Η Ομόνοια είναι η Κυπελλούχος Κύπρου! Έπειτα από έναν δραματικό τελικό, οι «πράσινοι» κατάφεραν να επικρατήσουν του Εθνικού στη διαδικασία των πέναλτι με 5-4, με την κανονική διάρκεια αλλά και η παράταση να ολοκληρώνονται χωρίς τέρματα (0-0)! Η γρήγορη αποβολή του Σέχου στο 5’ άλλαξε τα δεδομένα στο ματς, με την ομάδα της Άχνας να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε! Η Ομόνοια έπαιξε πιο συντηρητικά, έφτιαξε τις δικές της ευκαιρίες προς το τέλος για να σκοράρει, τίποτα όμως δεν άλλαξε ούτε στην κανονική διάρκεια ούτε και στην παράταση. Ο Φαμπιάνο απέκρουσε δύο πέναλτι στη διαδικασία των πέναλτι, το τελευταίο του Περατικού, με τον Χαραλάμπους να ευστοχεί στο επόμενο και να δίνει το κύπελλο στην Ομόνοια, η οποία θα συμμετάσχει στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, κάτι που σημαίνει ότι εξασφαλίζει θέση στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ και καρπώνεται τα… εκατομμύρια!

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΩΝ ΠΕΝΑΛΤΙ
-Ο Φαμπιάνο αποκρούει το πέναλτι του Ζάκπα!
-Ο Χριστοδούλου αποκρούει το πέναλτι του Τσέποβιτς!
-Ευστοχεί ο Άμπραχαμ! (0-1)
-Εύστοχος ο Γιούστε! (1-1)
-Ο Κουντόμπιακ στέλνει την μπάλα στο δοκάρι!
– Εύστοχος ο Λανγκ! (2-1)
– Ισοφαρίζει ο Μάριος Ηλία! (2-2)
– Άστοχος ο Κακουλλής, στέλνει την μπάλα έξω!
-Ευστοχεί ο Ταράσοβς (2-3)!
-Ισοφαρίζει ο Μπασιρού! (3-3)
-Ο Άδωνη στέλνει την μπάλα στα δίχτυα! (3-4)
-Εύστοχος ο Λοΐζου, ισοφαρίζει εκ νέου! (4-4)
-Ο Φαμπιάνο αποκρούει το πέναλτι του Περατικού!
-Ευστοχεί ο Χαραλάμπους! 5-4 στα πέναλτι, ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ Η ΟΜΟΝΟΙΑ!

