Σε ένα ματς τυπικής διαδικασίας, αφού όλα είχαν κριθεί από την πρώτη αναμέτρηση (8-0 στην «Αρένα») η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερη νίκη επί του Ονήσιλου, αυτή τη φορά με 5-1 και πήρε και… επίσημα το εισιτήριο για τα ημιτελικά του κυπέλλου. Πρώτη νίκη με τον Νταβίντ Μπαντία στον πάγκο.
Η ομάδα της Λάρνακας που παρατάχθηκε με 10 αλλαγές (μόνο ο Τόμοβιτς ήταν ο ίδιος σε σχέση με το ντέρμπι ενάντια στον Απόλλωνα), βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα με τον Παναδέρο να πλασάρει από κοντά στο 7ο λεπτό. Στο 25΄ο Λαμπόικο με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 2-0 για να έρθει ο Τόμοβιτς από το σημείο του πέναλτι στο 33’ να διαμορφώσει το 3-0 που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.
Στο 46’ ο Νταβίντ Μπαντία πέρασε ως αλλαγή τον Ανδρέα Παρασκευά και οι συμπαίκτες του τον χειροκρότησαν στην επιστροφή του, μετά από έναν σοβαρό τραυματισμό που τον άφησε για πολλούς μήνες εκτός. Μετά από αυτό το όμορφο σκηνικό, τα γκολ… συνεχίστηκαν και ο Ματ Ντάρμπισαϊαρ, στο 62’ πλάσαρε ιδανικά για το 4-0. Οι γηπεδούχοι, κατάφεραν να σκοράρουν από τα 11 βήματα, αφού ο Λίμα μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Μαρτή διαμορφώνοντας το 4-1 στο 65. Το τελικό σκορ (5-1) πέτυχε ο Ολατούντζι στο 90’ μετά από τραγικό λάθος στην άμυνα του Ονήσιλου.
Κάπως έτσι η ΑΕΚ με συνολικό σκορ 13-1 προκρίθηκε στην ημιτελική φάση. Στο 80′ ο Μάρτης αποχώρησε τραυματίας, αλλά ο Ισπανός κόουτς της ΑΕΚ δεν έκανε αλλαγή.

ΟΝΗΣΙΛΟΣ (ΧΡΙΣΤΟΦΗ): Κωνσταντίνου,  Κορέια, Αμπρέου, Εφραιμίδης, Αχιλλέως (73′ Χαβέλκα), Κουμάσης, Τούμπας (58′ Παπαγεωργίου), Σωτηρίου, Μαυρουδής (58′ Πιρές), Καλαϊτζής (58′ Λίμα), Γκασάμα
Στον πάγκο:  Μέντες, Φωτίου, Κουλλούρης, Νικολάου, Μιχαήλ
ΑΕΚ (ΜΠΑΝΤΙΑ):
Τούμπας (46′ Παρασκευά), Λαμπόικο, Ολατούντζι, Αναστασίου, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Παναδέρο (34′ Χριστάκη), Μαρτής, Ναούμ, Χαραλάμπους, Τόμοβιτς (61′ Ντάρμπισαϊαρ)
Στον πάγκο: Λεάλ, Λέδες, Ακοράν, Γκαρσία, Μικέλ, Γκιούρσκο, Άλτμαν

ΣΚΟΡΕΡ: 65 πεν. Λίμα / 7′ Παναδέρο, 25′ Λαμπόικο, 33′ πεν. Τόμοβιτς, 62′ Ντάρμπισαϊαρ, 90′ Ολατούντζι

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
7′ ΓΚΟΛ 0-1. Γύρισμα του Ολαντούντζι, ο Παναδέρο σε κενή εστία με κοντινό πλασέ ανοίγει το σκορ. Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR.

12′ Σέντρα του Αναστασίου, βγαίνει και μαζεύει ο Κωνσταντίνου.
15′ Σουτ στην κίνηση του Αναστασίου, η μπάλα έξω.
20′ O Eγγλέζου επιχείρησε το σουτ, μπλόκαρε σταθερά ο Κωνσταντίνου.
25′ ΓΚΟΛ 0-2.  Εκτέλεση φάουλ του Αναστασίου, και ο Λαμπόικο με καρφωτή κεφαλιά δίνει… αέρα δύο τερμάτων στην ΑΕΚ.
32′ Πέναλτι για την ΑΕΚ σε χέρι του Κουμάση μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο VAR Mενέλαος Αντωνίου έστειλε τον ρεφ, Κυριάκο Αθανασίου στο on field review, και μετά, έδειξε το σημείο του πέναλτι.

33′ ΓΚΟΛ 0-3. Ο Τόμοβιτς ευστοχεί από τα 11 βήματα.
34′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Χριστάκη στη θέση του Παναδέρο.
40′ Ο Αμπρέου παραλίγο να στείλει άθελα του την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του, όμως ο Κωνσταντίνου απέκρουσε.
45′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+1′ Μπαλιά του Αναστασίου, ο Αμπρέου διώχνει σε κόρνερ.
45+3′ Ωραία συνεργασία των παικτών της ΑΕΚ, ο Εγγλέζου σούταρε, αλλά, για άλλη μια φορά, ο κίπερ του Ονήσιλου ήταν σε ετοιμότητα.
Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Παρασκευά επιστρέφει μετά από αρκετούς μήνες και παίρνει τη θέση του Τούμπα.
56′ Κίτρινη στον Μαυρουδή.
58′ Τριπλή αλλαγή για τον Ονήσιλο. Παπαγεωργίου, Πιρές και Λίμα μέσα, εκτός οι Τούμπας, Μαυρουδής και Καλαϊτζής.
61′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ντάρμπισαϊαρ αντικαθιστά τον Τόμοβιτς.
62′ ΓΚΟΛ 0-4.  Ο Ντάρμπισαϊαρ σκοράρει με την είσοδο του στο ματς, με ιδανικό πλασέ.
63′ Πέναλτι για τον Ονήσιλο σε μαρκάρισμα του Μαρτή πάνω στον Λίμα.
65′ ΓΚΟΛ 1-4. Ο Λίμα ευστοχεί και μειώνει για τους γηπεδούχους.
73′ Αλλαγή για τον Ονήσιλο. Χαβέλκα στη θέση του Αχιλλέως.
80′ Αποχωρεί τραυματίας ο Μαρτής. Δεν κάνει αλλαγή ο Μπαντία.
90 ΓΚΟΛ 1-5. Ασυνεννοησία στην άμυνα του Ονήσιλου, ο Ολατούντζι το εκμεταλλεύτηκε και με πλασέ σε άδεια εστία, σκόραρε.
90′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.