Με γκολ-πέναλτι του Μίχαλ Ντούρις ο Εθνικός επικράτησε 1-0 της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου και πήρε προβάδισμα απόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου.
Η ομάδα της Άχνας ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πήρε μια νίκη που της δίνει ένα ελαφρύ προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο «Τάσος Μάρκου».
Στο 52ο λεπτό ο Εθνικός ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κατσιάρη στον Βοϊκτόφσκι. Ο διαιτητής Αργυρού δεν υπέδειξε παράβαση αλλά από το VAR… τον έστειλαν στο on-field review για να το δει ξανά. Αφού είδε την φάση άλλαξε απόφαση και υπέδειξε πέναλτι.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντούρις ο οποίος νίκησε τον Οικονομάκη στο 53’ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Eθνικός Άχνας (Ντ. Μπαντία): Χριστοδούλου, Πηλέας (68′ Ιωάννου), Άδωνη, Χολ, Άμπραχαμ, Κουντόμπιακ (68′ Περατικός), Ζάκπα (68′ Μ.Ηλία), Γκόρουπετς, Μάζουρεκ (83′ Κουμής), Βοϊτκόφσκι, Ντούρις (84′ Κυπριανού)
Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Καβαλέσφσκι, Κ.Ηλία,  Ντόλεζαλ,Ταράσοβς,

ΕΝΠ (Μ.Σατσιάς): Οικονομάκης, Ντα Σίλβα, Κατσιάρης (68′ Λουσέρο), Ντούμπαγιτς, Μέιρα (82′ Γαβριήλ), Κωνσταντίνου (90΄ Χριστοφή), Μαυρουδής (68′ Χαραλάμπους), Μπούριτς, Ντρέκσα, Οκκαρίδης (68′ Λαμί), Πρωτοπαπάς.
Στον πάγκο: Κουτσού, Κολοκούδιας, Χαραλάμπους, Ηλία, Φλουρής, Γκερεμπένιτς, Βικάριο, Τάιλερ,

ΣΚΟΡΕΡ: 53′ Ντούρις (π.)
KITΡΙΝΕΣ: Κουντόμπιακ (2η)/ Μπούριτς (2η)
Παρατηρητής: Γεωργίου Ανδρέας

4′ Επικίνδυνο γύρισμα του Πηλέα από αριστερά, έδιωξε ο Μπούριτς.
-Ο Εθνικός κρατά μπάλα αλλά ΄μέχρι στιγμής δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Οικονομάκη.
11′ Σουτ του Βοϊτκόφσκι μέσα από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Μπούριτς.
11′ Καλό σουτ Μάζουρεκ, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
12′ Σέντρα-σουτ του Μέιρα, η μπάλα πήγε κατευθείαν στα χέρια του Χριστοδούλου.
16′ Ευκαιρία για τον Εθνικό. Η κεφαλιά του Χολ έφυγε έξω.
17′ Νέα ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Μάζουρεκ βρήκε τον Ζάκπα στην περιοχή ο οποίος με σουτ από θέση μέσα δεξιά έστειλε την μπάλα έξω.
20′ Συνεχίζει να πιέζει ο Εθνικός. Κόρνερ του Μάζουρεκ, κεφαλιά του Ντούρις απέκρουσε ο Οικονομάκης.
37′ Σουτ του Οκκαρίδη εξω.
38′ Κίτρινη κάρτα στον Κουντόμπιακ.
40′ Απειλεί η Ένωση. Καλό σουτ του Κωσταντίνου η μπάλα έφυγε έξω.
Τέλος α’ ημιχρόνου
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου

Έναρξη β’ ημιχρόνου
49′
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάζουρεκ, η μπάλα λίγο έξω.
52′ Ο Εθνικός ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κατσιάρη στον Βοϊκτόφσκι. Ο διαιτητής Αργυρού δεν υπέδειξε παράβαση αλλά από το VAR… τον έστειλαν στο on-field review για να το δει ξανά. Αφού είδε την φάση άλλαξε απόφαση και υπέδειξε πέναλτι.

53′ ΓΚΟΛ. 1-0. ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΣΚΟΡ Ο ΕΘΝΙΚΟΣ. Ο Μίχαλ Ντούρις νίκησε τον Οικονομάκη (έπεσε στην σωστή γωνία) από την άσπρη βούλα και έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους.

*Διατέθηκαν 206 εισιτήρια.
65′
Ευκαιρία για τον Εθνικό. Το καλό σουτ του Πηλέα απέκρουσε ο Οικονομάκης.
68′
Τριπλή αλλαγή για την ΕΝΠ.  Οκκαρίδης, Κατσιάρης και Μαυρουδής αποχώρησαν και στην θέση τους πέρασαν οι Λαμί, Λουσέρο και Χαραλάμπους.
68′ Τριπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Εκτός οι Ζάκπα, Πηλέας και Κουντόμπιακ και στις θέσεις τους πέρασαν οι Μ.Ηλία, Ιωάννου και Περατικός.
80′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση. Από κοντά ο Ντούμπαγιτς έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
90+1′ Απειλεί η ΕΝΠ. Καλό σουτ του Χαραλάμπους, απέκρουσε ο Χριστοδούλου.