Η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Μίντζιλαντ στην «MCH Arena», αποτέλεσμα που της αφήνει ορθάνοικτη την πόρτα πρόκρισης στον Γ’ Προκριματικό Γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, ενόψει της ρεβάνς που θα διεξαχθεί στη Λάρνακα την Τρίτη, 26 Ιουλίου (18:30)!
Στο πρώτο ημίχρονο οι Δανοί ήταν καλύτεροι, είχαν δύο δοκάρια με τον Ντρέγερ και τον Τσιλούφια κι ακυρωθέν γκολ του τελευταίου, αλλά στο β’ μέρος η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με τον Γκιούρτσο στο 81’! Η χαρά της όμως δεν κράτησε για πολύ, μόλις τρία λεπτά αφού στο 84’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με κεφαλιά του Σβιατσένκο έπειτα από λανθασμένη έξοδο του Πίριτς. Η Μίντζιλαντ πίεσε για δεύτερο γκολ, η ΑΕΚ κράτησε το 1-1 και πλέον η πρόκριση θα κριθεί σε μία βδομάδα στην… δική της Αρένα!

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ
ΜΙΝΤΖΙΛΑΝΤ
: Όλαφσον, Ντάλσγκααρντ, Σβιατσένκο, Ζουνίνιο, Άντερσον (610′ Θίκοσεν), Παουλίνιο (60′ Ντιρ), Ονιέντικα, Εβάντερ (44′ Τσαρλς), Ίσακσεν (76′ Κάμπα), Τσιλούφια (60′ Λιντ), Ντέγερ.
Στον πάγκο: Ούγκμποχ, Ούστεντ, Γκάρτενμαν, Κάμπa, Θίκοσεν, Σόρενσεν, Καμπέθας, Πφάιφερ, Τσαρλς, Ντιρ, Λιντ, Γένσεν.
ΑΕΚ: Πίριτς, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Χριστοφόρου (72′ Ροσάλες), Γκαρσία, Λουΐς Γκουστάβο, Σανχούρχο, Γκιούρτσο (90′ Γκονζάλεθ), Φαράζ (82′ Μάμας), Τρισκόφσκι (82′ Άλτμαν), Ολατούντζι (72′ Ράφα Λόπες).
Στον πάγκο: Τούμπας, Στυλιανίδης, Γκονζάλεθ, Κάσας, Ρόμο, Λόπες, Ροσάλες, Εγγλέζου, Ναούμ, Ανδρέου, Άλτμαν, Μάμας.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ονιέντικα, Τσαρλς, Λιντ / Μιλίτσεβιτς, Πίριτς
ΣΚΟΡΕΡ: Σβιατσένκο (84′) / Γκιούρτσο (81′)
ΘΕΑΤΕΣ: 7008 εισιτήρια.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Novak Simović
ΒΟΗΘΟΙ: Nikola Djorovic, Miloš Simovic.
4ΟΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Jovan Šegrt

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Έναρξη αγώνα.
1’ Λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Τσιλούφια μπήκε στην περιοχή κι έκανε το πλασέ αλλά ο Πίριτς έδιωξε σε κόρνερ. Μεγάλη φάση για τη Μίντζιλαντ.
7’ Δυνατό σουτ από τον Τσιλούφια από το ύψος της περιοχής, έξω.
8’ Πρώτη καλή φάση για την ΑΕΚ! Δυνατό σουτ του Γκιούρτσο εκτός περιοχής, μόλις έξω!
9’ Νέα φάση για την ΑΕΚ! Σέντρα του Φαράζ από δεξιά, σουτ στην κίνηση από τον Ολατούντζι εντός περιοχής, η μπάλα έξω!
12’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Μίντζιλαντ. Σουτ από τον Ντρέγερ εντός περιοχής, η μπάλα στο δοκάρι!
19’ Κίτρινη κάρτα στον Ονιέντικα, γιατί βρήκε με το χέρι στο πρόσωπο τον Λουΐς Γκουστάβο.
ΣΧΟΛΙΟ: Συμπληρωμένο το πρώτο 20λεπτο. Καλός ο ρυθμός, οι δύο ομάδες δημιούργησαν φάσεις, περισσότερο απειλητική η Μίντζιλαντ, με την ΑΕΚ να πρέπει να προσέξει τα λάθη στη μεσοαμυντική γραμμή και να μην επιτρέπει στους Δανούς να βρίσκουν κενούς χώρους.
25’ Εξαιρετική ατομική ενέργεια από τον Φαράζ, μπήκε στην περιοχή, έκανε τη σέντρα αλλά δεν πρόλαβε κανείς να σουτάρει προς την εστία!
33’ Σουτ από τον Εβάντερ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.
36’ Η Μίντζιλαντ σκοράρει αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ! Το σουτ που έγινε από τον Ντάλσγκααρντ, μεγάλη απόκρουση από τον Πίριτς και στη συνέχεια ο Τσιλούφια με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά υποδείχθηκε σε αντικανονική θέση.
40’ Δεύτερο δοκάρι για τη Μίντζιλαντ σε σουτ του Εβάντερ!
44’ Αναγκαστική αλλαγή για τη Μίντζιλαντ. Ο Εβάντερ (ο οποίος είναι ο καλύτερος παίκτης της δανέζικης ομάδας) αποχωρεί τραυματίας και τη θέση του παίρνει ο Τσαρλς.
-Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΣΧΟΛΙΟ: Καλύτερη η Μίντζιλαντ στο πρώτο ημίχρονο, υπήρχαν στιγμές που πίεσε αρκετά την ΑΕΚ εκμεταλλευόμενη τα λάθη στη μεσοαμυντική της γραμμή. Οι Δανοί είχαν δύο δοκάρια, ένα ακυρωθέν γκολ-οφσάιντ με τον Τσιλούφια (φάνηκε να καλυπτόταν αλλά δεν υπάρχει VAR στον Β’ Προκριματικό Γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ) κι άλλες ευκαιρίες, με την ΑΕΚ να έχει δύο καλές στιγμές στο 8’ και στο 9’ του αγώνα με Γκιούρτσο και Ολατούντζι. Το… καλό νέο για την ομάδα της Λάρνακας είναι η αποχώρηση του καλύτερου παίκτη της Μίντζιλαντ, του Εβάντερ, στο 44’, λόγω προβλήματος τραυματισμού.

