Το ΑΠΟΕΛ φιλοξενεί την Πάφος FC στο ΓΣΠ  στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της β’ φάσης του πρωταθλήματος.

LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
Έναρξη αγώνα…
4′
Πολύ γρήγορα η πρώτη κίτρινη κάρτα στον αγώνα. Τη δέχεται ο Οκριασβίλι για φάουλ στον Ζ. Αουρέλιο.
6′  Καμία ευκαιρία μέχρι στιγμής στο ματς. Πολλά τα λάθη τη μεσαία γραμμή.
14′  Πρώτη τελική στο ματς. Σέντρα του Σαμπάλα, κεφαλιά του Μάγκλιτσα, η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.
16′  Ο Οκριασβίλι πήγε να κάνει ντρίμπλα στην αντίπαλη περιοχή και βρέθηκε στο έδαφος. Ο Γιώργος Νικολάου σφύριξε φάουλ υπέρ της Πάφος FC θεωρώντας ότι ο μεσοεπιθετικός του ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να τον ξεγελάσει για να κερδίσει πέναλτι. Από τη στιγμή που έδωσε φάουλ υπέρ της Πάφος FC, θα έπρεπε να δώσει και κίτρινη κάρτα στον Οκριασβίλι, η οποία θα ήταν και η δεύτερη. Εκτεθειμένος ο έμπειρος ρεφ…
25′
Χωρίς φάσεις μέχρι στιγμής το παιχνίδι. Πολλά λάθη και κακές επιλογές όταν πλησιάζουν την αντίπαλη περιοχή.
28′  Παράλληλη μπαλιά του Πέδρο στον Οκριασβίλι, ο οποίος έκανε την προβολή με τον Ρούντκο να αποκρούει σωτήρια. Αυτή ήταν η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα.
37′  Πέναλτι ζήτησε το ΑΠΟΕΛ για ανατροπή του Ντογκαλά από τον Ντ. Αουρέλιο. Σωστά δεν δόθηκε.
42′  Σέντρα του Πέδρο, μόνος ο Σατσιάς από πλεονεκτική θέση έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι.
43′  Πέναλτι ζήτησε το ΑΠΟΕΛ για ανατροπή του Βινίσιους από τον Παλάσιος. Η φάση εξετάστηκε από το VAR και ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά.
45′ +1 Διαγώνιο σουτ του Ντογκαλά, απέκρουσε ασταθώς ο Ρούντκο, η μπάλα στη συνέχεια βρήκε στο κάθετο δοκάρι και μετά στα χέρια του Ουκρανού τερματοφύλακα.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΣΧΟΛΙΟ:
Χωρίς γκολ (0-0) οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ΑΠΟΕΛ και Πάφος FC στο ΓΣΠ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν την κατοχή της μπάλας, είχαν και τρεις ευκαιρίες, ενώ αντίθετα οι φιλοξενούμενοι είναι εντελώς ακίνδυνοι.
Η πιο μεγάλη ευκαιρία, ήταν στο 42’  με τον Σατσιά να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά μετά από σέντρα του Πέδρο. Το ΑΠΟΕΛ είχε και δεύτερο δοκάρι με τον Ντογκαλά στο 45’+1 μετά από σουτ και ασταθής απόκρουση του Ρούντκο.
Είναι χαρακτηριστικό το ότι η Πάφος δεν κατέγραψε καμία τελική προσπάθεια με το ΑΠΟΕΛ να έχει πέντε.
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
Αλλαγή για την Πάφος FC. Μέσα ο Βαλακάρι, έξω ο Ζάιρο.
46′  Τρίτο δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ! Ο Οκριασβίλι μπήκε στην περιοχή έκανε το πλασέ με την μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι.
54′
Φάουλ του Πάντσεον, κεφαλιά του Μπάιριτς, απέκρουσε με τα πόδια ο Μιχαήλ.
66′  ΓΚΟΛ 1-0 Το ΑΠΟΕΛ ανοίγει το σκορ με τον Ντογκαλά. Ο Σόουζα έκανε την παράλληλη μπαλιά, ο Μάγκλιτσα έκανε το πλασέ με τον Ρούντκο να αποκρούει ασταθώς. Στη συνέχεια, η μπάλα στρώθηκε στον Ντογκαλά που δεν είχε κανένα πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
69′  Ο Κοβάσεβιτς έφυγε πίσω από την άμυνα του ΑΠΟΕΛ, έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η φάση εξετάστηκε από το VAR για οφ σάιντ και σωστά δεν μέτρησε το γκολ.
80′
Μακρινό σουτ του Βαλακάρι, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
83′  ΓΚΟΛ 1-1 Σέντρα του Τόμετσακ, μόνος ο Βαλακάρι από το σημείο του πέναλτι, έκανε το πλασέ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.
85′
Μακρινό πλασέ του Εφραίμ, απέκρουσε εύκολα ο Ρούντκο.
87′  Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Εφραίμ μόνος μέσα στην περιοχή έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά ψηλά έξω.
90′  Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις…
90’+2 ΓΚΟΛ 2-1 Ο Σαμπάλα έκανε το διαγώνιο σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.