για να πετύχει και τρίτο γκολ, με το 2-0 να μένει μέχρι το τέλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Moλ, Έσελινγκ, Καρτάσιαν, Κυριάκου (46′ Ιωάννου), Μπάρντι (69′ Χριστοδούλου), Γκεριέ, Νάνι, Ψύχας, Ευτυχίδης (60′ Χέντρικς), Σάλι (60′ Πεχλιβάνης), Ντεσιρέ (69′ Χατζημιτσής).
Στον πάγκο: Τσαρλς, Κόβατς, Μουκτάρης, Ντουράνσκι, Πουέρτας, Χριστοδούλου, Δόσης, Ιωάννου, Καπαρτής, Πεχλιβάνης, Χέντρικς, Χατζημιτσής.
ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Κρέσπο, Καρώ, Τσεπάκ, Γουίλερ, Σατσιάς (55′ Φεράρι), Κοσταντίνοφ, Βιγιαφάνιες (70′ Νταουσβίλι), Μορέιρα (46′ Θεοδώρου), Μαρκίνιος (78′ Δώνης), Κβιλιτάια (70′ Μπλουμ).
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Φεράρι, Ντουμπραβάνου, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Μπλουμ, Ηλία, Ντάλσιο, Θεοδώρου, Σαρφό, Ντονγκαλά, Δώνης.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκεριέ, Μπάρντι
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Γουΐλερ
ΣΚΟΡΕΡ: Σατσιάς (10′), Κοσταντίνοφ (28′)

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
8’ Εκτέλεση φάουλ από τον Βιγιαφάνιες, κεφαλιά από τον Κρέσπο αρκετά μακριά από την εστία.
8’ Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Κβιλιτάια έκανε το πλασέ εντός περιοχής μετά από λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού, ωστόσο ο Έσελινγκ καταφέρνει να ανακόψει την πορείας της μπάλας προς την εστία και να διώξει σε κόρνερ!
9’ Νέα κεφαλιά από τον Κρέσπο, απέκρουσε ο Μολ.
10’ 0-1 ΤΟ ΑΠΟΕΛ! Σέντρα του Μορέιρα από δεξιά, με δυνατό πλασέ μέσα στην περιοχή ο Σατσιάς ανοίγει το σκορ!
16’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Γκεριέ έστρωσε στον Ντεσιρέ στην περιοχή, ο οποίος μόνος απέναντι από τον Μπέλετς έκανε πολύ άσχημο πλασέ στέλνοντας την μπάλα έξω!
20’ Κίτρινη στον Γκεριέ για δυνατό φάουλ στον Μορέιρα.
28’ 0-2 ΤΟ ΑΠΟΕΛ! Με κεφαλιά του Κοσταντίνοφ μετά από εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες, οι «γαλαζοκίτρινοι» διπλασιάζουν τα τέρματά τους!
31’ Κίτρινη στον Μπάρντι για φάουλ στον Μαρκίνιος κοντά στην περιοχή.
32’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Μολ! Καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ!
38’ Σουτ του Μορέιρα από το ύψος της περιοχής, έξω.
40’ Νέα ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Σέντρα του Μαρκίνιος, κεφαλιά του Κοσταντίνοφ εντός περιοχής, έξω.
43’ Σουτ του Μαρκίνιος, διώχνει εκ νέου δύσκολα σε κόρνερ ο Μολ! Νέα φάση για το ΑΠΟΕΛ!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

ΤΕΛΙΚΕΣ: 2-9 (1-6)
ΚΟΡΝΕΡ: 0-4
ΚΑΤΟΧΗ: 34-66%
ΣΧΟΛΙΟ: Οι αριθμοί του α’ ημιχρόνου μιλάνε από μόνοι τους. Το ΑΠΟΕΛ ήταν εξαιρετικό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έβγαλε πολλή ενέργεια και διάθεση δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες. Δικαίως είναι μπροστά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να έχει πολλά προβλήματα στην άμυνα και να μην εκμεταλλεύεται το δικό του καλό διάστημα στο ματς, όταν έφτιαξε δύο ευκαιρίες.
46’ Αναγκαστική αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μορέιρα που τραυματίστηκε στην τελευταία φάση του α’ ημιχρόνου δεν μπορεί να συνεχίσει και τη θέση του παίρνει ο Θεοδώρου.
46’ Αλλαγή από Ολυμπιακό. Ιωάννου αντί Κυριάκου.
49’ Κίτρινη κάρτα στον Γουΐλερ για φάουλ στον Ντεσιρέ. Είναι η 3η και θα χάσει ένα από τα δύο επόμενα ματς του ΑΠΟΕΛ. Πάει στο on-field review ο διαιτητής μετά από παρέμβαση του VAR για να εξετάσει αν ο παίκτης του Ολυμπιακού έβγαινε σε προφανή ευκαιρία επίτευξης τέρματος. Διαμαρτυρίες στο ΑΠΟΕΛ καθώς ο Γουΐλερ φαίνεται να παίρνει μπάλα κι όχι τα πόδια του Ντεσιρέ.
51’ Αλλάζει την απόφασή του ο Θεουλή, δείχνει απευθείας κόκκινη στον Γουΐλερ! Συνεχίζει με 10 το ΑΠΟΕΛ!
52’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ψύχα, έξω.
55’ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ, Ο Φεράρι αντί του Σατσιά.
59’ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Σουτ του Θεοδώρου από κοντά, έδιωξε ο Μολ!
60’ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Σάλι και Ευτυχίδης αποχωρούν, στη θέση τους οι Πεχλιβάνης και Χέντρικς.
63’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ντεσιρέ βγήκε απέναντι από τον Μπέλετς, αλλά ο Φεράρι σωτήρια πρόλαβε να διώξει σε κόρνερ!
68’ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Γκεριέ έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα έξω.
69’ Αλλαγές για Ολυμπιακό. Χριστοδούλου και Χατζημιτσής αντί Μπάρντι και Ντεσιρέ.
70’ Διπλή αλλαγή για ΑΠΟΕΛ. Μπλουμ και Νταουσβίλι αντί Βιγιαφάνιες και Κβιλιτάια.
75’ Νέα κεφαλιά του Γκεριέ, απέκρουσε ο Μπέλετς.
78’ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Έξω ο Μαρκίνιος, μέσα ο Δώνης που κάνει ντεμπούτο.
86’ Εξαιρετική ενέργεια από το Δώνη, δυνατό σουτ και δύσκολη απόκρουση του Μολ!