47’ Κίτρινη κάρτα στον Μιλίτσεβιτς για κράτημα της φανέλας του αντιπάλου.
48’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ωραία ενέργεια του Γκιούρτσο από αριστερά, έκανε τη σέντρα αλλά ο Ολατούντζι από πολύ κοντά δεν βρήκε σωστά την μπάλα!
53’ Σουτ από τον Σβατσιένκο εντός περιοχής, η μπάλα χτυπάει στο χέρι του Τόμοβιτς αλλά είναι κοντά στο σώμα του και γι’ αυτό δεν υποδείχθηκε παράβαση από τον διαιτητή.
56’ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ολατούντζι κλέβει από τον Σβιατσένκο, βγήκε μόνος απέναντι από τον Όλαφσον, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε έξω!
57’ Κίτρινη στον Τσαρλς για φάουλ στον Σανχούρχο.
60’ Τριπλή αλλαγή για την Μίντζιλαντ. Λιντ, Θίκοσεν και Ντιρ, στη θέση των Τσιλούφια, Άντερσον και Παουλίνιο.
61’ Κεφαλιά του Τρισκόφσκι, η μπάλα βρίσκει το χέρι του Σβιατσένκο από κοντινή απόσταση, «παίζεται» από τον διαιτητή.
72’ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ, οι πρώτες της στο ματς. Ροσάλες και Ράφα Λόπες αντί Χριστοφόρου και Ολατούντζι.
75’ Ωραία σέντρα από τον Ροσάλες, ο Τρισκόφσκι εντός περιοχής δεν βρήκε καλά την μπάλα και χάθηκε η ευκαιρία!
76’ Αλλαγή για τη Μίντζιλαντ. Ο Κάμπα αντί του Ίσακσεν.
81’ ΓΚΟΟΟΟΟΛ!!!! Η ΑΕΚ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΣΚΟΡ ΜΕ ΤΟΝ ΓΚΙΟΥΡΤΣΟ! Ο Ούγγρος έκανε τη σέντρα, η μπάλα πήρε κατεύθυνση προς την εστία και κατέληξε στα δίχτυα!
82’ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Μάμας και Άλτμαν αντί Φαράζ και Τρισκόφσκι.
84’ 1-1 ΙΣΟΦΑΡΙΖΕΙ Η ΜΙΝΤΖΙΛΑΝΤ. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Πίριτς κάνει λανθασμένη έξοδο και ο Σβιατσένκο με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
86’ Νέα λανθασμένη έξοδος του Πίριτς στο πλασέ του Κάμπα, έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ προ της γραμμής του τέρματος.
87’ Κίτρινη κάρτα στον Λιντ για φάουλ στον Άλτμαν.
90’ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γκονζάλεθ στη θέση του Γκιούρτσο.
90+2’ Κόρνερ από τη Μίτζιλαντ, άστοχη έξοδος από τον Πίριτς, νέο κόρνερ!
90+3’ Προβολή από τον Ντάλσγκααρντ, η μπάλα έξω!
90+4’ Κίτρινη κάρτα στον Πίριτς για καθυστερήσεις.