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ
ΟΜΟΝΟΙΑ:
Φαμπιάνο, Λανγκ, Γιούστε, Κίκο (46′ Παναγιώτου), Σέχου, Μπασιρού, Ντίσκερουντ (90+1′ Χαραλάμπους), Λοβέρα (65′ Κακουλλής), Λοΐζου, Παπουλής (11′ Χούμποτσαν), Μάταβς (65΄Τσέποβιτς).
Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Χούμποτσαν, Παναγιώτου, Χαραλάμπους, Σάββα, Μποτεάκ, Ζαχαρίου, Ασάντε, Τσέποβιτς, Κακουλλής.
ΕΘΝΙΚΟΣ: Χριστοδούλου, Ταράσοβς, Άδωνη, Πηλέας, Ιωάννου (105+1′ Περατικός), Γκόρουπετς, Κουντόμπιακ, Άμπραχαμ, Βοϊτκόφσκι (58′ Ζάκπα), Μάζουρεκ (91′ Ντόλεζαλ), Ντούρις (101′ Μ.Ηλία).
Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Καβαλέουσκι, Κ.Ηλία, Μ.Ηλία, Ντόλεζαλ, Ζάκπα, Κυπριανού, Σαββίδης, Αγγελόπουλος, Κουμής, Ελουντού.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
3’ Ο Βοϊτκόφσκι βγαίνει απέναντι από τον Φαμπιάνο, τον προλαβαίνει ο Σέχου και στην επαφή τους ο παίκτης του Εθνικού πέφτει στον αγωνιστικό χώρο, εντός περιοχής. «Παίζεται» λέει ο διαιτητής, πάει στο on-field review ο διαιτητής μετά από παρέμβαση του VAR!
5’ Ο διαιτητής υποδεικνύει φάουλ εκτός περιοχής για τον Εθνικό και ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΚΟΚΚΙΝΗ ΣΤΟΝ ΣΕΧΟΥ! Με δέκα η Ομόνοια, πολύ νωρίς στο ματς!
7’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάζουρεκ, έξω.
11’ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Χούμποτσαν παίρνει τη θέση του Παπουλή. Ο Λένον αναγκαστικά βάζει τον πρώτο, μετά την αποβολή του Σέχου.
15’ Σουτ του Μάταβς, αποκρούει ο Χριστοδούλου. Πρώτη τελική για την Ομόνοια.
** Με σύστημα… 3-4-2 η Ομόνοια μετά την αποβολή του Σέχου και την είσοδο του Χούμποτσαν. Ο τελευταίος μαζί με Λανγκ και Γιούστε αποτελούν την τριάδα στα στόπερ, Κίκο και Λοΐζου καλύπτουν όλη την αριστερή και τη δεξιά πλευρά αντίστοιχα, με Ντίσκερουντ-Μπασιρού στη μεσαία γραμμή και Λοβέρα-Μάταβς στην επίθεση.
ΣΧΟΛΙΟ: Στα μισά του α’ ημιχρόνου, δεν υπάρχει μέχρις στιγμής η μεγάλη ευκαιρία στο ματς. Η Ομόνοια δείχνει επηρεασμένη από την αποβολή του Σέχου, ο Εθνικός κρατάει τους «πράσινους» μακριά από την περιοχή του.
25’ Διαγώνιο σουτ από τον Γκόρουπετς από καλή θέση στην περιοχή, έξω! Καλή φάση εδώ  για τον Εθνικό!
29’ Σουτ του Κουντόμπιακ εκτός περιοχής, απέκρουσε σταθερά ο Φαμπιάνο.
31’ Τεράστια ευκαιρία για τον Εθνικό! Αφύλακτος ο Άμπραχαμ εντός περιοχής, με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα έξω!
** Στο ημίωρο η κατοχή είναι στο 35-65% για τον Εθνικό.
37’ Κίτρινη στον Βοϊτκόφσκι για φάουλ στον Λοβέρα στη μεσαία γραμμή.
38’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Λοβέρα, ο Χούμποτσαν με κεφαλιά έστειλε την μπάλα μόλις έξω!
44’ Ο Γκόρουπετς τραβάει απ’ τη φανέλα τον Κίκο, δίνεται το φάουλ αλλά όχι κίτρινη κάρτα γεγονός που ξεσηκώνει διαμαρτυρίες απ’ τον πάγκο της Ομόνοιας.
** Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος
45+1’ Κίτρινη κάρτα στον Άδωνη για σπρώξιμο στον Μάταβς.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 2-4 (1-1)
ΚΟΡΝΕΡ: 3-0
ΚΑΤΟΧΗ: 37-63%

ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Είναι εμφανές πως η απευθείας αποβολή του Σέχου δημιούργησε νέα δεδομένα στο ματς. Ο Λένον άλλαξε το σύστημά του με την είσοδο του Χούμποτσαν αντί του Παπουλή επιλέγοντας 3άδα στην άμυνα, με την Ομόνοια να έχει πρόβλημα στο κράτημα της μπάλας, έχοντας κατοχή στο α’ μέρος στο 37%. Ο Εθνικός έχει την κατοχή, επιδιώκοντας να απειλήσει την Ομόνοια με κάθετες του Μάζουρεκ ή από τα άκρα, κυρίως από τη δεξιά πλευρά. Γενικώς στο α’ ημίχρονο δεν είχαμε πολλές φάσεις, ουσιαστικά μία μεγάλη ευκαιρία για την κάθε ομάδα, στο 38’ για την Ομόνοια με τον Χούμποτσαν και στο 31’ για τον Εθνικό με τον Άμπραχαμ.

