Ισόπαλο χωρίς σκορ έληξε το ντέρμπι μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και του Απόλλωνα στο ΓΣΠ, αποτέλεσμα το οποίο ασφαλώς ικανοποιεί πολύ περισσότερο την ομάδα της Λεμεσού, καθώς διατήρησε το +5 από τους «γαλαζοκίτρινους».
Ήταν η 5η σερί ισοπαλία για την ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ, αυτή τη φορά ωστόσο δεν την χάλασε από τη στιγμή που κράτησε τη διαφορά από την ομάδα της Λευκωσίας. Ήταν ένα ματς χωρίς πολλές μεγάλες φάσεις και οι δύο ομάδες έδειξαν ότι ήθελαν οπωσδήποτε να μην δεχθούν γκολ και μετά να ρίξουν το βάρος στο επιθετικό κομμάτι.
Από δύο φάσεις οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο ο Απόλλωνας είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς στο 53’, όταν ο Αλμπάνης έπειτα από λάθος του Πέδρο βρήκε μόνος απέναντι απ’ τον Μιχαήλ αλλά έστειλε την μπάλα έξω.
Προσπάθησε στη συνέχεια το ΑΠΟΕΛ να δημιουργήσει και να φτάσει στην επίτευξη ενός γκολ, με μεγαλύτερη ευκαιρία τη διπλή στο 74’ με Σόουζα και Κβιλιτάια, δεν μπόρεσε ωστόσο να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμείνει μέχρι το τέλος.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ
ΑΠΟΕΛ:
Μιχαήλ, Πέδρο, Σαμπάλα, Σάβιτς (24′ Έσελινγκ), Καρώ, Σαρφό, Ντανίλο (60′ Σατσιάς), Σόοουζα, Ντογκαλά (82′ Εφραίμ), Νατέλ (60′ Θεοδώρου), Κβιλιτάια.
Στον πάγκο: Τσιλινγκίρης, Κίττος, Εφραίμ, Σατσιάς, Θεοδώρου, Έσελινγκ, Γαβριήλ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουΐλερ, Γεωργίου.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας,Χαμάς,  Αυλωνίτης, Ρομπέρζ, Κολ, Σπόλιαριτς (71′ Ζράντι), Αλμπάνης (86′ Χάμπος), Πίττας, Ντιγκινί, Γιάνγκα (71′ Νταμπό).
Στον πάγκο: Δημητρίου, Φιλιώτης, Β.Γιοβάνοβιτς, Τζουμ, Ονγκεντά, Ζράντι, Ψύχας, Χάμπος, Νογιόκ, Ίλιεφ, Ίντζια, Νταμπό.

LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
5’ Πρώτη καλή φάση στο ματς. Διαγώνιο σουτ του Χαμάς, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
17’ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντογκαλά εντός περιοχής έκανε το πλασέ, όμως βγάζει εξαιρετική άμυνα ο Ρομπέρζ που με το πόδι διώχνει σε κόρνερ.
21’ Κίτρινη κάρτα στον Σάβιτς για φάουλ στον Γιάνγκα.
24’ Πρώτη αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ, αναγκαστική. Ο Σάβιτς δεν μπορεί να συνεχίσει, στη θέση του ο Έσελινγκ.
28’ Καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ. Ωραία μακρινή μπαλιά του Σαρφό, διαγώνιο σουτ του Κβιλιτάια εντός περιοχής, η μπάλα έξω.
ΣΧΟΛΙΟ: Δεν είναι πολλές οι φάσεις μέχρις στιγμής στο ματς. Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να επιβληθεί της άλλης ή να ελέγξει περισσότερο το ρυθμό.
30’ Νέα μπαλιά του Σαρφό, κεφαλιά του Σόουζα, αδύναμη η μπάλα περνάει έξω.
32’ Κίτρινη στον Κολ για φάουλ στον Νατέλ.
42’ Καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Γιάνγκα έκανε το πλασέ εντός περιοχής, η μπάλα πέρασε μόλις έξω.
44’ Κίτρινη κάρτα στον Λούκας Σόουζα για αγκωνιά στον Σπόλιαριτς.
** Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 3-2 (0-0)
ΚΟΡΝΕΡ: 2-1
KATOXH: 54-46%
ΣΧΟΛΙΟ: Μέτριο ποιοτικά το πρώτο ημίχρονο. Λίγες φάσεις από τις δύο ομάδες και είναι χαρακτηριστικό ότι ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο χωρίς τελική στο στόχο. Είχαν από δύο καλές στιγμές αλλά δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Δείχνουν ότι πρωτίστως αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να μην επιτρέψουν στον αντίπαλό τους να τους απειλήσει.
49’ Πρώτη καλή φάση στο β’ ημίχρονο. Σουτ από τον Ντονγκαλά, η μπάλα μόλις έξω.
52’ Σουτ από τον Νατέλ εκτός περιοχής, έξω.
53’ Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα, μακράν η μεγαλύτερη στο ματς! Έγινε το λάθος από τον Ζοάο Πέδρο, ο Αλμπάνης βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Μιχαήλ, έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε έξω!
60’ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Σατσιάς και Θεοδώρου αντί Ντανίλο και Νατέλ.
62’ Κίτρινη κάρτα στον Ντονγκαλά για δυνατό φάουλ στον Μαυρία.
71’ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ζράντι και Νταμπό αντί Γιάνγκα και Σπόλιαριτς.
74’ Διπλή ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Σουτ του Σόουζα εντός περιοχής έκανε ο Χαμάς και στην εξέλιξη της φάσης νέο σουτ από τον Κβιλιτάια, απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς.
75’ Σουτ από τον Νταμπό, διώχνει σε κόρνερ ο Μιχαήλ.
76’ Κεφαλιά απ’ τον Ντιγκινί, αδύναμη, μαζεύει εύκολα ο Μιχαήλ.
77’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζράντι, διώχνει με γροθιές ο Μιχαήλ.
82’ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Εφραίμ στη θέση του Ντονγκαλά.
86’ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Χάμπος αντί του Αλμπάνη.
89’ Κίτρινη στον Ζράντι για φάουλ στον Σατσιά.
90+4’ Κίτρινη κάρτα στον Εφραίμ για φάουλ στον Πίττα.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 6-5 (1-2)
ΚΟΡΝΕΡ: 4-2
KATOXH: 56-44%

ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ
** Ο Απόλλωνας είναι στο +5 από το ΑΠΟΕΛ (48 με 43).
** Το ΑΠΟΕΛ προέρχεται από το «διπλό» επί της ΑΕΚ με 2-1, ο Απόλλων από το ισόπαλο 1-1 με την Ανόρθωση.
** Στα δύο προηγούμενα φετινά παιχνίδια, ο Απόλλων είχε νικήσει το ΑΠΟΕΛ στο Τσίρειο με 2-1, ενώ στο ΓΣΠ οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1.