Η πρώτη του νίκη στα πλέι οφ είναι και η σημαντικότερη! Ο Απόλλων επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 3-2 στο Τσίρειο, κάνοντας το αποφασιστικότερο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, αφού αύξησε τη διαφορά από τον σημερινό του αντίπαλο στο +4, καθώς και στο +7 από την ΑΕΚ, μόλις δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε!
Το ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο δυνατά στο ματς, έχασε κλασσικές ευκαιρίες με Σόουζα και Νατέλ, αλλά ο Απόλλων κατάφερε στην πρώτη του τελική προσπάθεια να ανοίξει το σκορ, με κεφαλιά του Πίττα στο 20’!
Διπλασίασε μάλιστα τα τέρματά του στο 30’ με τον Μαυρία, έπειτα από τραγικό λάθος του Νεόφυτου Μιχαήλ! Το ΑΠΟΕΛ μείωσε στο 61’ με τον Σατσιά, ο Απόλλων πήρε εκ νέου… αέρα δύο τερμάτων στο 72’ με τον Γιάνγκα και τους φιλοξενούμενους να μειώνουν εκ νέου σε 3-2 με εξαιρετικό γκολ του Οκριασβίλι. Οι «γαλάζιοι» κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος και πλέον είναι μια ανάσα από τον τίτλο!

ΑΠΟΛΛΩΝ: A.Γιοβάνοβιτς, Αλεσάμι, Χ.Κυριάκου (67′ Β.Γιοβάνοβιτς), Ρομπέρζ, Χαμάς, Μαυρίας (78′ Φιλιώτης), Κολ, Σπόλιαριτς (56′ Νογιόκ), Ντιγκινί (67′ Ογκέντα), Πίττας, Νταμπό (56′ Γιάνγκα).
Στον πάγκο: Δημητρίου, Φιλιώτης, Κατελάρης, Β.Γιοβάνοβιτς, Ίλιεφ, Νογιόκ, Ντζουμ, Ονγκέντα, Ψύχας, Αλμπάνης, Ίντζια, Γιάνγκα.
ΑΠΟΕΛ: Μιχαήλ, Πέδρο, Σαμπάλα, Καρώ, Βινίσιους, Σόουζα, Σατσιάς (83′ Ντανίλο), Σαρφό (89′ Γεωργίου), Θεοδώρου (56′ Ντονγκαλά), Νατέλ (56′ Οκριασβίλι), Μάγκλιτσα (83′ Εφραίμ).
Στον πάγκο: Σκουφέτ, Νταουσβίλι, Εφραίμ, Οκριασβίλι, Έσελινγκ, Τσεπάκ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουΐλερ, Γεωργίου, Ντονγκαλά, Ντανίλο.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κυριάκου, Ρομπέρζ (3η), Ογκέντα, Δημητρίου, Α.Γιοβάνοβιτς / Βινίσιους, Ζοάο Πέδρο
ΣΚΟΡΕΡ: Πίττας (20′), Μαυρίας (30′), Γιάνγκα (72′) / Σατσιάς (61′), Οκριασβίλι (75′)

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
8’ Σουτ του Θεοδώρου, κόντρα με Ρομπέρζ, κόρνερ.
9’ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς για το ΑΠΟΕΛ! Μετά από σέντρα του Ζοάο Πέδρο, ο αφύλακτος Λούκας Σόουζα έπιασε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση στην περιοχή αλλά ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε!
9’ Νέα τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Νατέλ έκανε το σουτ εντός περιοχής, αλλά ο Ρομπέζ έκοψε σωτήρια λίγο πιο μπροστά από την γραμμή!
10’ Σέντρα του Σαρφό, ο Μάγκλιτσα σκοράρει με σουτ αλλά σωστά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.
14’ Ζητάει πέναλτι το ΑΠΟΕΛ για ανατροπή του Μάγκλιτσα από τον Χάμπο, «παίζεται» από τον διαιτητή.
16’ Νέα ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Σουτ του Σατσιά από κοντά, η μπάλα κοντράρει σε αντίπαλο, κόρνερ!
20’ 1-0 Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ! Σέντρα του Ντιγκινί, ο Πίττας με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και ανοίγει το σκορ!
27’ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Δυνατό πλασέ του Σπόλιαριτς εκτός περιοχής, η μπάλα μόλις έξω!
30’ 2-0 Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ! Λάθος από τον Μιχαήλ που στην προσπάθειά του να κρατήσει την μπάλα στο γήπεδο και να γλιτώσει το κόρνερ, έστρωσε στον Μαυρία ο οποίος από κοντά με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
** Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
45+3’ Γυριστό σουτ του Πίττα, ανέκοψε την προσπάθειά του ο Πέδρο.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 3-5 (2-3)
ΚΟΡΝΕΡ: 0-6
ΚΑΤΟΧΗ: 33-67%

ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Το ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το καλό του διάστημα στο ξεκίνημα του αγώνα, χάνοντας διαδοχικές κλασσικές ευκαιρίες με Σόουζα, Νατέλ και Σατσιά, κάτι που έπραξε ο Απόλλωνας, ο οποίος στην πρώτη του ευκαιρία άνοιξε το σκορ με τον Πίττα και διπλασίασε τα τέρματά του με τον Μαυρία, έπειτα από το λάθος του Μιχαήλ. Πιο επιθετικό το ΑΠΟΕΛ, το… δείχνουν και τα στατιστικά, αλλά ο Απόλλων είναι η ομάδα με την αποτελεσματικότητα!

** Καμία αλλαγή από τους δύο προπονητές.
49’ Σουτ από τον Μάγκλιτσα εντός περιοχής, πολύ πάνω από την εστία του Απόλλωνα.
51’ Κίτρινη κάρτα στον Χάμπο Κυριάκου για δυνατό φάουλ στον Νατέλ.
56’ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Οκριασβίλι και Ντονγκαλά αντί Νατέλ και Θεοδώρου. Ο Νατέλ αποχώρησε λόγω τραυματισμού.
56’ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Γιάνγκα και Νογιόκ αντί Νταμπό και Σπόλιαριτς.
61’ 2-1 ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΑΠΟΕΛ! Εξαιρετική ενέργεια από τον Σαρφό, γύρισε στον Σατσιά ο οποίος με σουτ στο ύψος της περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
62’ Κίτρινη κάρτα στον Αυγουστή για διαμαρτυρία.
65’ Σουτ του Ντονγκαλά, η μπάλα κοντράρει, κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.
66’ Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Σατσιάς από κοντά έκανε το πλασέ, ο Χάμπος Κυριάκου έδιωξε πάνω στη γραμμή!
67’ Διπλή αλλαγή πάλι απ’ τον Τσόρνιγκερ. Β.Γιοβάνοβιτς και Ογκέντα αντί Χάμπου και Ντιγκινί.
72’ 3-1 Ο ΑΠΟΛΛΩΝ! Σέντρα του Πίττα από δεξιά, ο Γιάνγκα με δυνατό πλασέ στην περιοχή αφού πρόλαβε τον Καρώ, σκοράρει στην πρώτη του τελική στο β’ μέρος!
75’ 3-2 ΜΕΙΩΝΕΙ ΞΑΝΑ ΤΟ ΑΠΟΕΛ! ΦΟΒΕΡΟ γκολ από τον Οκριασβίλι με γυριστό σουτ στον… αέρα!
78’ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Φιλιώτης αντί του Μαυρία.
80’ Κίτρινη κάρτα στον Βινίσιους.
82’ Κίτρινη κάρτα στον Ρομπέρζ. Συμπληρώνει τρεις και χάνει ένα από τα επόμενα δύο ματς με Άρη ή ΑΕΚ.
83’ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ντανίλο και Εφραίμ αντί Σατσιά και Μάγκλιτσα.
84’ Κίτρινη στον Ογκέντα.
86’ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Κεφαλιά του Οκριασβίλι, η μπάλα χτυπάει στον Β.Γιοβάνοβιτς, κόρνερ!
89’ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Σταύρος Γεωργίου αντί Σαρφό.
** Επτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
90+2’ Κίτρινη στον Ζοάο Πέδρο για φάουλ στον Ογκέντα.
90+3’ Κίτρινη κάρτα στον αναπληρωματικό τερματοφύλακα του Απόλλωνα, Δημητρίου.
90+7’ Κίτρινη στον Αλεξάντερ Γιοβάνοβιτς για καθυστερήσεις.

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΚΑΡΤΩΝ: Ρομπέρζ (2) / Σόουζα, Σατσιάς, Εφραίμ (2).