Με το ισόπαλο 0-0… κατηφόρισαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα Πάφος FC και Απόλλωνας.
Η Πάφος FC μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και έφτανε με ευκολία στην περιοχή του Γιοβάνοβιτς και τελείωνε τις φάσεις. Αυτό το σκηνικό το είδαμε 3-4 φορές μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα και φαινόταν ξεκάθαρα ότι έπρεπε να αλλάξει κάτι στην μεσοαμυντική γραμμή του Απόλλωνα.
Ο Τσόρνιγκερ είδε τον Νογιόκ να μην βρίσκει πατήματα στην μεσαία γραμμή και μετά από μια μίνιο σύσκεψη με τους συνεργάτες του έδωσε εντολή για αλλάξει το σχήμα και ο Ουκρανός να πάει πίσω για να πλαισιώσει τους Ρομπέρζ και Κατελάρη και να γίνουν τριάδα στην άμυνα.
Η εντολή αυτή δόθηκε στο 15’ και ήταν ένα σημείο από το οποίο και μετά οι «γαλάζιοι» κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και είχαν το δικό τους καλό διάστημα απειλώντας με Αλμπάνη και Ντιγκινί.
Μετά το 35ο λεπτό ο Απόλλωνας κράτησε μπάλα, προσπάθησε να κάνει το δικό του παιχνίδι χωρίς να βρει την κλασσική ευκαιρία. Αντίθετα η Πάφος FC είχε δύο τεράστιες ευκαιρίες στα δύο τελευταία λεπτά του α’ ημιχρόνου με τον Ζάιρο.