Κύπρος και Βόρεια Ιρλανδία εξήλθαν ισόπαλες 0-0 στο ΑΕΚ Αρένα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Nations League. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έμεινε για δεύτερο σερί παιχνίδι χωρίς γκολ, πήρε όμως τον πρώτο βαθμό στη διοργάνωση.
Η Εθνική μας προσπάθησε για τη νίκη είχε τις ευκαιρίες της, όμως δεν μπόρεσε να πάρει το ζητούμενο. Το δοκάρι του Κατελάρη στο 43΄, το χαμένο τετ α τετ του Τζιωνή στο 63΄ και η ευκαιρία του Κορρέα στο 83΄ήταν οι στιγμές που πλησιάσαμε πιο κοντά στο γκολ. Τεράστια ευκαιρία είχε και η Βόρεια Ιρλανδία στο 85΄ με τον Μακ Καν.
Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την Εθνική μας, την Πέμπτη (21:45) κόντρα στην Ελλάδα εκτός έδρας.

ΚΥΠΡΟΣ (Νίκος Κωστένογλου): Μιχαήλ, Κορρέα, Γκόγκιτς, Κατελάρης (46′  Παναγιώτου), Πίττας, Ν. Ιωάννου, Αρτυματάς, Κάστανος (65′  Παπουλής), Λοΐζου (56′  Τζιωνής), Χριστοφή (65′  Κυριάκου), Σωτηρίου (77′  Κακουλλής)
Στον πάγκο: Τούμπας, Χριστοδούλου, Μ. Ιωάννου, Σπόλιαριτς, Αντωνίου, Αβραάμ, Λαΐφης
Β. ΙΡΛΑΝΔΙΑ (Ίαν Μπάρακλαφ): Φάρελ, Λέιν (63′  Γκίλμορ), Έβανς, Μπράουν, Μακ Νερ, Μακ Γκιν, Ντέιβις (77′  Λέιβερι), Σάβιλ (70′  Μακ Καν), Σ. Τσαρλς (63′  Ντόνελι), Λάφερτι, Γουάιτ (63′  Μακ Μέναμιν)
Στον πάγκο: Σάουθγουντ, Κάρσον, Μπράντλεϊ, Σπένσερ,  Ντ. Τσαρλς, Μακ Κάλμοντ

ΣΚΟΡΕΡ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κάστανος / Έβανς
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ένεα Τζόρτζι (Αλβανία)
ΓΗΠΕΔΟ: ΑΕΚ Αρένα
ΘΕΑΤΕΣ: 2.000

2′
Μακρινό σουτ του Πίττα, η μπάλα πέρασε έξω.
12′  ΣΧΟΛΙΟ: Μέτριο ποιοτικά παιχνίδι χωρίς φάσεις γύρω από τις δύο εστίες…
13′
Σέντρα του Μακ Νερ, προβολή του Σάβιλ, η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.
17′
Σουτ στην κίνηση από τον Λοΐζου, απέκρουσε εύκολα ο Φάρελ.
36′  Μακρινό σουτ του Σ. Τσαρλς, η μπάλα βρήκε στον Κατελάρη και πέρασε κόρνερ.
43′  Ο Κατελάρης έκανε το μακρινό σουτ, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.
ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
48′
Σουτ στην κίνηση από τον Γουάιτ, απέκρουσε σταθερά ο Μιχαήλ.
52′  Ο Πίττας έφυγε πίσω από την άμυνα της Β. Ιρλανδίας, όμως καθυστέρησε με αποτέλεσμα να τον προλάβουν οι αμυντικοί…
60′  Ο Χριστοφή βρήκε τον Κάστανο, ο οποίος έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνά ψηλά έξω.
63′  Τεράστια ευκαιρία για την Εθνική μας. Ο Πίττας έβγαλε μόνο τον Τζιωνή, ο οποίος με από πλεονεκτική θέση, έκανε το πλασέ με τον Φάρελ να αποκρούει σε κόρνερ.
72′  Σουτ του Πίττα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε έξω.
74′  Διαγώνιο σουτ του Μακ Μέναμιν, η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.
78′  Ο Λέιβερι μπήκε στην περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να περνά έξω.
82′  Κόρνερ του Τζιωνή, η μπάλα στρώθηκε στον Κορρέα που έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά έξω.
83′  Απίστευτη ευκαιρία για την Β. Ιρλανδία. Ο Μακ Καν μέσα από τη μικρή περιοχή, έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά έξω.