Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση στην «Αρένα» ανάμεσα σε ΑΕΚ και Άρη.
Οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1, αποτέλεσμα που δυσκολεύεται τα πράγματα για την ΑΕΚ για τον στόχο της 2ης θέσης και βάζει σε μπελάδες τον Άρη για την έξοδο στην Ευρώπη.
Η ΑΕΚ κρατούσε τη νίκη μέχρι τις καθυστερήσεις του αγώνα, αλλά εκεί άλλαξαν τα δεδομένα. Η ομάδα της Λάρνακας άνοιξε το σκορ με τον Ρόμο στο 68’ και μέχρι το 90+3’ ήταν μπροστά στο σκορ. Τότε ο Σικόρσκι με πέναλτι έφερε το ματς στα ίσα αφού νωρίτερα η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Τρισκόφσκι και ο ρεφ υπέδειξε πέναλτι.
Ο Άρης ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Ντελμίρο στο 90+6’.

ΑΕΚ: Λεάλ. Γκουστάβο, Ρόμο, Φαράζ, Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Γκονζάλεθ, Χριστοφόρου, Γκιούρτσο, Άλτμαν (63′ Τρισκόφσκι), Μάμας (80′ Τόμοβιτς)
Στον πάγκο: Τούμπας, Παρασκευά, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Ολατούντζι, Αναστασίου, Εσπινόσα, Παναδέρο, Ντάρμπισαϊαρ, Ναούμ

ΑΡΗΣ: Σωφρονίου, Σπόλιαριτς (74′ Ανδρέου), Ντελμίρο, Φράγκος, Γιαγκό, Σίλντενφελντ, Σλόγκαρ (46′ Γιαμπλόσκι), Μπρόρσον, Μπογκνάρ (60′ Σιμιόν), Ντζιαβέ (28′ Σικόρσκι), Μπαμπίκα

—————————————————————————————————

6′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι έφυγαν γρήγορα στην επίθεση, ο Φαράζ έδωσε στον Ρόμο ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Σωφρονίου, έκανε το πλασέ αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Άρη.
12′ Απειλεί και πάλι η ΑΕΚ. Ο Γκιούρτσο από αριστερά πήρε την μπάλα, κινήθηκε ωραία, έκανε το σουτ αλλά ο Σωφρονίου έπεσε σωστά στην δεξιά του γωνία και απέκρουσε.
15′ Απειλεί ο Άρης. Επικίνδυνη σέντρα από αριστερά με τον Γιαγκό, έπεσε μπροστά από τον Ντζιαβέ ο Λεάλ και έδιωξε την μπάλα.
24′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Φαράζ έφυγε γρήγορα από δεξιά, έκανε το γύρισμα, ο Άλτμαν από το ύψος του πέναλτι ανενόχλητος έκανε το σουτ αλλά ο Σωφρονίου με εντυπωσιακή απόκρουση έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.
28′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη. Αποχώρησε ο τραυματίας Ντζιαβέ και στην θέση του πέρασε ο Σικόρσκι.
44′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μάμας εντός περιοχής έκανε το σουτ αλλά ο Ντελμίρο απέκρουσε σωτήρια με το κεφάλι σε κόρνερ.
45+1′ Μακρινό σουτ του Σπόλιαριτς, σε ετοιμότητα ο Λεάλ απέκρουσε σε κόρνερ.
45 + 2′ Νέα ευκαιρία για τον Άρη. Κόρνερ από τον Φράγκο, κεφαλιά του Σίλντενφελντ, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
Τέλος α’ ημιχρόνου…
Στατιστικά α’ ημιχρόνου:

Έναρξη β’ ημιχρόνου…
46′
Με μια αλλαγή άρχισε το β’ ημίχρονο ο Άρης. Στην θέση του Σλόγκαρ πέρασε ο Γιαμπλόσκι.
53′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο  Μπαμπίκα βγαίνει απέναντι από τον Λεάλ, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να βγαίνει νικητής στο τετ-α-τετ.
60′ Αλλαγή για τον Άρη. Στην θέση του Μπογκνάρ πέρασε ο Σιμιόν.
63′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στην θέση του Άλτμαν πέρασε ο Τρισκόφσκι.
68′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ. Ο Γκιούρτσο έκανε την συρτή μπαλιά από αριστερά και ο Ρόμο με τακουνάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
74′
Αλλαγή για τον Άρη. Στην θέση του Σπόλιαριτς πέρασε ο Ανδρέου.
80′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στην θέση του Μάμα πέρασε ο Τόμοβιτς.
89′ Ο Ντελμίρο έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Τρισκόφσκι, ο διαιτητής δεν έδωσε παράβση αλλά ενημερώθηκε από το VAR, πήγε το είδε ξανά και άλλαξε απόφαση και υπέδειξε πέναλτι.
90+3′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει ο Σικόρσκι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
90+4′
Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γκιούρτσο βγήκε απέναντι από τον Σωφρονίου μετά από πάσα του Τρισκόφσκι, αλλά ο τερματοφύλακας του Άρη βγήκε νικητής στο τετ-α-τετ.
90+6′ Δεύτερη κίτρινη στον Ντελμίρο και συνεχίζει με δέκα ποδοσφαιριστές ο Άρης.