Διπλό ελπίδας για τον Εθνικό Άχνας που επικράτησε με το επιβλητικό 4-0 της ΠΑΕΕΚ στο Μακάρειο στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των πλέι οφ του Πρωταθλήματος Cyta. Το συγκρότημα του Νταβίντ Μπαντία, ήταν σαφώς ανώτερο και έφτασε σε μια πανάξια και άνετη επικράτηση.
Κουντόμπιακ (14’), Άμπραχαμ (41’), Ντούρις (54’) και Ζάκπα (84’) πέτυχαν τα γκολ της νίκης που ανέβασαν τον Εθνικό στην 11η θέση με 16 βαθμούς, μειώνοντας στους εφτά τους βαθμούς της διαφοράς από τη σωτηρία. Η ΠΑΕΕΚ έπεσε στην τελευταία θέση, αφού παρέμεινε στους 15 βαθμούς.

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Πρόσεκ, Κωμοδίκης, Φραγκέσκου, Τσόσιτς, Κούρος, Ντίας (75′  Χαραλάμπους), Νεοφύτου, Βαρέλα (76′  Νεοφύτου), Τίμερμανς (46′  Νούνιτς), Μιλτς (46′  Ράμος), Ενόχ (89′  Καϊμόλεν)
Στον πάγκο: Παναγιώτου, Μαυρομούστακος, Σουμαόρο, Μπάμπιτς, Παττίχης, Αμερόγκεν
ΕΘΝΙΚΟΣ (Νταβίντ Μπαντία): Χριστοδούλου, Γκόρουπετς, Ταράσοβς, Χολ, Πηλέας, Άμπραχαμ (88′  Περατικός), Κουντόμπιακ, Μάζουρεκ (84′  Κουμής), Ιωάννου (80′  Ζάκπα), Βοϊτκόφσκι (88′  Ντόλεζαλ), Ντούρις

Παρατηρητής: Ιωάννου Μιχάλης

4′  Πέναλτι ζήτησε η ΠΑΕΕΚ για ανατροπή του Βαρέλα από τον Χολ. Σωστά δεν δόθηκε…
10′  ΣΧΟΛΙΟ: Καμία αξιόλογη φάση μέχρι στιγμής. Ελαφρώς καλύτερη η ΠΑΕΕΚ…
14′  ΓΚΟΛ 0-1 Μακρινό σουτ του Κουντόμπιακ, κατέληξε στα δίχτυα. Εξαιρετικό γκολ από τον Ουκρανό μέσο.
25′ ΣΧΟΛΙΟ: Καμία αντίδραση από την ΠΑΕΕΚ στο γκολ που δέχθηκε…
35′  ΣΧΟΛΙΟ: Αργός ο ρυθμός του αγώνα χωρίς ευκαιρίες, πέραν από το γκολ του Εθνικού…
38′
Αντεπίθεση για τον Εθνικό, ο Γκόρουπετς έκανε το σουτ με τον Τσόσιτς να διώχνει την μπάλα.
40′  Πέναλτι ζήτησε ο Εθνικός για χέρι του Ντίας. Σωστά δεν δόθηκε.
41′  ΓΚΟΛ 0-2 Εξαιρετική κίνηση του Ντούρις και ασίστ στον Α΄μπραχαμ, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
ΣΧΟΛΙΟ: Απλή και ουσιαστική εμφάνιση από τον Εθνικό που προηγείται με 2-0 της ΠΑΕΕΚ, η οποία δεν έχει καταγράψει καμία τελική προσπάθεια σε 45 λεπτά.
ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
54′  ΓΚΟΛ 0-3 Σέντρα του Πηλέα, κεφαλιά του Ντούρις στα δίχτυα.
58′  Σέντρα του Κούρου ο Χριστοδούλου, έδιωξε με γροθιές, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Ενόχ και κατέληξε στα δίχτυα. Η φάση εξετάστηκε από το VAR και ττελικά το γκολ δεν μέτρησε, αφού η μπάλα βρήκε και στο χέρι του επιθετικού της ΠΑΕΕΚ.
86′  ΓΚΟΛ 0-4 Ατομική ενέργεια του Ζάκπα, μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.