46’ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Παναγιώτου στη θέση του Κίκο.
48’ Ευκαιρία για τον Εθνικό! Ο Θωμάς Ιωάννου από πολύ καλή θέση στην περιοχή έκανε το σουτ, όμως ήταν πολύ αδύναμο κι απέκρουσε ο Φαμπιάνο.
58’ Ευκαιρία για τον Εθνικό! Γύρισμα του Ιωάννου στην περιοχή, το πλασέ από τον Μάζουρεκ, έξω!
58’ Αλλαγή για τον Εθνικό, η πρώτη στο ματς. Ο Ζάκπα αντί του Βοϊτκόφσκι.
61’ Νέα ευκαιρία για τον Εθνικό. Σέντρα του Ιωάννου, ο Μάζουρεκ από κοντά στην περιοχή δεν βρήκε την μπάλα, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει!
64΄Κίτρινη στον Ζάκπα για φάουλ στον Φαμπιάνο.
65’ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Κακουλλής και Τσέποβιτς αντί Λοβέρα και Μάταβς.
67’ Κίτρινη στον Λοΐζου για κράτημα στον Μάζουρεκ, ενώ είχε ήδη υποδειχθεί φάουλ υπέρ του.
78’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό! Ο Κουντόμπιακ έκανε το σουτ στο ύψος της περιοχής, η μπάλα όδευε προς την εστία αλλά χτύπησε στον Μπασιρού και κατέληξε κόρνερ!
82’ Κίτρινη στον Γκόρουπετς για φάουλ στον Παναγιώτου.
84’ Σουτ του Γκόρουπετς, απέκρουσε ο Φαμπιάνο.
87’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Γύρισμα του Κακουλλή στην περιοχή, ο Τσέποβιτς έκανε την προβολή από κοντά αλλά ο Χριστοδούλου απέκρουσε!
** Τρία λεπτά ο χρόνος καθυστερήσεων.
90+1’ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Χαραλάμπους αντί του Ντίσκερουντ.
90+2’ Μεγάλη φάση για την Ομόνοια! Ο Κακουλλής από πολύ καλή θέση στην περιοχή έκανε το πλασέ, έδιωξε ωστόσο σε κόρνερ ο Χριστοδούλου!
TΕΛΟΣ 90ΛΕΠΤΟΥ – ΠΑΝΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ 90ΛΕΠΤΟΥ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 4-10 (3-3)
ΚΟΡΝΕΡ: 4-3
ΚΑΤΟΧΗ: 31-69%

ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ
91’ Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Ντόλεζαλ στη θέση του Μάζουρεκ.
92’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό! Εκτέλεση φάουλ από τον Πηλέα, η μπάλα πέρασε απ’ όλους κι αφού χτύπησε στο έδαφος, βρήκε στο δοκάρι! Στη συνέχεια κεφαλιά από τον Ταράσοβς, έξω!
95’ Κίτρινη στον Μπασιρού για φάουλ στον Κουντόμπιακ.
101’ Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Μάριος Ηλία αντί του Ντούρις.
105+1’ Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Περατικός στη θέση του Ιωάννου.
Τέλος Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ
Απομένουν άλλα 15 λεπτά για να δούμε αν ο νικητής θα κριθεί στην παράτασή ή στη διαδικασία των πέναλτι!
Έναρξη Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ
112’ Κίτρινη στον Γιούστε για κράτημα στον Μάριο Ηλία.
113’ Ευκαιρία για τον Εθνικό! Σουτ του Άδωνη, με το κεφάλι ο Λανγκ έδιωξε σε κόρνερ!
116’ Νέα ευκαιρία για τον Εθνικό! Σέντρα του Πηλέα, ο Μάριος Ηλία από κοντά δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα!
120’ Κίτρινη στον ΛΕΝΟΝ για διαμαρτυρία και μετά ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΚΟΚΚΙΝΗ γιατί χειροκρότησε ειρωνικά!
123’ Κεφαλιά από τον Κακουλλή μετά από κόρνερ, έξω!
ΤΕΛΟΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ – ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ ΘΑ ΚΡΙΘΕΙ Ο ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ!