Το ΑΠΟΕΛ πήρε αυτό που ήθελε μέσα στο Καζακστάν! Το 0-0 με την Κιζιλζάρ στην «Αστάνα Αρένα», σε συνδυασμό με τη νίκη του με 1-0 στο ΓΣΠ, του έδωσε το εισιτήριο της πρόκρισης στα πλέι οφ του Europa Conference League και πλέον είναι ένα βήμα πριν τους ομίλους της διοργάνωσης! Τελευταίο εμπόδιο θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Σέπσι-Τζουργκάρντεν, με φαβορί τη σουηδική ομάδα που νίκησε με 3-1 εκτός έδρας στο πρώτο ματς.
Πολύ λίγες οι φάσεις στο ματς, το ΑΠΟΕΛ απείλησε κυρίως στο πρώτο ημίχρονο ενώ η αλήθεια δεν απειλήθηκε πολύ, με εξαίρεση το δοκάρι της Κιζιλζάρ στο 63’ με τον Καρσακέβιτς. Στο τέλος κατάφερε να κρατήσει το μηδέν παθητικό και να κάνει… check-in στα πλέι οφ.

ΚΙΖΙΛΖΑΡ: Λόμπαντσεφ, Γκούρμαν (80′ Ζόριτς), Καρσακέβιτς, Μούζεκ, Μπούσμαν (87′ Τσικάνσκι), Ταπάλοφ, Ντος Σάντος, Κονέ, Πόντιο (64′ Κόζλοφ), Λομπιανίτζε, Γιακόβλεφ (64′ Ιβανιάτζε).
Στον πάγκο: Λογκινόφσκι, Πετρόφ, Αντίλοφ, Μούρασιεφ, Οσπανόφ, Μουλντίνοφ, Τικανόφσκι, Ιβανιάντζε, Τσικάνσκι, Ζόριτς, Κόζλοφ, Ζιάμπκο.
ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεπάκ, Φεράρι, Καρώ, Κρέσπο, Κοσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο (90+3′ Έσελινγκ), Μαρκίνιος (68′ Βιγιαφάνιες), Ντονγκαλά (68′ Εφραίμ), Ηλία (76′ Μπλουμ).
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Έσελινγκ, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Βιγιαφάνιες, Σούσιτς, Μπλουμ, Σατσιάς, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Γουΐλερ, Γεωργίου.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μούζεκ, Πόντιο, Μπούσμαν, Γκούρμαν, Ιβανιάτζε, Κόζλοφ, Ζόριτς/ Κοσταντίνοφ, Μαρκίνιος, Σαρφό, Εφραίμ.

Έναρξη αγώνα.
3′ Σουτ από τον Γιακόβλεφ, απέκρουσε ο Μπέλετς.
9’ Μεγάλη φάση για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μάριος Ηλία βγήκε απέναντι από τον Λόμπαντσεφ, έκανε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας της Κιζιλζάρ απέκρουσε.
ΣΧΟΛΙΟ: Συμπληρωμένο το πρώτο 20λεπτο. Ελέγχει το ρυθμό το ΑΠΟΕΛ, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την αντίπαλό του.
25’ Κίτρινη κάρτα στον Μούζεκ.
33’ Πέφτει στην περιοχή ο Μάριος Ηλία, «παίζεται» από τον διαιτητή. Από τη μία επαναληπτική προβολή δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση.
39’ Σουτ του Μάριου Ηλία εκτός περιοχής, έξω.
40’ Κίτρινη κάρτα στον Μπούσμαν.
42’ Κίτρινη κάρτα στον Πόντιο.
43’ Ο Ντονγκαλά μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το γύρισμα όμως απομάκρυνε αντίπαλος αμυντικός, στη συνέχεια το σουτ του Σαρφό πέρασε έξω.
** Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΣΧΟΛΙΟ: Ελάχιστες οι φάσεις στο α’ ημίχρονο. Το ΑΠΟΕΛ είχε κάποιες καλές προσπάθειες με τον Μάριο Ηλία (9’ και 39’) και μία προϋπόθεση με τον Ντονγκαλά στο 43’, ενώ δεν απειλήθηκε καθόλου από την Κιζιλζάρ, που ουσιαστικά είχε ένα σουτ στο 3’. Το ΑΠΟΕΛ έχει κρατήσει τους Καζάκους μακριά από την περιοχή του, χρειάζεται να γίνει πιο επιθετικό για να μπορέσει να φτάσει στο γκολ.

49’ Καλή ενέργεια από τον Φεράρι, έκανε το σουτ εκτός περιοχής όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
51΄Κίτρινη κάρτα στον Κοσταντίνοφ.
54’ Σουτ του Ντονγκαλά, έξω.
60’ Κίτρινη κάρτα στον Γκούρμαν.
62’ Κίτρινη στον Μαρκίνιος.
63’ Μεγάλη ευκαιρία για την Κιζιλζάρ. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Καρσακέβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι!
64’ Διπλή αλλαγή για την Κιζιλζάρ. Ιβανιάτζε και Κόζλοφ αντί Πόντιο και Γιακόβλεφ.
68’ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Βγιαφάνιες και Εφραίμ στη θέση των Μαρκίνιος και Ντονγκαλά.
76’ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μπλουμ περνάει στο ματς κάνοντας το ντεμπούτο του με τη γαλαζοκίτρινη φανέλα στη θέση του Μάριου Ηλία.
78’ Κίτρινη στον Σαρφό γιατί εκτέλεσε φάουλ προτού σφυρίξει ο διαιτητής.
80’ Αλλαγή για την Κιζιλζάρ. Ο Ζόριτς αντί του Γκούρμαν.
81’ Κίτρινη στον Ιβανιάτζε.
83’ Kίτρινη στον Κόζλοφ για δυνατό φάουλ στον Τσεμπάκ.
87’ Αλλαγή για την Κιζιλζάρ. Τσικάνσκι αντί Μπούσμαν.
90’ Κίτρινη στον Εφραίμ για τράβηγμα φανέλας σε αντίπαλο.
** Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
90+3’ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Έσελινγκ αντί του Ντάλσιο.
90+5’ Κίτρινη στον Ζόριτς.